مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۱۲۵
انقلاب اسلامی در زنجان
اولین نشانه‌های بسیج سیاسی در زنجان در تابستان 1356 با حضور سخنرانان مذهبی ضد رژیم آغاز شد و با حضور آیت الله مشکینی مسجد ولی‌عصر به کانون انقلاب تبدیل شد و طیف عظیمی از مردم،به ویژ جوانان، در آن حضور یافتند به طوری که حدود سه هزار نفر در هر روز برای استماع یک سخنرانی سیاسی جمع می‌شدند و سپس به تظاهرات ضد رژیم می‌پرداختند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017August 06
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اوج گیری انقلاب اسلامی، سراسر ایران به صف مبارزه با رژیم پهلوی پیوستند. در شهر مذهبی زنجان، مردم به دلیل گرایش‌های مذهبی همگام با روحانیون به فعالیت‌های انقلابی پرداختند.

 اولین نشانه‌های بسیج سیاسی در زنجان در تابستان 1356 با حضور سخنرانان مذهبی ضد رژیم پهلوی آغاز شد و با حضور آیت الله مشکینی مسجد ولی‌عصر به کانون انقلاب تبدیل شد و طیف عظیمی از مردم،به ویژ جوانان، در آن حضور یافتند به طوری که حدود سه هزار نفر در هر روز برای استماع یک سخنرانی سیاسی جمع می‌شدند و سپس به تظاهرات ضد رژیم می‌پرداختند.
علاوه بر این حضور روحانیون مبارزی چون آیت‌الله مشکینی در زنجان باعث شده بود که فریضه‌ای همچون نماز جمعه به تریبونی برای مبارزه با رژیم پهلوی تبدیل شود.

براساس آنچه آیت الله مشکینی می‌گوید،  در پایان نماز جمعه تابستان 1356 که بعد از مدت‌ها تعطیلی این فریضه در زنجان، اقدام به برگزاری آن کرده بود،تکبیرهای بلند فرستاده می‌شد که از نگاه همگی حرکتی نمادین از بسیج مردم در مقابل رژیم پهلوی تلقی می‌شد.

*منبع: کتاب" انقلاب اسلامی در زنجان" مرکز اسناد انقلاب اسلامی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: