مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات محمد هاشمی
محمد هاشمی می‌گوید: شرکت "پلی بل کمپانی" که شرکت تلفن آمریکا بود، از چمران خواست به استخدام آن شرکت درآید و تدریس کند و سالانه 18 هزار دلار دریافت کند، اما چمران قبول نکرد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018June 20
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محمد هاشمی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره رد پیشنهادهای امریکا توسط شهید چمران می‌گوید: دکتر چمران در طول دوران تحصیلی‌اش همیشه شاگرد اول بود. وقتی در دانشگاه برکلی که یکی از دانشگاه‌های رتبه اول و جزء ده دانشگاه برتر بود او در رشته الکترونیک شاگرد اول شد، شرکت "پلی بل کمپانی" که شرکت تلفن آمریکا بود، از چمران خواست به استخدام آن شرکت درآید و تدریس کند و سالانه هجده هزار دلار دریافت کند، اما چمران قبول نکرد. 

یک لابراتور در همان بالای دانشگاه برکلی بود که مرکز تحقیقات حساس الکترونیکی برای موشک‌ها بود و جزء مراکز و مناطق ممنوعه و خیلی حساس بود. حتی پیشنهاد دادند چمران را در آن‌جا استخدام کنند اما باز هم قبول نکرد. استدلالش هم این بود که من بروم آن‌جا درس بدهم و فلان بچه آمریکایی طریقه ساختن بمب را یاد بگیرد و بمب بسازد و آن را روی سر ویتنامی‌ها بریزد؟ 

در آن زمان بهترین شغل‌ها و بالاترین حقوق را به چمران پیشنهاد دادند که چمران هیچ کدامشان را قبول نکرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: