پنجم مرداد ماه در گذار تاریخ
5 مرداد 1386
جلال طالباني عضو شوراي حكومتي عراق ادعاي آمريكاييها مبني بر اينكه سعيد ابوطالب و سهيل كريمي دو خبرنگار ايراني، بازداشت شده در عراق براي انجام عمليات تجسسي وارد اين كشور شده اند را احمقانه خواند.

5 مرداد 1384
بر اساس پيش نويس ارائه شده به مجمع ملي عراق (پارلمان) دادگاه جنائي ويژه اين كشور اجازه يافت قضات ايراني و كويتي را در جلسات محاكمه صدام مشاركت دهد.

5 مرداد 1377
تيم ملي كشتي آمريكا در جريان مسابقات جام حسن نيت آمريكا تيم ملي جمهوري اسلامي را با نتيجه 19 بر 9 شكست داد.

5 مرداد 1376
بزرگترين پالايشگاه نفت سنگين جهان در بندرعباس با حضور آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور افتتاح شد. فرآورده هاي توليدي اين پالايشگاه شامل 7100 بشكه گاز مايع، 46100 بشكه بنزين موتور، 36200 بشكه نفت سفيد و سوخت، 69500 بشكه نفت گاز و... در روز است.

5 مرداد 1367
عمليات «مرصاد» با هدف سركوب نيروهاي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) كه با حمايت نظاميان عراقي ازناحيه غرب وارد كشور شده بودند آغاز شد.

5 مرداد 1367
همزمان با پيشروي نيروهاي سازمان مجاهدين خلق در عمق خاك ايران در عمليات «فروغ جاويدان»، هواپيماهاي عراقي پايگاههاي شكاري نوژه همدان، وحدتي دزفول، پادگان تيپ دو سقز و پايگاه هوانيروز در كرمانشاه را بمباران كردند.

5 مرداد 1366
طارق عزيز وزير خارجه عراق كه در نيويورك به سر مي‌برد ضمن ديدار باورنون و‌الترز سفير آمريكا در سازمان ملل از موضع آمريكا در حمايت از عراق در جنگ سپاسگزاري كرد.

5 مرداد 1361
در پي كشته شدن حجت الاسلام عرفاني نماينده مردم هشتپر طوالش در مجلس شوراي اسلامي در سانحه اتومبيل، امروز از سوي استاندار گيلان در سراسر اين استان عزاي عمومي اعلام شد.

5 مرداد 1359
محمدرضا پهلوي در 61 سالگي در بيمارستان رمادي قاهره به بيماري سرطان خون درگذشت‌.

5 مرداد 1358
اولين نماز جمعه پس از پيروزي انقلاب به امامت آيت‌الله طالقاني در دانشگاه تهران برگزار شد.

5 مرداد 1358
سيدمحمود دعايي سفير ايران در عراق براي ارائه گزارشي درباره كودتاي صدام و اوضاع عراق به تهران آمد و به حضور امام خميني رفت.

5 مرداد 1357
روزنامه ارگان وزارت دفاع شوروي در مقاله‌اي با اشاره به خريدهاي نظامي ايران از آمريكا نوشت: ايران به مركز جاسوسي آمريكا عليه كشورهاي همسايه تبديل شده است.

5 مرداد 1357
شاه، ملك حسين و حسني مبارك معاون سادات، مذاكرات مشتركي را در نوشهر و رامسر انجام دادند.

5 مرداد 1357
امام خميني در پيامي ضمن تأكيد بر عدم برگزاري جشن سوم شعبان و پانزده شعبان نسبت به «نغمه ناموزون انتخابات آزاد» در شرايط حضور رژيم شاه هشدار داد و آن را حيله اي دانست كه جز نگهداري شاه از تعرض گويندگان و پرخاش جوانان غيور اسلامي ثمره ديگري ندارد.

5 مرداد 1357
بر اساس پروتكل همكاريهاي هسته اي ايران و فرانسه كه امروز به دولت ابلاغ شد، فرانسه دو نيروگاه هسته اي هر يك به قدرت 900 مگاوات در ايران احداث خواهد كرد.

5 مرداد 1356
سازمان عفو بين الملل اعلام كرد بين 25 تا 100 هزار زنداني سياسي در ايران وجود دارد كه بسياري از آنان طبق قوانيني كه با قوانين كشورهاي دمكرات هماهنگي ندارد محكوم شده اند و بسياري ديگر حتي خانواده هاي آنان نيز از زنداني بودن ايشان بي خبر نگاه داشته شده اند.

5 مرداد 1354
ارتشبد «وياند» فرمانده نيروي زميني آمريكا به اتفاق همسرش وارد تهران شد.

5 مرداد 1347
تيمور بختيار در دادگاه نظامي لبنان به جرم حمل سلاح به 9 ماه زندان محكوم شد.

5 مرداد 1342
ايران رسماً به پيمان بين‌المللي منع آزمايشهاي هسته‌اي پيوست.

5 مرداد 1339
شيخ محمد شلتوت رئيس دانشگاه الازهر در تلگرافي به شاه ايران نگراني خود را از اقدام وي در شناسائي اسرائيل اعلام كرد. در همين روز سفير مصر ايران رابه قصد كشورش ترك كرد.

5 مرداد 1332
محمد مصدق نخست وزير در يك پيام راديويي از مردم خواست با شركت در يك همه پرسي (رفراندوم) ميان مجلس و دولت وي يكي را انتخاب كنند. آيت الله كاشاني اين همه پرسي را «خانه برانداز» خواند و آن را تحريم كرد.

5 مرداد 1320
علي منصور نخست وزير در نامه اي به سر ريدر بولارد وزير خارجه انگليس نوشت : اخراج چهارپنجم آلمانيهاي مقيم ايران كه مورد تقاضاي متفقين است نه تنها با سياست بيطرفي ايران مغايرت دارد، بلكه نقض معاهده تجارتي ايران و آلمان محسوب مي شود.

5 مرداد 1319
انگلستان تصميم گرفت بدون اجازه دادن به دخالت ايران، به استخراج نفت از منبع دريايي ايران مبادرت كند.

5 مرداد 1305
هارولد نیکلسون وزیر مختار انگلیس در تهران، سه ماه پس از تاجگذاری رضاشاه، در مراسله‌ای برای چمبرلین وزیر خارجه بریتانیا تصریح کرد: رضاشاه بیشتر به فکر خود و خانواده‌اش است تا کشورش.

5 مرداد 1305
ماموران نظمیه از یک ایتالیایی که قصد خارج کردن یک نسخه نهج البلاغه خطی با بیش از یکهزار سال قدمت، را داشت، جلوگیری کردند. وی از مرزهای غربی کشور قصد خروج داشت.

5 مرداد 1302
سازمان شير و خورشيد سرخ ايران كه با مساعي دكتر اميراعلم پايه گذاري شده، امروز با حضور مشيرالدوله رئيس الوزرا و اعضاي هيأت دولت افتتاح و آغاز به كار كرد. اين سازمان بر اساس صليب سرخ و هلال احمر پايه ريزي شده و مقصود آن درمان مجروحين و تسكين درد بيماران است.

5 مرداد 1301
در پي تصويب لايحه استخدام ميلسپو در رأس اداره مالي كشور روزنامه آمريكايي «مورنينگ پست» نوشت ميلسپو و 17 نفر ديگر از مستشاران آمريكايي همراه وي راهي تهران شدند.

5 مرداد 1300
قيام كلنل محمدتقي خان پسيان در استان خراسان عليه رژيم كودتائي رضاخان آغاز شد.

5 مرداد 1289
سيدحسن تقي زاده از سوي علماي نجف به خاطر توطئه چيني براي قتل آيت الله بهبهاني تكفير شد و مجلس شوراي ملي به او سه ماه مرخصي اجباري داد.

5 مرداد 1289
قوای ابوالفتح میرزا سالارالدوله فرزند مظفرالدین شاه وارد کرمانشاه شد و نیروهای دولتی نیز به وی پیوستند. محمد علی شاه مخلوع نیز وارد شاهرود شد و دو هزار نیروی ترکمن به وی پیوستند.

5 مرداد 1286
آيت الله شيخ فضل الله نوري با انتشار اعلاميه مبسوطي، علت اصلي مخالفت هاي خود با مجلس اول را به روشني تشريح كرد.

5 مرداد 1285
 عين الدوله صدراعظم مستبد مظفرالدين شاه تحت تأثير ورود علماي نجف به صحنه رهبري نهضت و فشار بيش از حد مردم از مقام خود استعفا كرد.