مرکز اسناد انقلاب اسلامی

درنگی در خاطرات حجت‌الاسلام شریفی گرگانی
حجت‌الاسلام شریفی گرگانی می گوید: یکی از مظالم رضاخان غصب اراضی منطقه شمال بود. از جمله آنها به نام «خالصه» در علی­آباد کتول و گرگان و سر تا سر شمال بود. در منطقه­ ما یعنی در علی­آباد کتول فقط سه آبادی جزو خالصه محسوب و به مزایده گذاشته­ شد. اگر کسی در مزایده، بالای دست رضاشاه می‌رفت، نیست و نابود می‌شد. بدین نحو مزایده‌هایی گذاشتند و با فریب املاک سرتاسر شمال را گرفتند.
روز عید غدیر خم 1360، سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که پیش از این "زدن راس‌های نظام" را شروع کرده بود، جنایت دیگری در کارنامه خود ثبت کرد و دست به قتل‌عام مردم در شیراز زد.
انقلاب اسلامی در نیشابور
ژاندارمری خراسان در جهت مقابله با تظاهرات مردم نیشابور در روز عید غدیر تاکید کرد «دستور داده شد تعداد شش گروه [ناخوانا] در اختیار هنگ مشهد گذاشته شود.»
آیت الله مویدی می‌گوید: بنا بود شاه به مشهد برود و داشتند مقدمات استقبال از او را فراهم می‌کردند. مردم تظاهرات کردند و طاق نصرت‌هایی را که برای آمدن شاه درست کرده بودند خراب کردند و از بین بردند؛ برای همین اعلام کردند به خاطر بدی آب و هوا آمدن شاه به تعویق افتاده است.
انقلاب اسلامی در جهرم
براساس اسناد، مبارزان جهرمی در نظر داشتند در عید قربان سال 1357 طی یک فرصت مناسب، مجسمه شاه را پائین کشیده و آن را نابود کنند.
انقلاب اسلامی در سیرجان
به گفته آیت‌الله مسعودی خمینی، امام خمینی در نجف به وی فرموده بود: «دو نفر از سیرجان به اینجا آمده‌اند و من مایلم شما برای مدتی به این شهر بروی.» آیت‌الله مسعودی خمینی نیز بلافاصله بعد از بازگشت به ایران، با هماهنگی گروهی از مبارزان، عازم سیرجان شد و طولی نکشید که با اقدامات وی و همراهی مردم منطقه، امر مبارزه در سیرجان سامان گرفت.
برشی از خاطرات امام جمعه مینودشت
کتاب خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی، امام جمعه مینودشت توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب، مربوط به خاطرات حجت‌الاسلام حسینی از مبارزات مردم گنبد در دوران نهضت اسلامی و نیز خاطرات ایشان از تصدی امامت جمعه مینودشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.
مروری بر مبارزات آیت‌الله مشکینی در دوران نهضت اسلامی
آیت الله مشکینی علاوه برشهرهایی که تبعید شده بود ، در شهر هایی هم که برای تبلیغ اعزام می‌شد مردم را به مبارزه مقابل حکومت پهلوی تشویق و همراهی می‌نمود.
روز نهم مردادماه 1366 شمسی برابر با ششم ذیحجّه 1407 قمری، خبر هجوم ماموران رژیم آل‌سعود به حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشركین در مكه مكرمه، موجی از خشم و نفرت را برانگیخت به طوری که در ایران راهپیمایی‌هایی در مقیاس بزرگ در شهرهای مختلف برپا شد. روزنامه جمهوری اسلامی طی گزارشی، درباره واکنش مردم ایران به جنایت آل‌سعود در مکه نوشت: «در پی جنایت اخير مزدوران عربستان سعودی که منجر به شهادت عده‌ای از مهمانان خانه امن الهی گردید مردم حزب‌الله شهرهای کشورمان در اعتراض به جنایت پلیس وحشی خاندان وهابی آل سعود و اعلام حمایت از بيت‌الله الحرام دست به راهپیمایی باشکوهی زدند.» بنابر گزارش‌های موجود، راهپیمایی‌های بزرگی در تهران، کرمانشاه، زنجان، قزوین، همدان، اصفهان، قم، کرمان، خوزستان، لرستان، تبریز، گیلان، کرج، مازندران و دیگر استان‌های کشور برگزار شد که طی آن مردم ضمن محکومیت این عمل جنایتبار، خواستار پیگیری امور از سوی مسئولین کشور بودند.
رهبر انقلاب فرمودند: همین تیپ قائم در عملیات مرصاد مهمترین نقش را ایفا كرد. شنیدم كه نقش تیپ قائم در عملیات مرصاد آنچنان بود كه اگر نبود، دشمن ممكن بود تا كرمانشاه پیش بیاید.