مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۲۸۹۹
برشی از خاطرات آیت‌الله عبدالله محمدی
آیت‌الله عبدالله محمدی می گوید: بعد از چهلم امام بود که ما از ایلام با دفتر ایشان تماس گرفتیم و گفتیم می‌خواهیم با مردم ایلام به دیدار رهبر انقلاب بیاییم. آنها هم به ما وقت دادند و گفتند تا حدود 600 نفر می‌توانند بیایند. از شهرهای مختلف استان جمع شدیم و با هدیه دو میلیون تومانی جهت ساخت مرقد امام راهی تهران شدیم.
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۳ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 14 خرداد 1368 امام خمینی بر اثر بیماری از دنیا رفتند و همه ایران سرتاسر در سوگ آن رهبر عالیقدر فرو رفت. بلافاصله مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان رهبر جدید نظام جمهوری اسلامی معرفی کرد. بعد از این انتخاب، مردم به شیوه‌های مختلف به رهبر معظم انقلاب اسلامی لبیک گفتند.

آیت‌الله عبدالله محمدی، امام جمعه وقت ایلام در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، خاطره بیعت مردم ایلام با آیت‌الله خامنه‌ای را اینگونه شرح می‌دهد: وقتی حضرت امام در بیمارستان بستری بودند و حالشان هم خیلی خوب نبود ما از ایلام به قم رفتیم. در قم به حرم حضرت معصومه(س) رفتیم تا برای حضرت امام دعا کنیم. آقایان زیادی به حرم آمده بودند. ناگهان متوجه شدیم حضرت امام رحلت کردند. دیدم عکس بزرگی از امام به حرم آوردند، از آوردن این عکس معلوم شد که امام فوت کردند.

مردم و جوان‌ها شروع کردند به سرو سینه زدن. بعضی از شخصیت‌ها هم آنجا بودند، عمامه را از سرشان برداشتند و به سر و صورت خود زدند.

نیمه‌های شب از ایلام به من تلفن کردند که هر چه زودتر برگرد. ما هم صبح زود بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب به طرف ایلام حرکت کردیم. بین اراک و ملایر بودیم که خبر رحلت امام را از اخبار ساعت 8 رادیو شنیدیم.

عزاداری مردم ایلام بعد از شنیدن خبر رحلت امام خمینی

با شنیدن این خبر پاسدارانی که همراه من بودند نیز بر سر و صورت خودشان می‌زدند. تا ظهر خودمان را به ایلام رساندیم. مستقیم به مسجد جامع رفتیم که مردم در آنجا اجتماع کرده بودند. وقتی ما رسیدیم، جلسه تمام شده بود. بعد از ظهر هم مجددا جلسه برگزار شد. من در آن جلسه صحبت کردم و از امام و ویژگی‌های ایشان سخن گفتم. مردم عزاداری مفصلی کردند و بعضی‌ها از حال می‌رفتند و غش می‌کردند. جلسات زیادی برگزار شد. بنده هم به مدت سه روز مقابل در منزل مراسم گرفتم که جمعیت زیادی حضور پیدا می‌کردند و محوطه مقابل منزل هم مملو از جمعیت بود.

بیعت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

بعد از رحلت حضرت امام، نمایندگان خبرگان جلسه تشکیل دادند تا اینکه این امت، بدون رهبر نباشند. نمایندگان خبرگان آیت‌الله خامنه‌ای را علی‌رغم میل ایشان به رهبری انتخاب کردند. در واقع انتخاب عالی و بسیار به جایی بود. ایشان از جهت علمی مجتهد و از نظر سیاسی هم صاحب نظر و سیاست‌مدار بود. در شجاعت هم شبیه امام بود و از نظر مدیریت هم اشخاص دیگری مانند ایشان نبودند.

بعد از این انتخاب، مردم از سراسر کشور به تهران می‌رفتند، هم به مرقد امام که البته هنوز قبه و بارگاهی نداشت و هم به بیت رهبری می‌شتافتند تا با ایشان بیعت کنند.

بعد از چهلم امام بود که ما از ایلام با دفتر ایشان تماس گرفتیم و گفتیم می‌خواهیم با مردم ایلام به دیدار رهبر انقلاب بیاییم. آنها هم به ما وقت دادند و گفتند تا حدود 600 نفر می‌توانند بیایند. از شهرهای مختلف استان جمع شدیم و با هدیه دو میلیون تومانی جهت ساخت مرقد امام راهی تهران شدیم.

ملاقات ما در محوطه ساختمان ریاست جمهوری بود که آن زمان هنوز حسینیه امام خمینی ساخته نشده بود و بعدها در همان محل که ملاقات کردیم همان جا حسینه امام خمینی را بنا کردند.

وقتی وارد ساختمان شدیم، آقای محمدی گلپایگانی را دیدم. او به من گفت که شما وقتی صحبت می‌کنی حضار را معرفی کن و بگو از چه شهری آمدند.

وقتی آیت‌الله خامنه‌ای تشریف آوردند ابتدا من صحبت کردم و رحلت امام خمینی را تسلیت گفتم و عرض کردم از یک جهت داغدار و مصیبت زده هستیم که امام امت را از دست دادیم و از جهت دیگر خوشحال هستیم که شخصیت بزرگواری مثل حضرت‌عالی جانشین ایشان شده است. گفتم که مردم ایلام در فقدان امام عزاداری کردند اکنون با شور و شوق در اینجا حاضرند.

بعد از سخنرانی من آیت‌الله خامنه‌ای هم سخنرانی کردند و به مردم خوش‌آمد گفتند و پس از سخنرانی رهبری مراسم به پایان رسید و بعد از مراسم سپس به مرقد امام و از آنجا به جماران رفتیم.

در جماران هم شخصیت‌های زیادی چون مرحوم احسان بخش حضور داشتند. در جماران ابتدا مرحوم احسان بخش و سپس مرحوم حاج احمد آقا سخنرانی کردند. احمد آقا از فضایل و امتیازات حضرت امام گفتند. از جمله اینکه شرق و غرب دشمن حضرت امام بودند، اما ایشان هم شرق را به زانو درآورد هم غرب را. مردم هم گریه می‌کردند. من چک دومیلیون تومانی را به احمد آقا تحویل دادم و پس از آن به ایلام برگشتیم.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های کتاب