مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۱۲۸
انقلاب اسلامی در کرج
تكبيرهاي شبانه در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در كرج ابتدا از دانشكده‌ كشاورزي شروع شد. اين اقدام دامنه اعتراض‌ها را گسترده‌تر كرد و تمام محله‌هاي كرج را دربرگرفت.
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دانشجویان کرج از آغاز نهضت اسلامی پشتيباني خود را از جنبش اسلامي ‌اعلام داشته و در فرايند مبارزه با رژيم پهلوی شهید هم داده بودند. اوج هم‌نوايي با نهضت اسلامي ‌ازسوي دانشجويان کرج، در سال57 بود. دانشگاه هميشه يكياز نقاط آغاز يا اختتام تظاهرات محسوب می‌شد و مردم و به‌خصوص دانش‌آموزان با سعي فراوان وارد دانشكده‌ها شده و با پيوستن به دانشجويان شور خاصي به فعاليت‌هاي ضدرژيم مي‌بخشيدند.

دانشكده‌هاي كشاورزي و منابع طبيعي كرج، در مركز اين شهر واقع شده و در مجاورت بزرگ‌ترين دبيرستان، مسجد جامع و نيز امامزاده حسن قرار داشت. ازاين‌رو هرگونه خيزش و تحرك انقلابي ازسوي دانشجويان به‌سرعت درميان مردم پخش مي‌شد و نتيجه‌ آن سرازير شدن خيل جمعيت به دانشكده‌هاي فوق بود. درفضاي پرالتهاب مبارزه با رژیم پهلوی، نيروهاي انقلابي با خطرپذيري فراوان درصدد عبوراز سد مأموران امنيتي و ورودبه اين دانشكده‌ها بودند تا در برنامه‌هاي انقلابي دانشجويان سهيم شوند.

از نيمه‌ دوم سال57، و به‌خصوص از زمان اعلام حكومت نظامي، دانشكده‌ كشاورزي و منابع طبيعي به عنوان يكياز مراكز مهم انقلابي، هم توجه مردم و گروه‌هاي انقلابي و هم ترس و نگراني عوامل رژيم پهلوی را برانگيخت. به گفته نبي ميرسعيد قاضي كه در آنايام ساكن كوي دانشكده بود: آنموقع گارد دانشگاه در درب‌هاي غربي، شمالي و جنوبي دانشكده مستقر شده و رفتوآمد افراد را بهشدت تحتكنترل داشتند. آنها تا فردي را نمي‌شناختند اجازه عبور به او نمي‌دادند. شب كه مي‌شد، درب‌هاي دانشكده را مي‌بستند. امّا اين اقدامات سختگيرانه راه بهجايي نبرد، زيرا ساكنانِ دانشكده يعني دانشجويان و كارمندان شب‌ها را راهپيمايي مي‌كردند و هنگام تظاهرات شعارهاي ضدرژيم سرمي‌دادند.

تكبيرهاي شبانه در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در كرج ابتدا از دانشكده‌ كشاورزي شروع شد. اين اقدام دامنه اعتراض‌ها را گسترده‌تر كرد و تمام محله‌هاي كرج را دربرگرفت. بهگفته‌ نبي ميرسعيد قاضي: اولين شعار الله‌اكبر و به­طوركلي تمام شعارهايي كه بعداً وردزبان مردم کرج شد از همين‌جا نشأت گرفت. خيزش انقلابيون دانشگاهي در كرج و پيچيده‌شدن اعتراض آنها در خيابان‌هاي اطراف، مردم را تحريك مي‌كرد و باعث تجمع‌شان در اطراف دانشكده می‌شد. هرروز در سالن دانشكده سخنرانان عليه رژيم پهلوي سخنراني مي‌كردند. هم اشخاص عادي، هم علما و هم اساتيد در فعاليت‌هاي دانشجويان سهيم مي‌شدند.

منبع: انقلاب اسلامی در کرج، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: