مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۱۹۲
پ
به بهانه هفته کتاب
مرکز اسناد انقلاب اسلامی همزمان با یکصدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم، به انتشار آثار مرتبط با تاریخ حوزه همت گماشت که از آن بین می‌توان به کتاب‌هایی چون:  تحولات فکری حوزه علمیه قم، فیضیه در گذر تاریخ، نظریه‌پردازی در تبعید، خاطرات آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، چراغ روشنی‌بخش (جستاری بر مشی سیاسی علامه طباطبایی) و... اشاره کرد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - 2022November 21

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حضرت آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی را به حق می‌توان در زمره یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران و جهان اسلام دانست. به برکت اقدام مهم و حیاتی او در تاسیس حوزه علمیه قم، فقاهت شیعه پاس داشته شد. حوزه‌ای که آیت‌الله حائری یزدی پی افکند، طی حیات صدساله خود، به بهترین عامل تاثیرگذار و جریان‌ساز در عرصه حیات دینی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران بدل گشت. نهادی که به همت حاج شیخ احیاء شد، مرکزی برای ترویج دین و پاسداری از حریم دین و فقاهت گردید.


نقش مهم و اثرگذار این حوزه شریف در پیروزی انقلاب اسلامی انکارناشدنی و بارز است. مرکز اسناد انقلاب اسلامی همزمان با یکصدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم، به انتشار آثار مرتبط با تاریخ حوزه همت گماشت که از آن بین می‌توان به کتاب‌هایی چون:  تحولات فکری حوزه علمیه قم، فیضیه در گذر تاریخ، نظریه‌پردازی در تبعید، خاطرات آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، چراغ روشنی‌بخش (جستاری بر مشی سیاسی علامه طباطبایی) و... اشاره کرد.


البته این مرکز طی سال‌های فعالیت خود در عرصه صیانت از تاریخ انقلاب اسلامی، آثار و کتاب‌های متعددی در راستای تاریخچه حوزه قم و زعمای حوزه منتشر کرده است.


علاقمندان جهت تهیه این آثار می توانند به صفحه منشورات پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند.

ارسال نظر