مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۰۰۲
مردی که «به تنهایی بیست نفر بود»
شهیدمهدی عراقی از فعالان و مبارزین باسابقه نهضت امام خمینی است. وی در دهه 1340 در مقابله با برخی سیاست‌های رژیم پهلوی همچون لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید که با مخالف علما از جمله امام خمینی(ره) نیز همراه بود، به صف نهضت امام پیوست. بهمن 1343 به اتهام شرکت در ترور منصور دستگیر و به حبس ابد محکوم گردید. سال 1355 با توجه به سیاست فضای باز سیاسی مطرح شده از زندان آزاد شد و مبارزات خود را از سرگرفت. آذر 1357 به پاریس رفت و مدیریت بیت امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو را برعهده گرفت. پس از پیروزی انقلاب، عهده‌دار مسئولیت‌های مهمی شد، این مبارز انقلابی سرانجام 4 شهریور 1358 توسط اعضای گروه تروریستی فرقان به شهادت رسید.
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۸ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - 2022August 24

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_عباس علی‌بخشی؛ محمدمهدی ابراهیم عراقی (1358-1309) از فعالان و مبارزین باسابقه­ انقلاب اسلامی و از مؤثرترین اشخاص در نهضت امام خمینی(ره) است. مهدی عراقی از نوجوانی و جوانی با اشتغال در بازار تهران، فعالیت‌­های سیاسی خود را در دهه 1320 در کنار اعضای فدائیان اسلام آغاز کرد. مشارکت در نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران به همراه آیت­‌الله کاشانی و شهید سید مجتبی نواب صفوی و حضور در فراز و نشیب تشکیلاتی فدائیان اسلام از او فردی باتجربه ساخت. عراقی سال 1331 و یک سال قبل از کودتای 28 مرداد 1332 به همراه برخی دیگر از اعضای جمعیت فدائیان اسلام از این جمعیت جدا شد. وی بین سال­های 1331 تا 1342 از فعالیت سیاسی کناره رفت و به فعالیت در کوره پزخانه و استخراخ سنگ معدن در کنار مراسم‌­های مذهبی اشتغال داشت.

مهدی عراقی در دهه 1340 در مقابله با برخی سیاست‌های رژیم پهلوی همچون لایحه انجمن­های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید که با مخالف علما از جمله امام خمینی(ره) نیز همراه بود، به صف نهضت امام پیوست. عراقی از مؤثرترین و فعال­‌ترین افراد حاضر در قیام 15 خرداد 1342 در تهران و قم است که مسئولیت حفاظت از منزل امام خمینی(ره) را برعهده داشت. در این دوره با ابتکار وی و موافقت امام(ره) هیئت­‌های مذهبی - سیاسی بازار تهران جهت هماهنگی و فعالیت منسجم در قالب «هیئت‌های مؤتلفه اسلامی» متشکل می‌­شوند. عراقی عضو شورای مرکزی این هیئت­‌ها و تشکیل دهنده شاخه­ نظامی آن است. سال 1343 با طرح لایحه کاپیتولاسیون و مخالفت صریح امام با آن، مؤتلفه اقدام به ترور نخست‌­وزیر وقت حسنعلی منصور کردند. بهمن 1343 عراقی به اتهام شرکت در ترور منصور دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

بازخوانی پرونده ترور شهید عراقی

او در دوره 13 ساله محکومیت خود در زندان ضمن مدیریت امور زندانیان مسلمان، رفتاری تسامح­‌جویانه با سایر زندانیان دارد. ادامه فعالیت­‌های سیاسی عراقی در زندان منجر به تبعید یک ساله او به زندان برازجان شد. سال 1355 به همراه عده دیگری از زندانیان سیاسی با توجه به سیاست فضای باز سیاسی مطرح شده توسط حکومت پهلوی از زندان آزاد شد. وی در این مدت تا پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تلاش برای ایجاد انسجام و وحدت میان گروه­های مبارز مسلمان به ارتباط­گیری با سایر جریان­های فکری از جمله ملی­گراها می­پردازد. برگزاری مراسم ختم دکتر علی شریعتی و یادواره سیدمصطفی خمینی از جمله فعالیت­‌های سازماندهی شده عراقی علیه حکومت در این دوره است.

آذر 1357 عراقی به پاریس رفت و مدیریت بیت امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو را برعهده گرفت. او ضمن بازگشت مجدد به تهران برای ساماندهی راهپیمایی تاسوعا و عاشورای 1357، مجدداً به پاریس رفت و همراه با امام به تهران بازگشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیئت­های مؤتلفه اسلامی به حزب جمهوری اسلامی پیوسته و مهدی عراقی در اردیبهشت 1358 عضو شورای مرکزی این حزب شد. مدیریت زندان قصر با حکم امام، پیشنهاد تشکیل بنیاد مستضعفان با نظارت بر امور مالی آن و مدیریت امور مالی روزنامه کیهان از جمله مسئولیت‌­های دیگر عراقی در دوره حیات کوتاه او پس از پیروزی انقلاب است. سرانجام 4 شهریور 1358 مهدی عراقی به همراه فرزندش حسام و حسین مهدیان مدیر مسئول روزنامه کیهان در منطقه قلهک تهران توسط اعضای گروه فرقان ترور و همراه پسرش به شهادت رسیدند.

بر اساس اظهارات اكبر گودرزي (رهبر گروه فرقان) طرح ترور ‌مهدي عراقي از سوي وي و محمد متحدی مسئول شاخه­ نظامي گروه مطرح شد. مهديان كه صبح‌ها همراه مهدي عراقي به مؤسسه كيهان مي‌رفت در طرح ترور قرار داشت. در تحليل فرقاني‌ها هر دو جزئی از جبهه «زر» به شمار می‌آمدند و گودرزی آن­ها را به عنوان مرتبطين با سرمايه‌داران بزرگ معرفي مي‌كرد.[1]

تیم ترور فرقان متشکل از بهرام آذرتیموری، علیرضا یوسفی­نسب، علی نیکنام و علی اسدی صبح روز 4 شهريور 1358 در منطقه قلهک تهران، خيابان زمرد كه خانه­ی حسین مهديان در آن قرار داشت با اسلحه يوزي اتومبيل پيكان حامل آن­ها را مورد هدف قرار داد. مهدي عراقي در اثر گلوله‌اي كه به گردنش اصابت كرد، شهيد شد و مردم دو مجروح ديگر يعني حسام عراقي و حسين مهديان را به بيمارستان ايران مهر قلهك انتقال دادند. حسام عراقي در بين راه شهید شد، اما حسين مهديان تحت عمل جراحي قرار گرفت و ادامه­ی حيات يافت. به دستور امام خميني(ره) پيكر پدر و پسر شهيد به قم منتقل شد. در تشييع جنازه آن­ها در قم نزديك به نيم ميليون نفر شركت كردند كه حضرت امام از ميدان سعيدي تا صحن مطهر در این تشييع حضور يافت.[2]

بازخوانی پرونده ترور شهید عراقی

 

بهرام آذرتیموری دانشجوی سال آخر رشته ساختمان­سازی مدرسه عالی ساختمان از ضاربان مهدی عراقی و فرزندش حسام است. آذرتیموری به ­وسیله سعید واحد از اعضای گروه فرقان با جلسات قرآنی اکبر گودرزی آشنا و جذب این گروه شد. وی در همین جلسات با غلام‌رضا یوسفی­نسب آشنا و همراه با علی اسدی و علی نیکنام یک تیم چهار نفره متأثر از اندیشه­‌های فرقانی تشکیل داده و در خانه­‌های تیمی مستقر می­‌شوند. آن­ها ضمن شناسایی شخصیت­‌هایی چون آیت­‌الله سید محمدحسین بهشتی، حجت‌لاسلام محمدجواد باهنر، آیت‌­الله موسوی اردبیلی، آیت­‌الله خسروشاهی و حجت‌­الاسلام حقی جهت ترور، سرقت­‌های مسلحانه‌­ای برای تأمین نیازهای مالی گروه از بانک­‌های پایتخت دارند.

آذرتیموری هدف از طرح ترور 4 شهریور 1358 را حسین مهدیان می­‌داند و تیم ترورکننده را سه نفر شامل خود، یوسفی‌­نسب و اسدی معرفی می­‌کند. وی جریان ترور را این‌گونه روایت می­کند که اسدی به عنوان راننده موتور و او و غلامرضا یوسفی­‌نسب مسلح به مسلسل یوزی در کنار و روبروی خیابان کمین می­‌کنند؛ یوسفی‌نسب اتومبیل حامل مهدی عراقی، حسام عراقی و حسین مهدیان را به رگبار گلوله می­‌بندد و وی به عنوان احتیاط و به هنگام اضطرار باید اقدام به شلیک می­‌کرد. بهرام آذرتیموری معتقد است در عملیات ترور مهدی عراقی هیچ­‌گونه گلوله‌­ای شلیک نکرده و تنها اسلحه کلت خود را در صحنه ترور جا گذاشته است. این در حالی است که وی در بازجوئی­‌های بعدی غلامرضا یوسفی­‌نسب را ضارب اصلی، علی نیکنام را راکب موتورسوار، علی اسدی را راننده اتومبیل احتیاطی و خود را ضارب ذخیره در صورت لزوم معرفی می­کند که ضرورتی به شلیک وی نبود: «در جریان ترور سعید واحد در اتومبیل بود که رضا و علی اسلحه­‌ها را به او دادند. علی نیکنام راننده موتور و علی اسدی راننده ماشین بود.» [3]

علی نیکنام دانش­آموز دوره متوسطه در یکی از جلسات تفسیر قرآن گودرزی جذب گروه فرقان می­شود و در طرح ترور مهدی عراقی به عنوان راکب موتورسوار حضور دارد. او در بازجوئی­های خود اعتراف کرده است که ساعت 7/30 صبح روز 4 شهریور 1358 به همراه بهرام آذرتیموری، علی اسدی و غلامرضا یوسفی­‌نسب در محل ترور حضور داشته است: «در ترور آقای مهدی عراقی من و علی اسدی و بهرام و رضا بودیم که بهرام مواظب رضا بود و رضا شلیک کرد و من موتور داشتم و علی در ماشین بود برای آنکه اسلحه­‌ها را ببرد. ساعت 7/30 آمدیم علی در آن خیابان ایستاده بود و من و رضا و بهرام آمد[یم] سرکوچه که من پائین ایستادم و رضا و بهرام سرکوچه و بعد با همدیگر آمدیم. موتور 185 بود و موتور کمی منحرف شد و بعد که روزنامه نوشت یک ماشین دنبال ما بود ولی سرانجام برگشت.» [4]

درباره اعترافات و اقدامات سایر افراد دخیل در این ترور (علی اسدی و غلامرضا یوسفی‌نسب) اطلاعات چندانی در دسترس نیست. اما غلامرضا یوسفی‌­نسب به عنوان ضارب اصلی و اقدام کننده به ترور مهدی و حسام عراقی در تاریخ 18 دی 1358 همزمان با عملیات کشف خانه­‌های تیمی فرقان، دستگیر و در تاریخ 13 اسفند 1358 به جرم شرکت در ترور محمدولی قرنی، مهدی عراقی و حسام عراقی اعدام می‌­شود.

بازخوانی پرونده ترور شهید عراقی

 

اما اکبر گودرزی به ­عنوان رهبر و ایدئولوگ گروه فرقان با رد توجیهات عاملین ترور مهدی عراقی و در پاسخ به سؤالات دادگاه درباره اهداف این ترور که اگر "هدف ترور مهدیان بود چرا اتومبیل حامل وی که در آن مهدی عراقی، فرزندش حسام و دو پاسدار قرار داشتند را به رگبار بستید؟" گفته است: «موضوع از این قرار است که من گفتم افرادی که مورد هدف ما بودند، افراد مؤثر رژیم بودند. در این تردیدی نیست، ولی در مورد پاسدار یا ارتشی، این مسئله مطرح شده که اگر مقاومت کردند، کشته شوند! پاسداران از آن‌ها دفاع کرده‌اند آن‌ها هم ماشین را به رگبار بسته‌اند.» [5] وی خود را بی­خبر از جزئیات ترور عراقی می‌­داند و معتقد است در مورد افرادی که هدف ترور واقع شده‌­اند، مشورت شده اما اگر افرادی در برابر اقدام ترور فرقان مقاومت کنند نیز ترور می­‌شوند.

پس شهادت مهدی عراقی و فرزندش حسام، خانواده شهید عراقی دیداری با امام خمینی(ره) در قم دارند که در این دیدار امام ضمن بیان سابقه آشنایی و اعتماد خود نسبت به شهید مهدی عراقی می‌­فرمایند: «من ایشان را حدود بیست سال است که می‌­شناسم. مهدی عراقی یک نفر نبود، او به‏‎ ‎‏تنهایی بیست نفر بود.» [6]

 

منابع:

  1. آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پرونده اکبر گودرزی، شماره بازیابی18183، تاریخ بازجویی 21 فروردین 1359
  2. روزنامه جمهوري اسلامي، 5 شهریور 1358
  3. آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پرونده بهرام آذرتیموری، شماره بازیابی 32068
  4. آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پرونده علی نیکنام، شماره بازیابی 32067
  5. یادآور: کتاب ماه فرهنگی تاریخی ویژه بازکاوی اندیشه و عملکرد گروه فرقان، سال سوم، شماره­ 6، 7 و 8، تهران، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، تابستان، پائیز و زمستان 1388 و 1389
  6. صحیفه امام، مجموعه آثار امام خمینی (بیانات، پیام­ها، مصاحبه­‌ها و ...) ، جلد 9، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، 1378.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر