مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در نشست «بازخوانی پروند یک ترور» مطرح شد:
نشست نقد و بررسی بازخوانی ترور حسنعلی منصور، نخست‌وزیر رژیم پهلوی با عنوان «بازخوانی پروند یک ترور» با حضور اسدالله بادامچیان، ابوالفضل توکلی‌بینا و جمعی از پژوهشگران و محققان در سالن همایش‌های پژوهشکده مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - 2020January 25

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نشست نقد و بررسی بازخوانی ترور حسنعلی منصور، نخست‌وزیر رژیم پهلوی با عنوان «بازخوانی پروند یک ترور» با حضور اسدالله بادامچیان، ابوالفضل توکلی‌بینا و جمعی از پژوهشگران و محققان در سالن همایش‌های پژوهشکده مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست ابوالفضل توکلی‌بینا با اشاره به زمینه‌چینی و برنامه‌ریزی برای اعدام انقلابی حسنعلی منصور گفت: فردای تبعید امام یعنی در 14 آبان سال 43 منزل آقای میرمحمد صادقی جلسه‌ای 18 ساعته‌ داشتیم که از 6 صبح تا 12 شب طول کشید. امام که تبعید شدند و خیلی‌ها هم که در زندان به سر می‌برند. در جمع‌بندی جلسه 18 ساعته ما به ترور سه نفر رسیدیم: شاه، نصیری و حسنعلی منصور. در این بین منصور به عنوان عامل کاپیتولاسیون و اهانت به امام در اولویت قرار داشت.

توکلی‌بینا: ترور منصور باعث سرعت گرفتن جریان انقلاب شد/ بادامچیان: امام هیچ‌گاه با جنگ مسلحانه موافق نبودند

توکلی‌بینا با اشاره به اقدامات شاخه نظامی مؤتلفه در این زمینه اظهار داشت: ما این تصمیم را به شهید عراقی که رابط شاخه نظامی بود ابلاغ کردیم. این‌ها با بررسی رفت‌وآمد حسنعلی منصور، درب مجلس را برای این کار انتخاب کردند. محمد بخارایی که 18 ساله بود یک سال دوره نظامی دید و برای اجرای حکم مهیا شد. دو گروه دیگر هم هماهنگ شدند که بعد از اجرای حکم او را به جای امنی منتقل کنند.

وی ادامه داد: روز موعود بخارایی می‌رود و دوتا تیر به حنجره و یکی هم به شکم منصور می‌زند. به طرف قرار می‌رود اما زمین می‌خورد و او را می‌گیرند.

توکلی‌بینا با اشاره به شجاعت محمد بخارایی افزود: در دادگاه هم با شجاعت گفت تا وقتی امام در تبعید باشد یکی یکی شما زیر نظر هستید. یکی از دلایلی که امام کمتر از یک سال ترکیه بودند همین بود. می‌گویند چرا به حنجره‌اش زدی، گفت می‌خواستم اول حنجره‌ای که علیه امام حرف می‌زند را خاموش کنم.

توکلی‌بینا: ترور منصور باعث سرعت گرفتن جریان انقلاب شد/ بادامچیان: امام هیچ‌گاه با جنگ مسلحانه موافق نبودند

این عضو موتلفه در پاسخ به این سؤال که نظر امام خمینی در این رابطه چه بود گفت: امام به تکلیف خودش عمل کرد ما هم وظیفه خودمان را انجام دادیم.

توکلی‌بینا در ادامه با اشاره به حکم فقهی آیت‌الله میلانی در این زمینه عنوان کرد:‌ برای اینکه تاریخ نگوید چهارتا جوان نشستند و خودشان حکم دادند، رفتیم و از آیت‌الله میلانی حکم گرفتیم.

توکل‌بینا با رد این تحلیل که حذف حسنعلی منصور باعث روی کار آمدن هویدا و تعویق جریان انقلاب شد ابراز داشت: در آن برهه ایران ایالت پنجاه و سوم امریکا شده بود و زدن منصور باعث بروز موج شادی بین مردم شد و این وحدت خود باعث سرعت گرفتن جریان انقلاب شد.

در ادامه این نشست اسدالله بادامچیان با اشاره به تمایز مفهوم «فتک»، «قتل» و «قصاص» در مبانی اسلامی گفت: ترور در اسلام مطابق با واژه فتک است. اعدام انقلابی در حقوق بین‌الملل کاملا مشروع است، قصاص هم باید مطابق شرع باشد.

وی ادامه داد: اعدام انقلابی در حقوق بین‌الملل کاملا مشروع است، اگر اسرائیل وارد خاک لبنان شود هر لبنانی که اسرائیلی متجاوز را بکشد مفهوم اعدام انقلابی دارد و مسئله قتل یا قصاص یا ترور نیست. این مسئله هم اگر ضرورت پیدا کند با حکم مجتهد جامع‌الشرایط و در حد مقطعی جایز است. اعدام انقلابی نیز جز به مبانی شرعی نیست و مسئله اجرای حکم الهی است. بنابراین در مسئله حسنعلی منصور هیچ‌کدام از واژه‌های فتک، ترور، قتل یا قصاص مطرح نیست.

وی با اشاره به موضع امام خمینی راجع به این مسئله گرفت: بعضی‌های می‌خواهند با دامن زدن به اختلاف و تفرقه بگویند که یاران امام در مؤتلفه پیرو حرف امام نبودند. اعضای موتلفه از جمله شهید عراقی، آقای عسگر‌اولادی، آقای توکلی‌بینا و بقیه بدون اجازه امام کاری نمی‌کردند. حتی در مسئله عضوگیری خدمت امام رفتند و گفتند می‌خواهیم عضو‌گیری کنیم امام فرمودند شما برادریابی کنید نه عضوگیری.

توکلی‌بینا: ترور منصور باعث سرعت گرفتن جریان انقلاب شد/ بادامچیان: امام هیچ‌گاه با جنگ مسلحانه موافق نبودند


بادامچیان ادامه داد: بعد از 15 خرداد به امام گفتند کار شاه و مبارزه دیگر با حرف و نصیحت انجام‌پذیر نیست و مبارزه بدون درگیری و حرکت مسلحانه ممکن نیست. امام در آغاز تصور می‌کردند مجموعه‌ای که با آقای قرنی کار می‌کند و دوستان دیگر او کفایت می‌کند. به آقای عسگر اولادی فرمودند شما به این کارها چه کار دارید؟ دیگران هستند. وقتی آن‌ها به مشکل خوردند دو مرتبه خدمت امام مطرح شد و ایشان  فرمودند به شرطی که اسلحه را از کسی نگیرید، یا بسازید یا بخرید. بنابراین امام با جهاد مسلحانه مؤتلفه موافقت داشتند.

وی با اشاره به تفاوت «جنگ مسلحانه» و «جهاد مسلحانه» گفت: امام هیچ‌گاه با جنگ مسلحانه موافق نبودند و منافقین هم هر کاری کردند نتوانستند برای جنگ مسلحانه از ایشان تأیید بگیرند. برای همین مؤتلفه به دنبال جنگ مسلحانه نبود، به دنبال «جهاد مسلحانه» بود چون جهاد اساسش شرعی است. بنابراین برای اینکه فردای تاریخ این بهانه دست خناسان نیفتد از آیت‌الله میلانی حکم گرفتیم.

بادامچیان در پاسخ به این شبهه تاریخی که چرا اسدالله علم یا شخص دیگری به جای منصور مورد هدف قرار نگرفت اظهار داشت: عده‌ای می‌خواهند بگویند چون حسنعلی منصور امریکایی و علم انگلیسی بود، سراغ منصور رفتند اما این واقعیت ندارد. دوستان ما برای اجرای حکم الهی، افرادی را فهرست کردند که یکی از آن‌ها هم علم بود.

وی تصریح کرد: مسئله منصور بحث کاپیتولاسیون بود. یعنی می‌خواست با کاپیتولاسیون دست امریکا را برای هر جنایتی باز بگذارد.

توکلی‌بینا: ترور منصور باعث سرعت گرفتن جریان انقلاب شد/ بادامچیان: امام هیچ‌گاه با جنگ مسلحانه موافق نبودند

بادامچیان درباره نحوه تهیه اسلحه برای این اقدام گفت: اسلحه را آقای توکلی‌بینا از آقای هاشمی گرفت و به شهید عراقی داد، شهید عراقی هم آن را به آقای امانی داد اما به دلیل اینکه امام فرموده بود اسلحه را بخرید یا بسازید مرحوم امانی اسلحه را تحویل نگرفت. این اسلحه برگردانده شد. مجددا آقای تولیت اسلحه را فروخت و اسلحه خریداری شده در اختیار آقای امانی قرار گرفت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: