مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سرمقاله
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشورهای جهان، ایران را برای دستیابی به انرژی هسته‌ای تشویق می‌کردند. نخستین قدم جدی در زمینه استفاده از فناوری هسته‌ای در ایران در اواسط دهه سی و با حمایت ایالت متحده برداشته شد. همچنین در سال 1977، دولت بریتانیا با محمدرضا پهلوی وارد مذاکرات محرمانه‌ای برای ساخت بیست نیروگاه هسته‌ای شده بود؛ مشابه پروژه‌هایی که از سوی فرانسه و آلمان به ایران پیشنهاد شده بود. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همین قدرت‌ها‌ نه تنها کمک‌های خود را از ایران دریغ ورزیدند، بلکه چندین قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای امنیت تصویب کردند تا با فشار بر ملت ایران، کشور ما را از حق مسلم داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای محروم سازند.
علیرضا زادبر

مفاهیم دینی زیربنا و ماهیت نهضت مقاومت جنگل: حقیقتی انکارشده

به بهانه سالگرد ارتحال شیخ‌الفقهاء و المجهتدین

روایت آیت‌الله العظمی اراکی از تاسیس حوزه علمیه قم / چرا حاج شیخ عبدالکریم حائری قیام نکرد؟ / التماس دعای فرمانده متفقین پس از نماز باران

روایت مطبوعات از بازی ایران و امریکا در جام جهانی 98 فرانسه

جام جهانی 1998

روایت بازیکنان تیم ملی از آشوب فرقه رجوی در بازی ایران و امریکا/ افشاگری یک تماشاگر اجیرشده توسط منافقین/ تلاش سازمان برای ارتباط با بازیکنان تیم ملی + فیلم

مروری بر مبارزات سیاسی آيت‌الله سيد عبدالحسين لاری

مروری بر برخی شخصیت‌های دارای روحیه‌ی بسیجی در تاریخ معاصر ایران

قهرمانان بسیجی ایران‌زمین

به بهانه جام‌جهانی

تیم فوتبالی که 250 رزمنده و 20 شهید داشت / روایتی از تیم فوتبال «شهید امیر» ورامین + فیلم

روحانیت در کنار مردم/ 4

اقدامات آیت‌الله حائری یزدی در امدادرسانی به سیل‌زدگان/ روزی که موسس حوزه بیل و کلنگ در دست گرفت!

مناسبت ها
  • ۰۸ آذر
  • ۰۹ آذر
  • ۱۰ آذر
  • ۱۱ آذر
  • ۱۲ آذر
شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر مجید شهریاری

شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر مجید شهریاری دکتر مجید شهریاری استاد دانشگاه شهید بهشتی و دانشمند برجسته هسته‌ای در 8 آذر 1389 در یک عملیات تروریستی در تهران به شهادت رسید.

صدور و انتشار سران متفقین در تهران

صدور و انتشار سران متفقین در تهران سران متفقين در 9 آذر 1322 به نشست مشترك خود در تهران خاتمه دادند. آنان در اعلاميه پايانی تماميت ارضی ايران را مورد تأكيد قرار دادند. اين اعلاميه در تاریخ به عنوان «اعلاميه تهران» معروف است.

شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس

شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس آيت‌الله سيدحسن مدرس پس از تحمل 9 سال زندان در خواف، سرانجام در 10 آذر 1316 در شهربانی كاشمر به طرز دلخراشی به شهادت رسيد. روز شهادت ايشان بر اساس مصوبه سال 1372 مجلس شوراي اسلامي، روز «مجلس» نامگذاري شد.

شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

شهادت میرزا کوچک خان جنگلی ميرزا كوچك‌خان جنگلی پس از سال‌ها مبارزه عليه خيانت‌های قاجار و استبداد رضاخانی در 11 آذر 1300 به شهادت رسيد.

تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پس از همه‌پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1358, نتیجه آن در 12 آذر ماه به تایید و تصویب رسید.

آرشیو