مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۸۰۳
در اعلامیه آیت‌الله گلپایگانی آمده است: جامعه روحانیت شیعه و حوزه علمیه قم سانحه دلخراش و فاجعه جبران‌ناپذیر آتش‌سوزی مسجد اقصی را به پیشگاه حضرت ختمی‌مرتبت صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم که قلب مقدسش از این مصیبت بزرگ جریحه‌دار شده تسلیت عرض می‌نماید. برای اظهار تأثر و ابراز تنفر از اعمال دشمنان اسلام و اشغالگران اماکن مقدسه اسلامی، اسرائیل و متجاوزین یهودی عصر روز جمعه 15 جمادی‌الثانی در مدرسه فیضیه مجلسی برقرار است. سزاوار است حضرات علما اعلام و عموم مسلمین در شهرستان‌ها بلکه سایر ممالک اسلامی عزای عمومی اعلام نموده و با تشکیل و شرکت در اینگونه مجالس همدردی و پشتیبانی خود را با برادران مسلمان علیه صهیونیسم و عمال استعمار اعلام نمایند!
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 11
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ فاجعه آتش‌سوی مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی در سال 1348 خشم و نفرت مسلمانان را برانگیخت و با واکنش شدید مراجع تقلید از جمله امام خمینی و آیت‌الله گلپایگانی مواجه شد.
آیت‌الله گلپایگانی که در غیاب امام خمینی در ایران، یگانه صدای مخالف رژیم بود در پی این فاجعه اعلام عزای عمومی کرده و اجتماعی را جهت محکومیت این فاجعه برپا می‌کنند که گزارشات آن در اسناد ساواک آمده است.

در اعلامیه آیت‌الله گلپایگانی آمده است: « لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا ( آیه 81 سوره مائده)

جامعه روحانیت شیعه و حوزه علمیه قم سانحه دلخراش و فاجعه جبران‌ناپذیر آتش‌سوزی مسجد اقصی را به پیشگاه حضرت ختمی‌مرتبت صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم که قلب مقدسش از این مصیبت بزرگ جریحه‌دار شده تسلیت عرض می‌نماید. برای اظهار تأثر و ابراز تنفر از اعمال دشمنان اسلام و اشغالگران اماکن مقدسه اسلامی، اسرائیل و متجاوزین یهودی عصر روز جمعه 15 جمادی‌الثانی در مدرسه فیضیه مجلسی برقرار است.

سزاوار است حضرات علما اعلام و عموم مسلمین در شهرستان‌ها بلکه سایر ممالک اسلامی عزای عمومی اعلام نموده و با تشکیل و شرکت در اینگونه مجالس همدردی و پشتیبانی خود را با برادران مسلمان علیه صهیونیسم و عمال استعمار اعلام نمایند! اِنَّ الله عزیز ذوانتقام. محمدرضا الموسوی گلپایگانی»

 

اعلام عزای عمومی توسط آیت‌الله گلپایگانی به دلیل آتش زدن مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌ها در سال 1348

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: