مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در برنامه "جهان‌آرا" مطرح شد
معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه در مرکز اسناد انقلاب اسلامی اسناد راحت در اختیار پژوهشگران و... قرار می‌گیرد گفت: البته ضوابطی هم داریم. مثلا کسی که با مرکز اسناد انقلاب اسلامی مصاحبه می‌کند تا وقتی اجازه انتشار ندهد، ما فیلم را در اختیار کسی قرار نمی‌دهیم. البته برای پژوهش در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهیم ولی پخش نمی‌کنیم. ما حدود 20هزار ساعت آرشیو مصاحبه تصویری داریم.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018January 23
به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، برنامه تلویزیونی "جهان‌آرا"، یکشنبه (1 بهمن‌ماه) با موضوع "امروز و فردای مستند ایرانی" روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

در این برنامه محمدحسن روزی‌طلب، معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نادر طالب‌زاده مستندساز و تهیه‌کننده و محسن برمهانی مستندساز حضور داشتند.

در ابتدای برنامه، نادر طالب‌زاده با ابراز امیدواری از فعالیت گروه جدیدی از مستندسازان طی سال‌های اخیر گفت: عده‌ای از بچه‌های انقلابی به‌طور خودجوش از دو سه سال پیش ساخت مستند را شروع کردند. چرا؟ چون دیدند کسی روی این موضوعات کار نمی‌کند.

وی درباره نقطه آغاز مستندسازی انقلابی گفت: جریان مستندسازی انقلابی با دوره‌های دوم و سوم جشنواره عمار شروع شد. این جریان خودجوش است و به تبیین زوایای ناگفته انقلاب اسلامی می‌پردازد.

طالب‌زاده به جلسه صمیمی جمعی از مستندسازان با مقام معظم رهبری در روز 21 دی ماه 1396 اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری با متن پنج بندی خود جریان مستندسازی انقلاب اسلامی را تأیید کردند.

طالب‌زاده با بیان اینکه مستندهای انقلابی نباید محدود به نمایش در جشنواره‌ها باشد گفت: من در خدمت رهبر انقلاب عرض کردم که فیلم باید قاب گرفته شود و مورد نقد و بررسی قرار گیرد و صرفا به جشنواره خلاصه نشود. باید کارشناسان مثلا قوه قضاییه و پلیس و... نسبت به فیلم توجه نشان دهند. این برای تلویزیون مفید است.

در ادامه برنامه، محمدحسن روزی‌طلب، معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی و پژوهشگر تاریخ انقلاب، با بیان اینکه بعد از سال 1388 متوجه ریشه، هویت و مخاطرات انقلاب اسلامی و چگونگی دفاع از آن شدیم، گفت: شکل‌گیری جشنواره عمار در سال 1389 الهام‌بخش مستندسازان مخصوصاً در حیطه تاریخ بود.

پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی ضمن اشاره به اهمیت پژوهش و آرشیو در مستند تاریخ انقلاب گفت: می‌توانم بگویم 60تا70 درصد کار مستند را پژوهش تشکیل می‌دهد. برای مثال مستند "قائم مقام" که یک فضای جدید سیاسی را ایجاد کرد، نزدیک به 2سال کار پژوهشی داشت و پژوهشگران دو سال روز و شب فعالیت تمام وقت می‌کردند.

وی با بیان اینکه صداوسیما می‌تواند به نیروهای انقلابی مخصوصا در حوزه مستندسازی کمک کند گفت: عمده آرشیوها در صداوسیما تجمیع شده است و این بد است که ما حس کنیم دشمنان ما مثل بی‌بی‌سی دسترسی بیشتری به آرشیوهای ما دارند و چیزهایی که ما می‌خواهیم و می‌دانیم موجود است در ماهواره ببینیم.

وی ادامه داد: من اطلاع دارم که نفس بچه‌های انقلابی در این حوزه گرفته می‌شود درحالی که می‌بینیم در خارج از مرزهای ما دسترسی هست و علیه انقلاب استفاده می‌کنند و بعد به بهانه این که فیلم در اختیار دشمن قرار نگیرد دسترسی بچه‌های انقلابی قطع می‌شود.

معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه در مرکز اسناد انقلاب اسلامی اسناد راحت در اختیار پژوهشگران و... قرار می‌گیرد گفت: البته ضوابطی هم داریم. مثلا کسی که با مرکز اسناد انقلاب اسلامی مصاحبه می‌کند تا وقتی اجازه انتشار ندهد، ما فیلم را در اختیار کسی قرار نمی‌دهیم. البته برای پژوهش در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهیم ولی پخش نمی‌کنیم. ما حدود 20هزار ساعت آرشیو مصاحبه تصویری داریم.

روزی‌طلب درباره تاکید امام خمینی در هنگام تاسیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: حضرت امام بر ثبت تصویری اسناد تاکید داشتند و با همکاری صداوسیما  و همت معاونت تاریخ شفاهی، 90درصد اسناد تصویری است.

وی افزود: اگر صداوسیما نصف همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی را در حوزه در اختیار گذاشتن منابع تاریخی برای مستندسازان داشت الان وضعیت خیلی بهتری داشتیم.

وی در پایان با بیان اینکه صداوسیما می‌تواند مهم‌ترین نقش را در توزیع و تقویت محتوای مستندهای انقلابی داشته باشد گفت: من از تلاش آنها تشکر می‌کنم ولی باید بیشتر به بچه‌های مستندساز اعتماد کنند.

محسن برمهانی، نیز در این برنامه با اشاره به متن 5 بندی مقام معظم رهبری خطاب به مستندسازان گفت: مستندساز انقلابی باید جهت‌گیری انقلابی‌اش را حفظ کند. مستندسازی انقلاب اسلامی به نقطه‌ تمجید رهبری از آن رسیده و این مطلوب است، اما در گام بعدی باید بین‌المللی شویم.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب