دوم مرداد ماه در گذار تاریخ
2 مرداد 1388
پرواز شماره ۱۵۲۵ هواپیمایی آریا تور که از تهران به مشهد حرکت می‌کرد در نتیجه باز نشدن چرخ جلو و همچنین اشکال در چرخ‌های عقب در هنگام فرود از باند خارج شد و به دیوار فرودگاه برخورد نمود. در این سانحه 17 نفر جان باختند.

2 مرداد 1382
به دليل مواضع مغرضانه اتحاديه اروپا در مورد مسائل هسته اي جمهوري اسلامي ايران، آقاي خاتمي سفر برنامه ريزي شده خود به بلژيك و ديدار با ديپلماتهاي اتحاديه اروپا را لغو كرد.

2 مرداد 1381
روزنامه «نوروز» به اتهام تبليغ عليه نظام و توهين به مسئولان كشور و درج مطالب دروغ توقيف شد.

2 مرداد 1379
احمد شاملو از شعراي ادب فارسي معاصر، پس از يك دوره طولاني بيماري در بيمارستان ايرانمهر تهران درگذشت.

2 مرداد 1379
فهرست اسامی دريافت كنندگان جايزه سازمان آمريكايي ديده بان حقوق بشر منتشر شد. در فهرست برندگان سال 2000، اسامي دو ايراني به نام هاي محسن كديور و عبدالكريم سروش به خاطر مخالفت با نظريه ولايت فقيه و انتقاد عليه دولت ديده مي شود.

2 مرداد 1375
مجلس نمايندگان آمريكا به اتفاق آراء لايحه تشديد مجازات عليه كشورهاي خارجي كه در بخش نفت و گاز ايران و ليبي سرمايه گذاري كنند را تصويب كرد.

2 مرداد 1374
جمعي از نمايندگان كنگره آمريكا امضاي خود را از ذيل ورق هاي كه در آن از سازمان مجاهدين خلق حمايت شده بود حذف كردند. آنان گفتند كه نامه با امضاي جعلي «جامعه ايرانيان» براي امضا ارائه شده بود و آنها از ماهيت واقعي تهيه كنندگان نامه اطلاعي نداشتند.

2 مرداد 1371
به تلافي اخراج جفري برامر دبير سوم سفارت انگليس در تهران، دولت بريتانيا حكم اخراج دو كارمند محلي سفارت و يك دانشجوي ايراني را به اتهام تلاش براي قتل سلمان رشدي نويسنده كتاب «آيات شيطاني» صادر كرد.

2 مرداد 1369
جمهوري اسلامي ايران شكايت نامه اي عليه جنايت آمريكا در ساقط كردن هواپيماي مسافري جمهوري اسلامي ايران در خليج فارس، تسليم ديوان بين المللي دادگستري لاهه كرد. اين شكايت نامه در 250 صفحه تنظيم شده است.

2 مرداد 1369
اولين فرهنگستان زبان و ادب فارسي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رياست دكتر حسن حبيبي معاون اول رئيس جمهور تأسيس شد. اين فرهنگستان اصطلاحاً «فرهنگستان سوم» نيز ناميده مي شود.

2 مرداد 1366
سيل مهيب در شمال شهر نيشابور، 138 نفر را به كام مرگ فرستاد. سيل بر اثر طغيان رودخانه «بوژان» به وقوع پيوست و بسياري از اجساد پس از فروكش كردن طغيان از داخل انبوه گل و لاي رودخانه بيرون آورده شدند.

2 مرداد 1366
جورج شولتز وزير خارجه آمريكا اعلام كرد «ماجراي فروش سلاح به ايران و انتقال سود حاصل از آن براي كنتراها در نيكاراگوئه، يك شكست براي سياست خارجي آمريكا محسوب ميشود.» وي از سرويسهاي اطلاعاتي آمريكا و مشخصاً از ويليام كيسي رئيس سازمان سيا در اين رابطه انتقاد كرد.

2 مرداد 1366
«هانس ديتريش گنشر» وزير امور خارجه آلمان در يك مصاحبه راديويي صريحاً عراق را آغازگر جنگ عليه ايران و استفاده كننده از بمب هاي شيميايي معرفي كرد. فرداي آن روز (3 مرداد) روزنامه ديولت چاپ آلمان در تيتر برجسته صفحه اول خود گنشر را طرفدار ايران معرفي كرد.

2 مرداد 1360
دومين دوره انتخابات رياست جمهوري در ايران برگزار شد. در نتيجه اين انتخابات محمدعلي رجائي با بيش از 14 ميليون رأي به رياست جمهوري انتخاب شد.

2 مرداد 1359
تقي شهرام عضو سازمان مجاهدين خلق، 20 عامل كودتاي نوژه و 4 مزدور عراقي امروز به حكم دادگاه تيرباران شدند.

2 مرداد 1357
«نيوزويك» در شماره امروز خود نوشت: «5 ماه اعتراض خشونت بار ضددولتي كه بيش از 50 شهر ايران را دربر گرفته و دهها كشته بر جاي گذاشته شاه را با هول انگيزترين مبارزه طي 15 سال گذشته روبرو كرده است.12

2 مرداد 1357
هشتادمين و آخرين فروند هواپيماي اف-14 سفارشي ايران به شركت گرومن با حضور عليرضا پهلوي و اردشير زاهدي تحويل نيروي هوايي ايران شد.

2 مرداد 1356
سناتور «رابرت برد» رهبر دمكراتهاي سناي آمريكا در مخالفت با فروش هواپيماهاي جاسوسي آواكس به رژيم شاه گفت «اين يك ريسك غيرضروري است كه چنين رادار الكترونيكي پيشرفته اي را به كشوري بدهيم كه هم مرز با اتحاد جماهير شوروي است.

2 مرداد 1356
سناتور «رابرت برد» رهبر دمكراتهاي سناي آمريكا در مخالفت با فروش هواپيماهاي جاسوسي آواكس به رژيم شاه گفت «اين يك ريسك غيرضروري است كه چنين رادار الكترونيكي پيشرفته اي را به كشوري بدهيم كه هم مرز با اتحاد جماهير شوروي است.

2 مرداد 1352
با الغاء قرارداد نفت كنسرسيوم مصوب سال 1333، لايحه جديد فروش نفت به شركتهاي خارجي به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد.

2 مرداد 1352
سيل در بروجن اصفهان 18 نفر را كشت و 1500 نفر را بي خانمان كرد و صدها هكتار اراضي كشاورزي را از بين برد.

2 مرداد 1349
دولت ايران درخواست حسن البكر رئيس جمهور عراق راجع به بازگشت به عهدنامه مرزي 1937 در مورد شط العرب را رد كرد.

2 مرداد 1342
حكومت نظامي در شهرهاي تهران و شيراز براي مدت 2 ماه ديگر تمديد شد.

2 مرداد 1342
آيت الله ميلاني با صدور اعلاميه شديداللحني عليه دولت، ادامه بازداشت امام خميني و توقيف ايشان را محكوم كرد.

2 مرداد 1339
محمدرضا پهلوي در جريان مصاحبه مطبوعاتي ماهانه خود در كاخ سعدآباد بار ديگر موضوع شناسايي اسرائيل را تصريح كرد.

2 مرداد 1320
وزارت خارجه آمريكا در تلگرافي به دريفوس وزيرمختار كشورش در تهران با اشاره به تلگراف دوم تير اين وزارتخانه و پاسخ هفتم تير دريفوس از وي خواست مشخص كند دولت ايران در مقابله با ستون پنجم آلمان در كشورش چه اقداماتي به عمل آورده است.

2 مرداد 1320
نمايندگان وزارت خارجه ، وزارت جنگ ، وزارت اقتصاد و وزارت امور هندوستان در بريتانيا در جلسه مشتركي توافق كردند كه به جاي تحريم اقتصادي ، حمله نظامي به ايران را در دستور كار خود قرار دهند .

2 مرداد 1316
عهدنامه حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات ایران و عراق در یک مقدمه و 24 ماده در تهران به امضا رسید.

2 مرداد 1303
قنسول وشارژدافر امريكا در وزارت امورخارجه حضور يافته و در تماس با ذكأالملك فروغي وزير خارجه 60هزار دلار به عنوان خون بها براي ترور «ايمبري ويس‌» و نيز يكصد هزار دلار به عنوان هزينه اجاره كشتي امريكايي براي انتقال جنازه «ويس‌» درخواست كرد. فروغي با اين درخواست موافقت كرد.

2 مرداد 1290
نجفقلي خان صمصام السلطنه بختياري مأمور تشكيل كابينه شد. اين كابينه كه سوم مرداد تشكيل شد، تا هفتم آذر همان سال دوام داشت‌.

2 مرداد 1289
اولين كابينه ميرزا حسن خان مستوفي الممالك تشكيل شد. اين كابينه تا چهارم اسفند همان سال دائر بود.