مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۶۱۶
انقلاب اسلامی در کرمان
در روز 21 بهمن که خبر سقوط پادگان‌های کشور و غلبه اسلام بر رژیم پهلوی پیش آمد، تعدادی از همین دانشجویان به همراهی جمعی از مردم جلوی پادگان 05 (صفر پنج) کرمان رفتند و تقاضای همراهی پادگان با جریان انقلاب را داشتند که در آن زمان به نظرم سرهنگ پورصالحی فرمانده پادگان یا یکی از معاونانِ ارشد جلوی پادگان با مردم صحبت کرد و قول داد همین امروز و یا فردا به همراه جمعی از برادران پادگانی به میان جمعیت آمده و اعلام همبستگی نمایند. فکر می‌کنم عصر همان روز یا صبح روز بعد به این وعده عمل شد و مسئولین پادگان با جمعی از پرسنل در مسجد جامع حضور یافتند و اعلام همبستگی كردند و این همبستگی در محیطی بسیار صمیمی و باشور و شوق مورد استقبال قرار گرفت .
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دنبال پخش صدای انقلاب اسلامی از رادیو و تلویزیون ، جشن بزرگ پیروزی در روز 23 بهمن ماه با حضور جمعیت بی‌شماری از مردم کرمان برگزار شد. این جشن بزرگ پیروزی انقلاب به دنبال یک‌ راهپیمایی عظیم در مسجد امام خمینی صورت گرفت. رؤسای کلانتری‌ها، معاونان شهربانی و ژاندارمری کرمان و افسران و درجه داران نیروهای انتظامی در این مسجد حضور یافته در میان شور و شوق زایدالوصف مردم، همبستگی خود را با انقلاب اعلام داشتند.

براساس آنچه در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است، مردم کرمان در این روز با مراجعه به کلانتری‌ها بین افسران نیروهای انتظامی گل و شیرینی توزیع کردند. از جمله عده‌ای از مردم به پادگان سرآسیاب رفته و ضمن گفتن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی به نیروهای مستقر در آنجا، گل و شیرینی و نقل پخش کردند. فرمانده پادگان هم سپاس افسران، درجه داران و افراد مرکز آموزش را از مردم خون گرم و قدرشناس کرمان ابراز داشت این فرمانده قول داد که فردا با حضور در میانِ مردم رسماً همبستگی خود را اعلام دارد.

آقای مهدی علی نقی پور ماجرای آن روز را این گونه بیان می کند:«در روز 21 بهمن که خبر سقوط پادگان‌های کشور و غلبه اسلام بر رژیم پهلوی پیش آمد، تعدادی از همین دانشجویان به همراهی جمعی از مردم جلوی پادگان 05 (صفر پنج) کرمان رفتند و تقاضای همراهی پادگان با جریان انقلاب را داشتند که در آن زمان به نظرم سرهنگ پورصالحی فرمانده پادگان یا یکی از معاونانِ ارشد جلوی پادگان با مردم صحبت کرد و قول داد همین امروز و یا فردا به همراه جمعی از برادران پادگانی به میان جمعیت آمده و اعلام همبستگی نمایند. فکر می‌کنم عصر همان روز یا صبح روز بعد به این وعده عمل شد و مسئولین پادگان با جمعی از پرسنل در مسجد جامع حضور یافتند و اعلام همبستگی كردند و این همبستگی در محیطی بسیار صمیمی و باشور و شوق مورد استقبال قرار گرفت

آقای محمدعلی مبشری هم از چگونگی پیوستن نیروهای نظامی و انتظامی و اهتمام مردم در پاسداری از زاغه‌های اسلحه می‌گوید: «رئیس شهربانی وقت که آقای تهامی بود، با آجودانش آمدند و گفتند: ما به شما ملحق شدیم ؛ یک‌یوزی و یک‌دستگاه بی سیم آورده و به کمیته تحویل دادند. او گفت: اسلحه خانه شهربانی را در اختیار انقلاب قرار می‌دهم، هرچه دستور بدهید. او که ملحق شد، شهربانی و ارتش هم ملحق شدند. بچه‌ها به زاغه‌های باغی که اسلحه‌خانه بود، رفتند. شب‌های سرد ماه بهمن بود. در آن هوای سرد تمام زاغه‌ها را پاسداری کردند که مبادا اسلحه‌ای بیرون برود.

تمام اسلحه خانه‌های ارتش در اختیار ما قرار داشت و بچه‌ها از آن‌ها نگهبانی می‌کردند. افتخار کرمان این است که یک ‌اسلحه از اسلحه خانه‌های شهربانی و ارتش بیرون نرفت

روز 24 بهمن ماه افسران، درجه داران و سربازان پادگان کرمان پیروزی انقلاب را جشن گرفته و مجسمه شاه را که در آن پادگان بود، پایین کشیده و عکس امام خمینی را به جای آن نصب کردند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب