مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۲۱۰
پ
جام جهانی 1998
روز بازی ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه، منافقین با شگردهای گوناگون و با اجیر کردن افراد، خود را به سکوهای ورزشگاه ژرلاند برلین رساندند. روایت بازیکنان تیم ملی از آشوب‌های منافقین در لیون شنیدنی است.
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - 2022November 28

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ جام جهانی 1998 فرانسه برای ایرانیان یادآور پیروزی تاریخی تیم ملی ایران برابر آمریکاست. این مسابقه که در 31 خرداد 1377 برگزار شد، جدا از اتفاقات داخل زمین چمن، حاشیه‌های خاص خود را نیز داشت که سرمنشاء یکی از این حواشی سازمان منافقین بود.

با توجه به محل برگزاری مسابقات (کشور فرانسه) اعضای سازمان مجاهدین خلق از مدت‌ها قبل برای این بازی برنامه‌ریزی کرده بودند. روز مسابقه، گروه کوچکی از اعضای فرقه منافقین با در دست داشتن تصاویری از سرکرده فرقه - مسعود رجوی -  و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، در قسمتی از ورزشگاه ژرلاند لیون جاگیر شدند. این گروه با هیاهو، قصد جنجال‌آفرینی و برهم زدن تمرکز بازیکنان تیم ملی ایران را داشتند. البته اعضای فرقه از روزهای قبل از مسابقه نیز با حضور در تمرین تیم ملی، تلاش می کردند با بازیکنان ارتباط بگیرند و به آنان پیشنهاد می‌دادند تا در فرانسه بمانند. حمید استیلی به یاد می‌آورد که اعضای سازمان به بهانه امضاء گرفتن نزدیک بازیکنان می‌آمدند و به آنها می‌گفتند: «اگر بخواهید اینجا بمانید شرایطش هست. همه امکانات را هم به شما می‌دهیم...»

در ویدئویی که در ادامه منتشر می‌شود، روایت بازیکنان تیم ملی از جنجال‌آفرینی منافقین در بازی ایران و آمریکا را می‌بینید.

جالب این که سازمان مجاهدین خلق با اجیر کردن عده‌ای دیگر که بعضا حتی ایرانی نبودند تلاش کرد صندلی‌های بیشتری را در ورزشگاه به خود اختصاص دهد. سازمان با تهیه بلیط برای این افراد، آنها را به ورزشگاه آورد و تیشرت‌هایی با تصاویر مسعود و مریم رجوی را بر تن آنها کرد. ویدئوی که در ادامه می‌بینید اعتراف یکی از این افراد اجیرشده است که با پول و بلیطی که منافقین در اختیارش گذاشتند وارد ورزشگاه شد.

ارسال نظر