مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سرمقاله
چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زمزمه­ های پایان دوران استبداد و استعمار در ایران بالا گرفته بود و انقلابیون تحقق اهداف خود را نزدیک­تر می­ یافتند. در چنین شرایطی مساله نگارش قانون اساسی نظام جدید توسط دکتر حبیبی مطرح شد و امام نیز دستور نگارش آن را دادند.این فرآیند از دو مسیر پیگیری می­ شد؛ نخست توسط دکتر حبیبی و دوم تیم حقوقدان منتخب شورای عالی انقلاب که به دستور امام پیگیر نگارش قانون اساسی شده بود. به عقیده دولت موقت برای تصویب عمومی این پیش‌نویس باید مجلس موسسانی با تعداد اعضای بالای 300 نفرشکل بگیرد و درطی یک تا چند سال چکش‌کاری پیش‌نویس، یک متن قانونی جامع حاصل شود. در مقابل بزرگانی چون شهید بهشتی، هاشمی رفسنجانی و رهبر انقلاب، همه‌پرسی مستقیم پیش‌نویس را مطرح می ­کردند.
برگزیده مقالات
پرونده "بسیج؛ ارتش بیست میلیونی" سخنرانی کمتر دیده شده آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1360

دولت همگانی؛ دفاع مردمی

روزنامه‌گردی

دیدار خبرنگاران با اسرای عراقی در زندان قصر / آرزوی آزادی قدس از درون زندان

"بسیج و مساله ادغام" در گفتگو با حجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی رئیس اسبق بسیج؛

امام فرمود بسیج را معبد و عبادتگاه خود بدانید/ حضور بسیجیان یهودی، مسیحی و زردشتی در جبهه / نگاه امام به نقش بانوان در بسیج

هنری کیسینجر

آمریکا نباید محمدرضا پهلوی را که 37سال دوست ما بوده مثل "یهودی سرگردان" رها کند

روزنامه‌گردی

تهیه پرچم و آرم جمهوری اسلامی در شورای انقلاب

تهران مخوف

محمدرضا پهلوی، چگونه بی‌خبری‌اش از کنفرانس تهران را نشان افتخار خود نامید؟

سالروز عملیات مروارید

چرا 7 آذر روز نیروی دریایی شد؟ / عملیات مروارید و جنگ بی‌سابقه در خلیج فارس

مناسبت ها
  • ۲۵ اسفند
  • ۲۶ اسفند
  • ۲۷ اسفند
  • ۲۸ اسفند
  • ۲۹ اسفند
رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی

رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی فرزند امام خمینی در 25 اسفند 1373 دارفانی را وداع گفت.

محکومیت رژیم پهلوی به دلیل نقض گسترده حقوق بشر

محکومیت رژیم پهلوی به دلیل نقض گسترده حقوق بشر سازمان عفو بین‌الملل حکومت شاه را به خاطر نقض گسترده حقوق بشر و ایجاد فشار و اختناق در ایران در 26 اسفند 1355 محکوم کرد.

گروهی از افراد مسلح در سنندج به ستاد لشکر 28 کردستان حمله کردند

گروهی از افراد مسلح در سنندج به ستاد لشکر 28 کردستان حمله کردند گروهی از افراد مسلح در سنندج با حمله به ستاد لشکر 28 کردستان و پادگان ژاندارمری درگیری‌های خونینی را در 26 اسفند 1357 آغاز کردند.

جمع آوری رساله امام خمینی توسط رژیم پهلوی

جمع آوری رساله امام خمینی توسط رژیم پهلوی دفاتر امام خمینی در 28 اسفند 1344 در سراسر کشور توسط حکومت شاه تعطیل و رساله‌های ایشان از کلیه کتابفروشی‌ها جمع‌آوری شد.

ممنوع شدن اقامه نماز صبح در زندان اوین

ممنوع شدن اقامه نماز صبح در زندان اوین مأموران زندان اوین در 29 اسفند 1353 اقامه نماز صبح را در این زندان ممنوع اعلام کردند. این اعلام با مقاومت زندانیان سیاسی روبرو شد.

آرشیو