مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آرشیو
1 صفحه
به بهانه دستاوردهای جدید موشکی

واکنش رسانه‌های غربی به آزمایش موفق موشک بالستیک توسط ایران در دهه 60 / فایننشال تایمز: غرب به پیشرفت‌های ایران عادت می‌کند

فایننشال تایمز: غرب به تدریج به پیشرفت‌های ایران در زمینه تکنولوژی تسلیحاتی عادت می‌کند و هربار گزارشات تازه‌ای را در مورد تولید زیر دریایی، هواپیمای بدون سرنشین و تانک و همچنین تولید انواع موشک و مهمات دریافت می‌کند.
بازخوانی جنایت منافقین در دهه 60

جنایت سازمان منافقین در شیراز/ روزنامه جمهوری اسلامی: از جسد یک کودک، بیش از قطعه زغالی باقی نمانده است

25 مهرماه 1360، منافقین در شیراز جنایتی دیگر رقم زدند. روزنامه ها درباره این جنایت نوشتند: « 2 کودک خردسال در این واقعه به شهادت رسیده‌اند که از جسد یکی از این 2 کودک بیش از قطعه زغالی باقی نمانده است.»

وقتی مسعود رجوی پدر و مادرش را زندانی کرد/ مادر رجوی: مجاهدین خلق باید پاسخگوی خون جوان‌ها باشند

مادر مسعود رجوی با اشاره به جنایت های منافقین گفت: «فردا اینها باید جواب این خون‌ها را بدهند. هم پدر و مادرها و هم فرزندانشان در برابر این خون‌ها مسئولند. پدر و مادرها مسئولند و باید جلوی آنها را بگیرند.»»
گزارش سفارت انگلیس درباره شخصیت‌های سیاسی| بخش پنجم

نقد فرخی یزدی به «آزادی» در عهد رضاخان/ روزنامه‌ای که طی 8 سال، 11 بار توقیف شد!

... بارها از تهران تبعید شد و یک بار برای مدت سه ماه در سفارت شوروی (که به انتشار روزنامه‌اش کمک می کرد) پناهنده شد. به نمایندگی مجلس هفتم انتخاب شد و بارها از دولت انتقاد کرد.

روزی که سامراء میزبان امام خمینی بود/ حمایت عالم اهل سنت از رهبر نهضت اسلامی

«...اگرچه خمینى در سال‏‌هاى اخیر در غربت به سر بردند، ولى تمام کشورهاى اسلامى شهر و وطن اوست و هرجا که رود معزز و محترم است. درود خدا بر ایشان و شما باد.»
گزارش سفارت انگلیس درباره شخصیت‌های سیاسی| بخش چهارم

نظر سفارت انگلیس درباره مخبرالسلطنه؛ نخست‌وزیرِ فرمایشی و مجریِ سیاست‌های دیکته‌شده

در سمت نخست وزیری نقشی فرمایشی ایفا می کرد و تنها مجری سیاست های دیکته شده از سوی تیمورتاش بود. به تریاک و دخانیات معتاد است و همین مسئله ذهن و جسم او را به سرعت دچار انحطاط کرده است
به روایت اسناد

گزارش ساواک از دستگیری آیت‌الله ناصری در شهریور 1357 + سند

به گزارش اسناد ساواک، آیت‌الله ناصری دولت‌آبادی در 5 شهریور 1357 دستگیر شده است.
میرحسین علیه موسوی؛

بازخوانی مواضع میرحسین موسوی در دهه 60 | چرخش 180 درجه‌ای مواضع موسوی درباره سوریه، سیاست خارجی و ...

نگاهی به مواضع میرحسین موسوی در دهه شصت که جایگاه نخست‌وزیری را در اختیار داشت حکایت از چرخش 180 درجه‌ای مواضع او نسبت به چهل سال گذشته دارد. بازخوانی بخشی از موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های موسوی کمک شایانی به افشای این دوگانه خواهد کرد.
به بهانه سالمرگ پهلوی اول

گزارش سفارت انگلیس درباره رضاخان| محبوبیت ندارد اما همه از او هراس دارند / تریاک و مشروبات الکلی مصرف می‌کند/ بدون آن‌که سلاح در دسترس داشته باشد نمی‌خوابد

سفارت انگلیس در گزارشی درباره رضاخان می نویسد: رضاشاه فردی حریص و مال‌اندوز است و تمام ابزارهای کسب  پول و ملک را به کار می‌برد. تریاک و مشروبات الکلی مصرف می‌کند.
به روایت اسناد

نامه جالب امام موسی صدر به شیخ احمد کافی

نامه‌ای از امام موسی صدر به مرحوم کافی به چشم می‌خورد که جالب توجه و تأمل است. هرچند با استناد به نوشته امام موسی صدر تا زمان صدور این نامه هیچ دیداری با یکدیگر نداشتند، اما شیخ احمد کافی در تیر ماه 1357 پس از سفر حج خود به قصد زیارت حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفته و در همان سفر برای اولین و آخرین بار در شهر صور لبنان با امام موسی صدر دیدار و گفتگو کرد.
به بهانه سفر رئیس‌جمهور امریکا به منطقه غرب آسیا

بازخوانی پیام مهم امام خمینی در سال 1361 / آیا امریکا فرق کرده است؟ / تحلیل امام از سازش دولت‌های عرب با رژیم صهیونیستی

آیا امریکا با امریکای سابق که ما را به دروغ متهم به سازش با آن می‌کردند فرق کرده است؟ و یا اسرائیل با اسرائیلی که به بهانه دروغین دادن اسلحه به جمهوری اسلامی به کمک صدام شتافتند و به دشمنی با ما برای نجات حزب بعث عفلقی یقه پاره می‌کردند، تفاوت کرده است؟
به روایت اسناد

جشن تولد یک جلاد؛ وقتی غربی‌ها سالروز ۳۰ خرداد را به رجوی تبریک گفتند

شهید لاجوردی در بخشی از سخنان خود با استناد به نشریه شماره 209 مجاهد (ارگان رسمی سازمان مجاهدین خلق) به حمایت‌های شخصیت‌ها و احزاب غربی از منافقین در سالگرد 30 خرداد اشاره کرد.
به روایت اسناد

دستور ساواک برای کنترل تلفن امام خمینی و سید محمود دعائی در سال 1357

سید محمود دعائی از جمله روحانیون مبارزی بود که در دوران نهضت اسلامی به ویژه ایام تبعید امام خمینی در نجف همواره تحت کنترل و تعقیب و مراقبت ساواک قرار داشت.
به روایت اسناد

گزارش محرمانه ساواک از محوریت امام خمینی در مبارزات اسلامی پیش از قیام 15 خرداد

اقدامات مخالفت‌آمیز چند ماه اخیر آیت‌الله خمینی و پیشقدمی مشارالیه در مخالفت با عملیات اصلاحی اعلیحضرت همایونی و دولت موجب تمرکز قدرت‌های روحانی در اطراف وی گردیده و به خاطر همین مرکزیت، هم‌اکنون حوزه‌های علمی مذهبی خارج از ایران نیز نامبرده را مشخص‌ترین رکن جامعه روحانیت ایران می‌شناسند.

زندگینامه خودنوشت شهید صیاد شیرازی + دستخط

زندگینامه خودنوشت شهید صیاد شیرازی بنا بر تاریخ درج شده در صفحه پایانی 42 روز پیش از شهادت امیر سرافراز ارتش در 8 اسفند 1377 نوشته شده است.  
به روایت اسناد

وقتی سخنرانی علیه بهائیان در ماه رمضان ممنوع شد

رژیم پهلوی حساسیت ویژه‌ای بر منبرهای ماه رمضان داشت. سند ذیل بر ممنوعیت سخنرانی علیه بهائیان تأکید دارد.
به روایت اسناد

سند تبعید حجت الاسلام سید هادی خسروشاهی توسط ساواک در سال 57

«... برابر سوابق موجود نامبرده بالا در شهرستان قم با ایجاد هیاهو و جنجال مردم را به ضدیت با یکدیگر تحریک نموده به نحوری که موجبات سلب آسایش و اخلال در نظم و آرامش را عملاً فراهم ساخته است. لذا برابر رای کمیسیون امنیت اجتماعی شهرستان قم در مورخه 37/2/21 به سه سال اقامت اجباری در شهرستان انارک اصفهان محکوم

اعلامیه روحانیون تهران پس از قیام 29 بهمن تبریز + سند

مردم غیور تبریز نه تنها بازار را تعطیل بلکه تمام مغازه‌های خیابان‌ها حتی محلات دوردست شهر را بسته و همبستگی بیشتر خود را با روحانیت و انزجار از اعمال وحشیانه مأمورین ابراز و همگی برای شرکت در مجالس ختم به سوی مسجد بازار و مرکز شهر رهسپار بودند که متاسفانه با منع و جلوگیری قوای انتظامی و سپس با تیراندازی و کشتار روبرو و نتیجتاً عده‌ای مقتول و مجروح و بطور خلاصه فاجعه سنگینی را که نظیر آن کمتر در تاریخ دیده شده است به وجود آوردند و متاسفانه در جراید حقایق را تحریف و حوادث را به گونه‌ای دیگر وانمود کردند.
به روایت اسناد

دستور ژاندارمری برای مقابله با تسخیر اماکن نظامی در بهمن 1357

در سند ذیل از ستاد ژاندارمری کل کشور با امضای سپهبد امین افشار با موضوع « خلع سلاح یگان‌ها» چنین تلگراف شده است: «یک میلیون نفر از طرفداران خمینی در نظر دارند با وسایل لازم شب‌های آینده به موسسات نظامی ژاندارمری و شهربانی تک نموده و خلع سلاح نمایند... ».
بازخوانی بخشی از نامه سرگشاده دکتر شیبانی به مهندس بازرگان

توصیه‌ای از امام خمینی که بازرگان نادیده گرفت!

آقای مهندس بازرگان الان نکته‌ای به خاطرم رسید که شنیدن آن برای شما هم خالی از لطف نیست. شهید مطهری در بازگشت از پاریس جمله‌ای را به نقل از امام عرضه داشت که هنوز هم تکان‌دهنده است. عده‌ای هم این ایرادات اینچنینی را نزد امام مطرح کرده و گفته بودند که آقا مردم دارند جا می‌زنند امام پاسخ فرموده بودند: «با مردم باشید وگرنه جا می‌مانید».