مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پرونده "قیام موشكی" - بخش پنجم
راكت نازعات یك راكت كارآمد و قدرتمند است كه اگر چه از تولید آن سال‌ها می‌گذرد، اما همچنان در میدان بوده و مكررا مورد به روز رسانی و ارتقا قرار گرفته است. راكت جدید نازعات، بردی حدود 150 كیلومتر (20كیلومتر بیش از نازعات 10) داشته و می‌تواند توان راكتی نزاجا را افزایش دهد. این راكت ها با استفاده از لانچرها متحركی كه دارند، از قابلیت استقرار و شلیك سریع برخوردار بوده و این خود می‌تواند وجه تمایز این راكت‌ها نسبت به نمونه‌های مشابه باشند.
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - 2015December 14

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از پایان ذخایر موشك‌های اسكادی كه ایران توانسته بود از لیبی  خریداری كند و اتمام پروژه تولید راكتی و موشكی ایرانی توسط حسن طهرانی مقدم و تیم موشكی­ اش، نخستین راكت ایرانی با نام نازعات در همان دوران جنگ تولید شد.

اگرچه ایران و عراق در روز 29 مرداد ماه سال 1367 پس از 8 سال جنگ تحمیلی ارتش رژیم بعثی به ایران اسلامی، با موافقت طرفین و پذیریش قطعنامه، آتش بس اعلامی توسط سازمان ملل را پذیرفتند، اما این پذیرش آتش‌بس به معنای فراموش كردن قابلیت‌های به دست آمده در حوزه موشكی و نظامی نبود، چرا كه ایران كه در مقطع آغاز جنگ، وارد كننده موشك و راكت بود، حالا دیگر به عنوان یك تولید كننده موشك از جنگ خارج می‌شد.

آتش بس به منزله پایان كار یگان‌های نظامی ایران برای پیشرفت و دستیابی به تكنولوژی ها روز دنیا نبود. یگان موشكی ایران كه از سال 63 فعالیت­های خود را با تمام مشكلات موجود آغاز كرده بود، حالا به یك یگان موثر در معادلات نظامی تبدیل شده بود.

نازعات یك راكت ایرانی و برد كوتاه بود كه به همت متخصصان كشورمان تولید و در جنگ نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

تولید راكت نازعات بعد از جنگ ادامه یافت و كار به‌روزرسانی آن با قوت پیگیری شد. نازعات 6 و نازعات 10 و همچنین نازعات جدید، مشهورترین نمونه­‌های خانواده راكت‌های نازعات هستند كه بعد از جنگ تولید شدند.


*** نازعات 6 ***


نازعات 6 جزو اولین نمونه‌ ­های سری راكت­ های نازعات هستند. اولین نمونه از این راكت­ ها در اوایل دهه 70 شمسی تولید شدند اما مكررا مورد به­روزرسانی قرار گرفتند.

در حال حاضر، راكت نازعات 6 اچ جزو جدیدترین نمونه­ های این كلاس از راكت های ایرانی است.

بررسی كاركرد و عملكرد راكت

 

راكت نازعات 6 اچ با حداكثر برد 100 كیلومتر و حداقل برد 80 كیلومتر، طول 6 متر و 29 سانتی متر، سر جنگی 130 كیلوگرمی، خطای زیر 5 درصد، وزن كامل 960 كیلوگرم جزو دقیق‌ترین راكت‌های ایران به شمار می‌رود.

** نازعات 10، ارتقا و افزایش برد

راكت نازعات 10 نیز همچون برادر كوچكترش یعنی نازعات 6، یك راكت سوخت جامد است كه توسط نیروی زمینی ارتش به‌كار گرفته شده است.

این راكت با حداكثر برد 130 كیلومتر و حداقل برد 110 كیلومتر، طول بدنه 8 متر و 20 سانتی متر، قطر 457 میلی متر، و خطای زیر 5 درصد، مدل به­روزشده و ارتقاء یافته نازعات 6 اچ به شمار می­رود.

 

بررسی كاركرد و عملكرد راكت

 

این راكت، با سوخت جامد و سرجنگی 230 كیلوگرمی و وزن پیشران 865 كیلویی و وزن كامل 1830 كیلوگرمی، جزو بهترین راكت‌های ایران محسوب می‌شود.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ، هم اكنون جزو دارندگان انواع لانچرهای سه تایی و تكی برای شلیك راكت نازعات است و این راكت، در رزمایش‌های متعدد این راكت‌ها با موفقیت، اهداف از پیش تعیین شده را منهدم كرده‌اند.

نیروی زمینی ارتش از این راكت ها معمولا در رزمایش‌های خود استفاده می‌كند و در آخرین نمونه، در دومین روز از رزمایش گسترده بیت‌المقدس 27 نیروی زمینی ارتش كه اول خرداد ماه سال جاری در منطقه آران و بیدگل برگزار شد، راكت "نازعات" (N10) با موفقیت پرتاب و تست شد.

به غیر از نمونه‌های مختلف راكت نازعات كه هم اكنون در یگان‌های مختلف آماده به شلیك هستند، اخیرا جهاد خودكفایی نیروی زمینی ارتش موفق شده كه نمونه ارتقاء یافته این راكت را تولید كند.

 

بررسی كاركرد و عملكرد راكت


راكت جدید نازعات، بردی حدود 150 كیلومتر (20كیلومتر بیش از نازعات 10) داشته و می‌تواند توان راكتی نزاجا را افزایش دهد.

این راكت ها با استفاده از لانچرها متحركی كه دارند، از قابلیت استقرار و شلیك سریع برخوردار بوده و این خود می‌تواند وجه تمایز این راكت‌ها نسبت به نمونه‌های مشابه باشند.


برچسب: موشک ، نظامی ، نازعات
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب