مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات حاج احمد قدیریان
قدیریان اولین دیدار اعضای کمیته استقبال با امام را اینگونه روایت می‌کند: «...در این دیدار با شوق زایدالوصفی شعار می‌دادیم: «ما همه سرباز تواییم خمینی، گوش به فرمان تواییم خمینی»، که ایشان ضمن اینکه ما را مورد تفقد قرار دادند، فرمودند: «شما سربازان امام زمان هستید.»
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 03

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ خاطرات شاهدان عینی در روزهای 12 تا 22 بهمن 1357 حاکی از شور و اشتیاق و بیم و امیدهایی است که لحظات حساس مبارزات را به تصویر می‌کشد. حاج احمد قدیریان از جمله آن افرادی است که در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده برش‌هایی از آن روزها را روایت می‌کند.


***قاطعیت شهید رجایی در فعالیت‌های حفاظتی کمیته استقبال***

حاج احمد قدیریان می‌گوید: شهید رجایی با نظر شهید بهشتی کارت‌هایی برای اعضا درست کرده بود که ورود و خروج از مدرسه فقط با آن کارت‌ها امکان داشت و بدین ترتیب بحث حفاظت را انجام می‌دادند. من یک روز آمدم جلوی در و دیدم آقای رجایی نگهبانی می‌دهد. من کارتم را همراه نداشتم و خواستم که داخل شوم. آقای رجایی گفت نمی‌شود و بالاخره پس از مدتی آن هم با هماهنگی‌های انجام شده به داخل و خدمت شهید بهشتی رفتم. در مدرسه‌ رفاه بحث حفاظت را آن قدر سخت می‌گرفتند که حتی دوست چندین ساله هم باید کارت نشان می‌داد. من خدمت شهید بهشتی این موضوع را گفتم و ایشان گفت: «به هیچ وجه گله نکن، سیستم رجایی همین است؛ اگر برادر خودش هم باشد، نمی‌گذارد داخل شود.» این قاطعیت شهید رجایی مثال زدنی بود و خیلی به مقررات احترام می‌گذاشت.


*** ما همه سرباز توایم خمینی ***

قدیریان اولین دیدار اعضای کمیته استقبال با امام را اینگونه روایت می‌کند: بعد از ظهر روز دوازده بهمن ماه برای من و بسیاری از مبارزین و دوستان سابق حضرت امام، روز بزرگی بود. قرار بود دیداری با ایشان در مدرسه‌ رفاه انجام شود، شور و شعفی که در چهره‌های زندان رفته و شکنجه ديده مشاهده می‌شد نشان از پایان شب سیاه و آغاز سپیده‌ صبح و آزادی داشت. دیدار در فضایی غیر قابل وصف در میان شادی و اشک شوق دوستان و مبارزین انجام شد. در این دیدار حضرت امام مطالبی درباره‌ لزوم هوشیاری در برابر توطئه‌ها و پیروزی کامل مبارزه صحبت کرده و جویای احوال بعضی افراد شدند. پس از این دیدار قبل از اینکه حضرت امام به محل استراحت خودشان تشریف بردند، توسط آقای خلخالی به حضرت امام پیغام داده شد که در صورت امکان ما دوستان قدیمی را قدری ببیند که این اقدام انجام شد. در این دیدار با شوق زایدالوصفی شعار می‌دادیم: «ما همه سرباز تواییم خمینی، گوش به فرمان تواییم خمینی»، که ایشان ضمن اینکه ما را مورد تفقد قرار دادند، فرمودند: «شما سربازان امام زمان هستید.»


***پخش برنامه‌های امام از صداوسیمای انقلاب***

حاج احمد قدیریان در بخش دیگری از خاطرات خود می‌گوید: دوستان ما در صدا و سیما توانسته بودند یک دستگاه فرستنده در داخل ستاد برقرار نمایند تا فرمایشات و دیدارهای امام و احیانا مطالبی اگر هست و باید به دست مردم برسد، به صورت زنده پخش شود. این فرستنده تا ده کیلومتر را پوشش می‌داد و همه می‌توانستند از تلویزیون و یا رادیو در جریان امور انقلاب قرار گیرند. البته باید گفته شود که بیشتر خانواده‌های متدین که تا آن زمان تلویزیون نداشتند، تنها برای استفاده از این برنامه‌ها تلویزیون تهیه نمودند. کمیته به مرور به طرف تجهیز خود و تبدیل به یک دولت در سایه می‌رفت و واکنش ها و تصمیماتی که دولت بختیار در قبال آن می‌گرفت، در ایجاد مانع یا به تعویق انداختن پیروزی انقلاب، اثری نداشت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: