مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۰۴۹
به روایت اسناد
مسلمان‌ها در آتش جنگ دفاعی می‌سوزند. اسرائیل زمین‌های آن‌ها را در 1973 اشغال و همه پیشنهادهای صلح و قطعنامه‌ شورای امنیت را متکبرانه رد کرده و آتش افروخته این جنگ اسلام را در خطر انداخته و صلح جهانی را تهدیدمی‌کند. هم‌اکنون اسرائیل امریکا را به جنگ می‌کشد. مسلمانان از ایران انتظار دارند و از آن حضرت می‌خواهند به دولت و همه سازمان‌ها فشار آورده از این جنگ خونین و کمک امریکا به اسرائیل جلوگیری کنند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۲ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - 2021August 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید محمدهادی میلانی از جمله مراجعی بود که خدمات اجتماعی گسترده‌ای به مسلمانان در داخل و خارج از کشور داشت. ایشان عنایت ویژه‌ای به حل مشکلات مسلمانان در اروپا، آسیای شرقی و کشورهای عربی داشت. از جمله اقدامات آیت‌الله میلانی توجه به شیعیان لبنان در جنگ شش روزه اعراب و رژیم صهیونیستی بود.

در همین رابطه امام موسی صدر رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان در نامه‌ای مورخ 30 مهر 1352 با استمداد از آیت‌الله میلانی ابعاد جنگ در جنوب لبنان را تشریح کرد:

سرور معظم آیت‌الله العظمی آقای حاج سید هادی میلانی دامت برکاته

دست مبارک را بوسیده. ملمتمس دعا هستم و گمان دارم از جنگ خونین این منطقه کاملا مطلعید. همه مسلمانان عرب و همه نیروها به کار افتاده و جنگ علیه اسلام و شرافت مسلمانان با کمک همه نیروهای شیطانی در جریان است. سزاوار است ایران با قدرت در میدان وارد شود و کشور اهل بیت [ناخوانا] را اشغال کند. اسلحه، هواپیما، کارشناسان گوناگون و دست کم کمک‌های مادی، طبی، سیاسی ضرورت دارد. وااسلاماه، الغوث الغوث!

تلگرافی هم حضور مبارک ارسال شد. امیدوارم از همه امکانات استفاده شود و دولت و مردم را وادار فرمائید کوتاهی نشود. بحرانی سخت در جریان است و چشم‌های مردم به ایران دوحته شده؛ باید از فرصت استفاده کرد. اگر مسلمانان در این جنگ شکست بخورند ذلت ابدی مسلمانان [ناخوانا] است. به هیچ وجه نباید کوتاهی کرد. نامه آقای سید محمدعلی [میلانی] و جزائری رسید و اقدام شد. تحصیلات را عرض می‌کنم. همین‌قدر خبر برسد. فرزند شما موسی صدر


نامه تاریخی امام موسی صدر به آیت‌الله میلانی برای کمک به شیعیان لبنان / حمایت امریکا از رژیم صهیونسیتی در جنگ شش روزه


علاوه بر آن تلگرافی هم خطاب به آیت‌الله میلانی از بیروت به مشهد توسط امام موسی صدر ارسال شد:

« مسلمان‌ها در آتش جنگ دفاعی می‌سوزند. اسرائیل زمین‌های آن‌ها را در 1973 اشغال و همه پیشنهادهای صلح و قطعنامه‌ شورای امنیت را متکبرانه رد کرده و آتش افروخته این جنگ اسلام را در خطر انداخته و صلح جهانی را تهدیدمی‌کند. هم‌اکنون اسرائیل امریکا را به جنگ می‌کشد. مسلمانان از ایران انتظار دارند و از آن حضرت می‌خواهند به دولت و همه سازمان‌ها فشار آورده از این جنگ خونین و کمک امریکا به اسرائیل جلوگیری کنند. رئیس مجلس اعلای شیعه موسی صدر »

آیت‌الله میلانی در جوابیه‌ خود ضمن اعلام تاثر مسلمانان، بنا به درخواست امام موسی صدر دولتمردان و دربار را در جریان قرار داد و در پاسخ به آقای صدر خاطرنشان نمود: «عین نامه و تلگراف[شما=صدر] به وسیله جناب آقای دکتر زاهدی نیابت تولیت عظمی به عرض اعلیحضرت همایونی رسید(شاه) فرمودند: پیوسته کشورهای اسلامی را... حمایت می‌فرمایند. به‌خصوص در جنگ میان عرب با اسرائیل از حقوق مسلم مسلمانان دفاع نموده‌اند و می‌نمایند... از هر کمک مادی و معنوی ممکن دریغ نشده است و نخواهد شد.»

در همین ارتباط آیت‌الله میلانی از طریق نماینده خود در عراق _ سید نورالدین میلانی _ نظریه خود را در رابطه با جنگ مذکور (جنگ شش روزه) اعلام و ایشان نیز طی یک سخنرانی _ که از رادیو بغداد نیز پخش شد_ در کربلا، آن را مطرح کرد. از سایر اقدامات آیت‌الله میلانی در ارتباط با لبنان، همچنین می‌توان به اعزام مهندس شهرستانی برای احداث خانه برای ایتام لبنانی که در جنگ والدین خود را از دست دادند، اشاره کرد.

نامه تاریخی امام موسی صدر به آیت‌الله میلانی برای کمک به شیعیان لبنان / حمایت امریکا از رژیم صهیونسیتی در جنگ شش روزه


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: