مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سرمقاله
در دوره رضاخان به علت سرکوب شدید و خفقان سیاسی، الگویی‌ برای‌ دانشجویان‌ باقی‌ نمانده‌ بود و در نتیجه‌ فعالیتهای‌ پراكنده دانشجویان‌، بدون‌ حمایت‌ نیروهای‌ سیاسی‌ جامعه‌، بی‌نتیجه‌ باقی‌ می‌ماند و به‌ سرعت‌ سركوب‌ می‌شد. جنبش‌ دانشجویی‌ در دهه‌ 1320 با توجه‌ به‌ مسائلی‌ نظیر حضور قدرتهای‌ خارجی‌ و اِعمال‌ نفوذ آنان‌ در كشور، در سه‌ طیف‌ فكری‌ چپ‌، ملّی‌ و مذهبی‌ شكل‌ گرفت‌. در سالهای‌ 1332 تا بهمن‌ 1340، وجود مشکلات متعدد به دلیل اختناق و سركوب‌ سیاسی‌ شدید مجموعاً در حال‌ ركود به‌ سر می‌برد. آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی‌ آثار چشمگیری‌ بر جنبش‌ دانشجویی‌ داشت‌ به طوری که طی‌ دهه‌های‌ 1340 و 1350 نسل‌ روبه‌گسترش‌ دانشجو را به‌ طرف‌ اعتراض‌های‌ فزاینده‌ كشاند. پیوند دانشجویان‌ با مذهب‌ و  امام‌ خمینی‌ باعث‌ شد كه‌ جنبش‌ دانشجویی‌ بتواند در حركت‌ جامعه‌ به‌ طرف‌ انقلاب‌ مؤثر باشد.
امروز پخش می‌شود:

معرفی و بررسی کتاب «سرزمین بی‌فصل» در رادیو فرهنگ

حقایقی تاریخی از دموکرات و کومله

تنبیه مردم به "جرم" همکاری با نظام / ترس کُردها از تیغِ تیزِ دیکتاتوریِ احزاب تجزیه‌طلب

مردی که معلم زندانبان خود بود! / توجه آیت‌الله مدرس به وحدت شیعه و سنی

سه روایت از سیره آیت‌الله طالقانی

وقتی آیت الله طالقانی دیوارهای قبر جدش را خراب کرد!

علیرضا زادبر

مفاهیم دینی زیربنا و ماهیت نهضت مقاومت جنگل: حقیقتی انکارشده

به بهانه سالگرد ارتحال شیخ‌الفقهاء و المجهتدین

روایت آیت‌الله العظمی اراکی از تاسیس حوزه علمیه قم / چرا حاج شیخ عبدالکریم حائری قیام نکرد؟ / التماس دعای فرمانده متفقین پس از نماز باران

روایت مطبوعات از بازی ایران و امریکا در جام جهانی 98 فرانسه

جام جهانی 1998

روایت بازیکنان تیم ملی از آشوب فرقه رجوی در بازی ایران و امریکا/ افشاگری یک تماشاگر اجیرشده توسط منافقین/ تلاش سازمان برای ارتباط با بازیکنان تیم ملی + فیلم

مناسبت ها
  • ۰۸ آذر
  • ۰۹ آذر
  • ۱۰ آذر
  • ۱۱ آذر
  • ۱۲ آذر
شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر مجید شهریاری

شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر مجید شهریاری دکتر مجید شهریاری استاد دانشگاه شهید بهشتی و دانشمند برجسته هسته‌ای در 8 آذر 1389 در یک عملیات تروریستی در تهران به شهادت رسید.

صدور و انتشار سران متفقین در تهران

صدور و انتشار سران متفقین در تهران سران متفقين در 9 آذر 1322 به نشست مشترك خود در تهران خاتمه دادند. آنان در اعلاميه پايانی تماميت ارضی ايران را مورد تأكيد قرار دادند. اين اعلاميه در تاریخ به عنوان «اعلاميه تهران» معروف است.

شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس

شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس آيت‌الله سيدحسن مدرس پس از تحمل 9 سال زندان در خواف، سرانجام در 10 آذر 1316 در شهربانی كاشمر به طرز دلخراشی به شهادت رسيد. روز شهادت ايشان بر اساس مصوبه سال 1372 مجلس شوراي اسلامي، روز «مجلس» نامگذاري شد.

شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

شهادت میرزا کوچک خان جنگلی ميرزا كوچك‌خان جنگلی پس از سال‌ها مبارزه عليه خيانت‌های قاجار و استبداد رضاخانی در 11 آذر 1300 به شهادت رسيد.

تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پس از همه‌پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1358, نتیجه آن در 12 آذر ماه به تایید و تصویب رسید.

آرشیو