روایتی از عزت‌شاهی
واکنش امام خمینی به هجمه‌ها علیه شهید لاجوردی/ چه چیزی باعث شد لاجوردی دوباره به دادستانی برگردد؟

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عزت‌الله مطهری (عزتشاهی) در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: سيدحسين موسوى با آقاى لاجوردى اختلافاتى داشت. او درصدد بود كه آقاى لاجوردى را از كار بركنار كند. او پيش آقاى لاجوردى آمد و به او گفت: امام راضى نيست كه شما دادستان باشيد، بنابراين استعفا بدهيد. آقاى لاجوردى جواب داده بود: استعفا نمى‌دهم، مرا اخراج كنيد. تا زمانى كه امام راضى است در اين سمت مى‌مانم. از طرفى نيز آقاى بهشتى به آقاى لاجوردى گفته بود در پست خود بماند و آن را واگذار نكند.

البته آقاى موسوى گفته بود حاج احمد آقا از قول امام گفته كه شرايط تغيير يافته، بايد كمى ملايم‌تر بود. آقاى لاجوردى گفت: اين حرف را امام گفته است؟ او گفت: بله. آقاى لاجوردى نيز دفتر كارشان را تحويل آن‌ها داده بود و آن جا را ترك كرده بودند. 

زمانى كه ايشان دادستانى را ترك كرد، دوستان وى از جمله آقايان عسكراولادى و سعيد امانى به او اعتراض كردند و به دنبال آن آن‌ها با امام ملاقاتى كردند و جريان را براى ايشان بازگو نمودند، امام [در واکنش به هجمه‌ها علیه لاجوردی] بسيار ناراحت شده و فرمودند: «بى‌خود كرده‌اند؛ ايشان [آقاى لاجوردى] تازه در اين كار جا افتاده است.» لذا دوباره آقاى لاجوردى به محل كارشان بازگشتند.