انقلاب اسلامی در کرمان
گزارش ساواک از تظاهرات 20 هزار نفری مردم کرمان در 19 آذر 57/ مردم کرمان در تظاهرات علیه رژیم پهلوی چه شعارهایی سر می‌دادند؟

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال 1357 بسیاری از استان‌ها به طور علنی به مبارزه مستقیم علیه رژیم پهلوی می‌پرداختند که کرمان یکی از فعال‌ترین استان‌ها در مبارزه محسوب می‌شد. براساس مندرجات کتاب "انقلاب اسلامی در کرمان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، در روز 19 آذر که مصادف با تاسوعا بود، هيئت‌هاي عزادار از سراسر کرمان به‌سوي مسجد امام حرکت كردند تا از آن مکان راهپيمايي عبادي ـ سياسي را آغاز نمايند.

مرحوم عبدالحسين ساوه در مورد چگونگي برگزاري راهپيمايي و همچنين اقدامات مردم کرمان در روز 19 آذرماه مي‌گويد: «طبق برنامه‌ريزي صبح تاسوعا مردم در مسجد امام‌خميني اجتماع کردند و بعد از سردادن شعارهايي که تقريباً نيمي از آنها در سوگ امام‌حسين(ع) و نيمي ديگر دعوت مردم به مبارزه با يزيد زمان بود، راهپيمايي شروع شد.

اين راهپيمايي چند نکته‌ قابل ذکر داشت؛ از جمله مرحوم آيت‌الله صالحي و چند تن ديگر از علما به‌دليل کهولت و کسالت نمي‌توانستند مسير را پياده طي کنند داخل يک اتومبيل پيکان در جلوي جمعيت، حرکت مردمي را همراهي مي‌کردند. جوانان انقلابي بيکار نمانده بلکه با همراه داشتنِ سطل‌هاي رنگ و قلم مو و قوطي‌هاي اسپري در حين حرکت مردم چهره‌ خيابان‌ها را دگرگون مي‌کردند. يعني هنگامي که انبوه جمعيت از يک خيابان عبور مي‌کرد و خيابان خالي مي‌شد، عابرين متوجه مي‌شدند که در و ديوار و حتي آسفالت خيابان پوشيده از شعارهاي ضد طاغوت شده و تابلوي نام بعضي خيابان‌ها تعويض گرديده است.»

ساواک هم گزارش نسبتاً مفصلي از تظاهرات مردم کرمان در روز 19 آذر ماه ارائه کرد. در یک گزارش آمده بود: «از ساعت 8:30 روز 19/9/1357جمعيت کثيري از طبقاتِ مختلف مردم کرمان و کارمندان بعضي از ادارات دولتي که بالغ بر بيست هزار نفر مي‌شدند در مسجد ملک که اخيراً به‌نام [امام] خميني نام‌گذاري شده شرکت کردند...»

براساس این گزارش ساواک، مردم کرمان در این تظاهرات شعار می‌دادند: "از خون خلق يکسر رنگين شده است کشور"؛ "از جور شاه ايران، ايران شده است ويران" و افراد ديگر پاسخ مي‌دادند: "الله الله روح‌الله، ملت همه به ذلت ثروت همه به غارت"؛ "نه صنعت، نه زراعت نه دين، نه عدالت"؛ "سرباز خميني پسر فاطمه هستيم، به فرمان تو هستيم"؛ "در اين نهضت جاويد شويم کشته‌ توحيد."

این قبیل تظاهرات که طی روزهای بعد شدیدتر شد و شعاع گترده‌تری گرفت، تا بهمن 1357 و پیروزی قطعی انقلاب اسلامی ادامه داشت.