مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در آستانه برپایی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: به نظر من کتاب «انقلاب اسلامی در ورامین» یکی از آثار جامع و تخصصی مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که با مشاهدات و مراجعات میدانی و گفتگو با مبارزان انقلابی، به خوبی تنظیم شده است.
از مهم‌ترين كارهايي كه سپاه در اوايل پيروزي انقلاب در سبزوار انجام داد، پاك‌سازي شهر و برخي از روستاها از وجود افراد مسلح، قاچاقچيان موادمخدر و مقابلهبا مجاهدان خلق (منافقین) بود. در پاك‌سازي كه واحد عملياتي سپاه از روستاهاي عنبرستان، چاهه، طبس، صفي‌آباد و رباط‌گز انجام داد، 21عدد انواع كلت كمري، هشت قبضه ژـ3، هفدهقبضه اسلحه‌ شكاري و پانصدفشنگ يوزي و ژـ3 و نهكيلوگرم ترياك كشف و ضبط شد. در موردي ديگر براثر تلاش‌ها و درگيري مسلحانه‌ سپاه دوخانه‌ تيمي منافقان كشف و 45نفر از آنان بازداشت شدند. در اين عمليات غافلگيرانه، فرهاد نجاتي، با نام مستعار «سعيد»، مسئول نظامي منافقان شهرستان سبزوار، كه در بيشتر ترورهاي رخ‌داده حضوري فعال داشت، به هلاكت رسيد. از اين خانه‌هاي تيمي نوعي بمب بسيار قوي، تعدادي سه‌راهي، بمب دست‌ساز كه داخل قوطي‌هاي كمپوت جاسازي شده بود و همچنين چندين قبضه اسلحه با اسناد و مدارك درون‌گروهي كشف شد.
روایتی از اولین فرمانده سپاه پاسداران استان فارس
شرایط تأسیس سپاه بدین صورت بود که باید هفت نفر عضو اولیه داشته باشد که نفر اول به عنوان مسئول و دبیر و فرمانده باشد. بنده به عنوان فرمانده سپاه استان فارس منصوب شدم و دستور دادند که شش نفر دیگر را هم خودم گزینش کنم تا به نام من و معاونینم حکم بزنند. آقای حقانی از ابتدای تشکیل سپاه شیراز در کنار ما بود. حجت الاسلام والمسلمين باهنر و دکتر بهشتی مسئول صدور حکم تأسیس سپاه بودند. در هر صورت حكم مختصری نوشتند و من چند اسم از جمله سید علی اصغر دستغیب و چند تن از دوستانم را به ایشان دادم. بدین صورت سپاه پاسدارن در خود شیراز به عنوان شعبه مرکز و شهرستان های استان فارس تأسیس شد.
در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
بشارتی با توجه به در پیش بودن نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: کتاب‌های «انقلاب اسلامی در جهرم» و «انقلاب اسلامی در شیراز» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است کتاب‌های کم‌نظیری هستند و می‌بایست مورد توجه قرار گیرد تا واقعیت‌های تاریخی فراموش نشود.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با توجه به در پیش بودن سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مطالعه دو کتاب از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی را به جوانان توصیه کرد و گفت: دو کتاب «انقلاب اسلامی در مشهد» و «مشهد از مقاومت تا پیروزی» تا حد زیادی نقش جریانات انقلابی وسیاسی در مشهد را بررسی کرده است.
روایتی از حجت‌الاسلام فلسفی
حمايت‌ از حوزه‌هاي‌ علميه موجود و همچنين‌ تأسيس‌ مدارس ديني‌ در شهرهايي‌ كه‌ فاقد حوزه‌ بودند، مورد علاقه‌ و توجه‌ آيت‌الله بروجردي‌ بود. يكي‌ از آن‌ موارد، ايجاد مدرسه ديني‌ در شهر كرمانشاه‌ بود كه‌ در يك‌ نقطه‌ مناسب‌ شهر بنا گرديد و متصدي‌ اين‌ كار نيز يكي‌ از افراد مورد اعتماد ايشان‌ -مرحوم آقا سیدمحمد میبدی- در كرمانشاه‌ بود.
انقلاب اسلامی در سبزوار
بنابر گزارشي که شيخان، رئيس سازمان اطلاعات و امنيت خراسان، براي رئيس شهرباني استان ارسال کرده بود، در بيشتر شب‌های فروردین آن سال، اعلاميه‌هاي بسياري در حمايت و طرفداري از امام‌خميني در شهر سبزوار منتشر مي‌‌شد. در گزارش مزبور چنين بيان شده که «در صبح روز هشتم عيد، اعلاميه‌‌هاي مبني بر بزرگداشت شهداي حادثه‌ تبريز در سبزوار توزيع شده است». این اعلامیه‌ها تاثیر فراوانی در تمرکز مبارزات در سبزوار داشت.
صداقت‌پيشه خاطرات خود از آن روزها را اینگونه روایت می‌کند: «در جريان رفراندوم‌ جمهوري اسلامي من مسئول انتخابات بودم. ما بي‌تجربه بوديم و من تازه فارغ التحصيل شده بودم، لذا تجربه اجرايي چنداني نداشتيم. براي اينكه رفراندوم را قانوني كنيم با كارمندان فرمانداري هماهنگي كرديم و به خصوص افرادي را دعوت به كار كرديم و با كمك آنان مقدمات برگزاري انتخابات را فراهم كرديم. سپس هيئت نظارت تشكيل شد تا اين هيئت، نظارت بر انتخابات را برعهده گيرد».
آخرين نتايج شمارش آراي همه‌پرسي در جهرم در روز يكشنبه 12 فروردين ماه اعلام شد. مردم جهرم مجموعاً 67286 رأي به صندوق‌هاي رأي ريختند كه از كل آرا تعداد 16 نفر رأي «نه» و تعداد 270/67 نفر رأي «آري» به جمهوري اسلامي دادند.
انقلاب اسلامی در بوشهر
در یکی از این برنامه‌ها مراسم بزرگداشت شهدای حوادث تبریز در بوشهر با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد. در سند ذیل در این رابطه آمده است: « از ساعت 10 الی 12:30 روز 37/1/10 [1357] مجلس فاتحه‌ای به مناسبت چهلمین روز کشته‌شدگان اخلالگران تبریز با شرکت عده‌ای از اهالی در مسجد عطارشهر بوشهر برگزار گردیده است. در این مسجد واعظی به نام شیخ حسین حیدری کاشانی به منبر رفته و در سخنرانی خود ضمن اشاره به وقایع شهر تبریز با مقتولین این حوادث اظهار همدردی نموده و سپس موارد زیر را مطرح که حاضرین با فرستادن صلوات گفته‌های او را تأیید کرده‌اند