مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۲۰۶
انقلاب اسلامی در همدان
رئیس شهربانی نهاوند، سروان اورنگ درباره مقبولیت آیت‌الله قدوسی در نهاوند می‌نویسد: «به استحضار می‌رساند نام‌برده به علت سوابق خانوادگی و وارستگی شخصی مورد اعتماد و احترام قاطع اهالی می‌باشد. در مجالس وعظ و تفسیر نیز مرتباً مأمور ویژه اعزام و گزارش امر به عرض خواهد رسید.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۳ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - 2017September 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله قدوسی، یکی از روحانیون مبارز و انقلابی بود که همزمان با شروع نهضت اسلامی به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت. او در قم ضمن مدیریت مدرسه حقانی، در یک تشکیلات مبارزاتی که مربوط به حوزه علمیه قم بود فعالیت می‌کرد اما مبارزات او با رژیم پهلوی محدود به قم نبود. وی که اصالتا اهل نهاوند بود در مسافرت‌هایی که به زادگاه خود داشت نیز به روشنگری مردم می‌پرداخت که با استقبال مردم نیز مواجه می‌شد.

یک مورد از روشنگری‌های وی مربوط به سال 1344 است که شهربانی نهاوند در تاریخ 19 مرداد این سال درباره فعالیت‌های شهید قدوسی در نهاوند گزارش داد: «احتراماً به عرض می‌رساند آقای علی قدوسی فرزند احمد، فردی است مصمم و تحصیلات دینی خود را در حوزه علمیه انجام [داده] و از شاگردان آقای خمینی بوده است. پدرش نیز به نام (آخوند احمد قدوسی) از روحانیون به‌نام و تراز اول شهرستان نهاوند بود که فوت نموده. مدتی است از قم به نهاوند وارد و شب‌های سه‌شنبه جلسه وعظ و خطابه و تعبیر و تفسیر مطالب و مسایل مذهبی در مسجد جامع برپا می‌کند که در آن عده‌ای از اهالی شهر شرکت و ضمن طرح مسایل مذهبی مطالبی در تأیید مسایل از قول مراجع تقلید ذکر و گاهی اوقات نیز مطالبی از آقای خمینی نقل می‌نماید که مثلاً نظر ایشان نیز چنین است.»

رئیس شهربانی نهاوند، سروان اورنگ در پایان این گزارش درباره مقبولیت آیت‌الله قدوسی در نهاوند می‌نویسد: «مضافاً به استحضار می‌رساند نام‌برده به علت سوابق خانوادگی و وارستگی شخصی مورد اعتماد و احترام قاطع اهالی می‌باشد. در مجالس وعظ و تفسیر نیز مرتباً مأمور ویژه اعزام و گزارش امر به عرض خواهد رسید.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب