مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۷۰۱
انقلاب اسلامی در کرمان
در سوم مهر ماه 57 ، 700 نفر از کارگران برق منطقه‌ای کرمان اعلام اعتصاب کردند. روز نهم مهر ماه کارگران و کارکنان شرکت مخابرات استان کرمان به عنوان همبستگی با انقلاب اسلامی و اعتراض به اقدامات سرکوب‌گرانه دولت دست به اعتصاب زدند و چند روز بعد در روز 15 مهر ماه 250 تن از کارکنان، مهندسان و کارگران کارخانه ذغالشویی ذوب آهن زرند و کارگران، مهندسان و کارمندان مجتمع مس سرچشمه کرمان دست به اعتصاب زدند. در این اعتصابات دیگر خبری از اعتراض کارگران به مسائل مالی نبود بلکه آن‌ها در راهپیمایی‌های خود در حمایت از امام خمینی شعار می‌دادند و بیشتر اعتصابات رنگ و بوی سیاسی داشت.
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۴ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018May 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی، کارگران نیز به عنوان یکی از اقشار تاثیرگذار و مهم در این مبارزه فعالیت می‌کردند. آنها در نقاط مختلف کشور با اعتصاب‌های خود، رژیم را فلج کرده بودند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره مبارزات و اعتصاب‌های کارگران کرمان علیه رژیم پهلوی آمده است: در سوم مهر ماه 57 ، 700 نفر از کارگران برق منطقه‌ای کرمان اعلام اعتصاب کردند. روز نهم مهر ماه کارگران و کارکنان شرکت مخابرات استان کرمان به عنوان همبستگی با انقلاب اسلامی و اعتراض به اقدامات سرکوب‌گرانه دولت دست به اعتصاب زدند و چند روز بعد در روز 15 مهر ماه 250 تن از کارکنان، مهندسان و کارگران کارخانه ذغالشویی ذوب آهن زرند و کارگران، مهندسان و کارمندان مجتمع مس سرچشمه کرمان دست به اعتصاب زدند. در این اعتصابات دیگر خبری از اعتراض کارگران به مسائل مالی نبود بلکه آن‌ها در راهپیمایی‌های خود در حمایت از امام خمینی شعار می‌دادند و بیشتر اعتصابات رنگ و بوی سیاسی داشت.

کارکنان و کارگران سازمان تعاون روستایی استان کرمان و شهرهای تابعه از روز 16 مهرماه با اعلام درخواست 13 ماده دست از کار کشیدند. در روز 17 مهر ماه کارگران ذوب آهن زرند به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوستند و در روز 18 مهر ماه 700 تن از کارگران و کارمندان و مهندسان آب و برق منطقه‌ای کرمان دست از کار کشیدند.

تعطیلی بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاهی شهر را هم باید بر این اعتصابات، افزود. سرانجام این روند اعتصابات با حادثه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان اوج گرفت؛ به گونه‌ای که از اواسط آبان ماه تمامی نهادها و سازمان‌ها و ادارات دولتی استان تعطیل شد.

یکی از اقدامات کارگران کرمانی همراهی آن‌ها با سایر اقشار جامعه بود و آن‌ها در هر شرایطی از مبارزین انقلابی حمایت می‌کردند و در اعتصابات حضور گسترده‌ای داشتند به طوری که در روز پنجشنبه چهاردهم دی ماه کارمندان بهداری و بهزیستی کرمان در محل اداره آموزش و پرورش حضور یافته و با فرهنگیان متحصن اعلام همبستگی كردند. در همین روز کارکنان و کارگران معادن مس سرچشمه همه دست از کار کشیده و همبستگی خود را با فرهنگیان اعلام کردند.

همچنین کارگران معادنِ زغال سنگ کرمان دست از کار کشیده و اقدام به اعتصاب كردند و این اعتصابات اقتصاد رژیم پهلوی را دچار اختلال شدید و آن را فلج کرد. از نکات قابل اهمیت در این روز، حضور عده‌ای از کارمندان و کارگران معادن مس سرچشمه در شهر کرمان بود که با سی دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس به این شهر آمده و با حضور در راهپیمایی، همبستگی خود را با قیام عمومی مردم ابراز داشتند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب