حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینیان در مراسم معرفی کتاب "تجربه‌ای دیگر":
امام خمینی فرمودند:پرچم اسلام باید بر سر کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزاز درآید

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مراسم معرفی کتاب "تجربه‌ای دیگر" گفت: هر نهضت، انقلاب و مکتب پیشرو و حرکت‌آفرین، در طول حرکتش با موانع سخت روبرو می‌شود. اگر انعطاف و نرمش نباشد منجر به نابودی می‌شود. اسلام پر‌تحرک‌ترین مکاتب و رسول خدا انقلابی‌ترین رهبر بود. اما در جایی که به موانع سخت بر می‌خورد انعطاف نشان می‌داد. مانند صلح حدیبیه.


رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه امام خمینی از انقلابی‌ترین مردان تاریخ بود که بعد‌ها انقلابی‌تر هم شد، درباره پذیرش قطعنامه 598 از سوی حضرت امام گفت: وقتی در جنگ به بن‌بست رسیدیم، آمریکا هواپیمای مسافربری ما را سرنگون کرد، سکوهای نفتی و نفت‌کش‌ها وقتی مورد تهاجم قرار گرفت و جنگ در جنوب و غرب به دلیل اتحاد دشمنان انقلاب به مانع برخورد، امام قطعنامه را پذیرفت.


حجت‌الاسلام حسینیان انعطاف را یک تاکتیک خواند و گفت: پس ما هیچ‌کدام در انعطاف و نرمش هیچ اختلافی نداریم. اختلاف ما مربوط به نگرش‌ها درباره نرمش است. آیا به انعطاف به عنوان تاکتیک نگریسته می‌شود یا استراتژی؟ اگر استراتژی، که مخالف اسلام و اصول انقلاب است.


وی افزود: فرق آن دو چیست؟ وقتی به عنوان تاکتیک نگاه می‌کنید یعنی دادن زمان و به دست آوردن فرصت. فرصت برای بازسازی، برای قدرتمند شدن، برای آمادگی بیشتر، برای ادامه مبارزه و ادامه حرکت. چنانچه پیامبر اسلام(ص) سال بعد با سه برابر نیرو برای عمره قضا وارد مکه شد، در دل دشمن مانور قدرت داد و مدتی بعد، بعد از اینکه کفار عهدنامه را نقض کردند مکه را فتح کرد و تا پایان به پیشروی ادامه داد.


حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان با اشاره به اینکه امام خمینی در آخر عمر مبارک خود و پس از پذیرفتن قطعنامه انقلابی‌تر از قبل شدند گفت: امام خمینی در سال آخر عمر مبارک خود فرمودند که باید پرچم اسلام در سرتاسر جهان بر سر کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزاز در آید. سال آخر بود که فرمودند مقدمه حکومت جهانی حضرت حجت است، من می‌دانم که مردم مشکلات اقتصادی دارند، ولی مسئولان جمهوری اسلامی نباید از این هدف اصلی یعنی تشکیل حکومت واحد غافل شوند.


حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان استفاده استراتژیک از انعطاف را مساوی با ذلت دانست و تصریح کرد: «اما وقتی انعطاف را به عنوان استراتژی پذیرفتیم یعنی آغاز ذلت، آغاز تسلیم. یعنی مسائل جهانی به ما چه ربطی دارد که ابرقدرت‌ها را با خود مخالف کنیم؟! مسائل شیعیان لبنان، عراق و یمن به ما چه ربطی دارد؟! به هر بهانه‌ای دنبال سازش و تسلیم می‌رویم. حتی استقلال که عزتی شرافتمند است را به فروش می‌گذاریم. در یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب نوشته شده بود استقلال چه ارزشی دارد؟ ژاپن استقلال ندارد ولی رفاه دارد. اگرچه ما در جزئیات برجام اختلاف داشتیم و همین تحریم و همین کمیسون مشترکی که مدعی در مقام قرار گرفته و بسیاری از جزئیات دیگر ایراد داشتیم ولی اشکال اساسی بر برجام نگرش بود که به عنوان استراتژی به برجام نگاه می‌کرد.»


رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به کتاب "تجربه‌ای دیگر" گفت: «کتاب آقای غرقی روایتی هنرمندانه از مذاکرات بود. گرچه من برعکس جناب آقای صالحی معتقدم بودم که نگاهی طرفدارانه نسبت به برجام دارد و در آن چند فحش آبدار هم به ماها داده بود، مثل "منتقدین کوتاه فکر". بنده پیشنهاد دادم که اینها را حذف کنند. چون گزارش تاریخی از مذاکرات بود به‌عنوان یکی از منابع تاریخ انقلاب اسلامی برای آیندگان و محققین سودمند است و می‌تواند یک منبع خوب و دست اول حساب شود؛ به همین حال مرکز آن را منتشر نمود.»


حجت‌الاسلام حسینیان در پایان تصریح کرد: «البته این بعد فرهنگی و تاریخ‌نگاری بنده بود و آقای دکتر صالحی دعا کنند بعد قضایی بنده پیش نیاید. (خنده حضار)»