مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۳۹
انقلاب اسلامی در اصفهان
حجت‌الاسلام شیخ احمد سالک می‌گوید: در زواره با حضور تعدادی از برادران فرهنگی از جمله آقایان عظیمی و علی عاصمی، گروهی با عنوان پیشتازان اسلام تشکیل و سپس از این گروه افرادی را انتخاب نمودیم که بعد از ظهرها به خارج از زواره در یک جنگل بیابانی می‌‌رفتیم و مسائلی را که لازم بود جوانان برا مقابله با رژیم طاغوتی شاه مطلع شوند، می‌گفتم.
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۱۱ تير ۱۳۹۶ - 2017July 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام شیخ احمد سالک از روحانیون مبارز و انقلابی بود که با آغاز نهضت اسلامی به صف مبارزه علیه رژیم پهلوی پیوست و سال‌ها زندانی و شکنجه و بارها بازداشت و تبعید شد ولی از مبارزه و افشای اعمال و جنایات رژیم پهلوی لحظه‌ای دست برنداشت. وی در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره سفر تبلیغی خود در اواخر دهه 40 به شهرستان زواره، واقع در استان اصفهان می‌گوید: در سال 1349 و سال بعد از آن ،برای انجام تبلیغ به زواره مامور شدم.


سالک در ادامه درباره شیوه تبلیغی خود در آنجا می‌گوید: در این مناطق شیوه تبلیغاتی خاصی را در جلسات خصوصی و عمومی پیدا کردم، یعنی برای تبلیغ در این منطقه دست به ابتکار جدیدی زدم. ابتکار این بود که شخصی بنام آقای "عباس اعرابی هاشمی" از روی آیات قرآن و متناسب با آیات، تصویر و عکس‌های خیلی زیبایی درست کرده بود و زیر آن هم ترجمه آن آیات را نوشته بود و از تمایی این آیات و تصاویر اسلاید تهیه کرده بود.


من هم یک دستگاه اسلاید به همراه پنجاه اسلاید را با خودم به زواره بردم. در اولین سخنرانی که در مسجد جامع زواره داشتیم، ذهن حاضران را در این خصوص آماده کردم. شب بعد جمعیت فوق‌العاده‌ای به مسجد آمد و من برای اولین بار اسلاید‌ها را به نمایش گذاشتم و در کنار آن با تغییر تصویر سخرانی می‌کردم. سخنرانی در مورد تصاویر از بلندگو پخش می‌شد و از این طریق توانستم در یک دوره مسائل اعتقادی را بیان کنم، مثلا عکس مربوط به فرعون و آیات حضرت موسی به طور همزمان پخش و مطرح می‌شد که در تفسیر آن ابتدا بحث حکومت فرعون بود و سپس بحث را به فرعون زمان یعنی شاه می‌کشاندم.


این کار چون در منطقه روش جدیدی بود استقبال زیادی هم شد و تحولی را ایجاد کرد. از این طریق توانستیم نسل جوان را جذب کنیم و گروه‌هایی از جوانان تشکیل داده و در جلساتی که از یازده شب تا یک و دو شب در خانه برگزار می‌شد، به آنها مسائل مبارزاتی را آموزش می‌دادم.


در زواره با حضور تعدادی از برادران فرهنگی از جمله آقایان عظیمی و علی عاصمی، گروهی با عنوان پیشتازان اسلام تشکیل و سپس از این گروه افرادی را انتخاب نمودیم که بعد از ظهرها به خارج از زواره در یک جنگل بیابانی می‌‌رفتیم و مسائلی را که لازم بود جوانان برا مقابله با رژیم طاغوتی شاه مطلع شوند، می‌گفتم.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: