مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۶۸۲
علی اکبر شیرودی در دوران مبارزات انقلاب، اعلامیه‌های آیت‌الله خمینی را در کرمانشاه پخش می‌کرد و در آستانهٔ پیروزی انقلاب همراه با حجت‌الاسلام آل طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به‌ویژه رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائلهٔ کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و در مقابل گروه‌های ضد انقلاب به مبارزه پرداخت. در همین دوره و در ۲۴سالگی به‌عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.با شروع جنگ ایران و عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، به منطقهٔ کرمانشاه رفت.و در عملیات های بسیاری غلیه دشمن شرکت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۳ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018April 28
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی‌اکبر شیرودی در دی ماه  ۱۳۳۴ در بالاشیرود تنکابن مازندران دیده به جهان گشود. او دوران ابتدایی و دبیرستان خود را در شهر خود گذراند.

علی‌اکبر قربان شیرودی در سال آخر دبیرستان جهت یافتن کار به تهران رفت و در کنار کار به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۰ با افکار و مبارزات امام خمینی آشنا شد و شروع به مطالعه معارف و همچنین کتب فلسفی و سیاسی از جمله آثار استاد مطهری کرد.

علی‌اکبر شیرودی، در سال ۱۳۵۱ وارد دوره مقدماتی خلبانی شد و پس از مدتی برای گذراندن دوره کامل به پادگان هوانیروز اصفهان منتقل شد. با اتمام دوره خلبان بالگرد کبری به این موضوع پی برد که نفوذ آمریکایی‌ها در ارتش و فرهنگ کشور بیش از آن است که تصور می‌شد. وی پس از پایان دوره خلبانی به‌عنوان خلبان به استخدام ارتش درآمد و به پادگان هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. در این ایام با احمد کشوری، که از هم استانی‌هایش نیز بود، آشنا شد.

وی در دوران مبارزات انقلاب، اعلامیه‌های امام خمینی را در کرمانشاه پخش می‌کرد و در آستانه پیروزی انقلاب همراه با حجت‌الاسلام آل‌طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به‌ویژه رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و به مقابله با توطئه‌های گروهک‌های ضدانقلاب پرداخت. در همین دوره و در ۲۴ سالگی به‌ عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.

با شروع جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، به منطقه کرمانشاه رفت و در عملیات های بسیاری علیه دشمن شرکت کرد.

آخرین عملیات پروازیِ سرلشگر شیرودی در بازی‌دراز دشت ذهاب صورت گرفت. عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره‌انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس‌گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سرپل‌ذهاب روانه می‌کند. خلبان‌یار احمد آرش، که به همراه شهید شیرودی در این عملیات پروازی شرکت داشت، در مورد چگونگی شهادت وی می‌گوید: « بارها او را در صحنه جنگ دیده بودم که خود را با هلیکوپتر به قلب دشمن زده و حتی هنگام پرواز مسلسل به دست می‌گرفت. در آخرین نبرد هم جانانه جنگید و بعد از آنکه چهارمین تانک دشمن را زدیم، ناگهان گلوله یکی از تانک‌های عراقی به هلیکوپتر اصابت کرد و در همان حال شیرودی که مجروح شده بود با مسلسل به همان تانک شلیلک کرده و آن را منهدم کرده و خود نیز شهید شد.»

جنازه شهید شیرودی پس از تشییع باشکوه در شهر شیرود تنکابن به خاک سپرده شد. پس از شهادت علی‌اکبر شیرودی در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۶۰، مسئولان لشگری و کشوری اظهارنظرهای قابل توجهی در مورد وی کردند. از جمله آیت‌الله خامنه‌ای از وی به‌عنوان اولین نظامی‌ای که در نماز به او اقتدا کرده‌است، یاد می‌کند و او را مکتبی، مؤمن و جنگنده در راه خدا توصیف می‌کند. هاشمی رفسنجانی دربارهٔوی می‌گوید:من در قیافه شیرودی مالک اشتر را دیدم.

همچنین مصطفی چمران، وزیر وقت دفاع، او را ستاره درخشان جنگ‌های کردستان نامیده‌ است. صاحب‌نظران جنگ‌های هوایی او را «نامدارترین خلبان جهان» نامیده‌اند؛ چنان‌که تیمسار فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش، درباره وی می‌گوید: ناجی غرب و فاتح گردنه‌ها و ارتفاعات آریا، بازی‌دراز، میمک، دشت ذهاب و پادگان ابوذر بود. او غیرممکن‌ها را ممکن ساخت. کسی بود که وقتی خبر شهید شدنش را به امام خمینی دادم، امام درمورد وی فرمود: او آمرزیده است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: