دهم شهریور ماه در گذار تاریخ
10 شهریور 1385
بر اثر سانحه آتش‌سوزي هواپيماي توپولف ايران ايرتور، دست كم 80 مسافر جان باختند. هواپيما از بندر‌عباس عازم مشهد بود و سانحه در فرودگاه مشهد به وقوع پيوست

10 شهریور 1383
وزير اطلاعات اعلام كرد چند جاسوس كه اطلاعات هسته اي جمهوري اسلامي ايران را به غرب انتقال ميدادند شناسايي و دستگير شدند.

10 شهریور 1382
سعيد ابوطالب و سهيل كريمي دو مستندساز ايراني كه از دهم تيرماه سال جاري در اسارت نظاميان آمريكايي مستقر در عراق بوده اند امروز تحويل نظاميان انگليسي در آن كشور شدند.

10 شهریور 1377
جمهوري اسلامي ايران به دليل پخش برنامه فارسي راديو آزادي، از آمريكا به ديوان لاهه شكايت كرد.

10 شهریور 1376
دادسراي نظامي تهران با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد سياوش بياني فرزند ابوالقاسم بياني به جرم جاسوسي نظامي براي آمريكا هفته گذشته در تهران اعدام شد.

10 شهریور 1369
ابوالحسن بني صدر در گفت وگو با نشريه «الشرق الاوسط» اظهار داشت وضعيت زندگي من در پاريس از وضع يك زنداني به مراتب بدتر است چون يك زنداني هم از امنيت جاني و هم از امنيت مالي برخوردار است ولي من از هر دو مزيت محرومم.

10 شهریور 1369
«كلود شسون» وزير خارجه اسبق فرانسه در يك مصاحبه تلويزيوني كه در انگليس پخش شد اعتراف كرد حمايتهاي نظامي گسترده فرانسه از عراق در سالهاي اول جنگ اين كشور با ايران به درخواست بعضي اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل صورت گرفته است.

10 شهریور 1369
«رابرت هانتر» از مسئولان سابق شوراي امنيت ملي آمريكا در مصاحبه اي با تلويزيون «سي.ان.ان» تصريح كرد حمايت آمريكا از عراق طي 10 سال گذشته اشتباه بوده و اشتباه تر آن كه اين حمايتها پس از پايان جنگ با ايران نيز ادامه يافت تا اينكه صدام را به مرحله امروزيش كه اشغال خاك كويت بود رساند.

10 شهریور 1366
روزنامه لوموند از قول دريادار «تروست» فرمانده عمليات دريايي آمريكا در خليج فارس نوشت: «سربازان تحت فرمان من از مقابله با ايرانيها وحشت دارند چون آنان دشمناني هستند كه عكس العملشان غيرقابل پيش بيني است.»

10 شهریور 1366
راجر كوپر جاسوس انگليس طي مصاحبه اي چگونگي فعاليتهاي خود و سازمان جاسوسي «اينتليجنت سرويس» را در ايران طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي تشريح كرد.

10 شهریور 1365
عمليات كربلاي 2 در منطقه عمومي حاج عمران آغاز شد.

10 شهریور 1364
بنياد تحقيقاتي «هريتيج» در گزارشي در مورد ايران خواستار حمله نظامي و عمليات انتقامي عليه ايران شد.

10 شهریور 1364
انفجار بمب جاسازي شده در يك اتومبيل پيكان در مقابل ساختمان بيمارستان البرز واقع در خيابان وصال شيرازي 16 عابر را مجروح كرد و به 25 اتومبيل خسارت وارد آورد.

10 شهریور 1363
نماينده كميته بين المللي صليب سرخ در تهران به وزارت امور خارجه احضار و در رابطه با استرداد سرنشينان و خدمه و هواپيماي ربوده شده ايرباس ايران يادداشتي به وي تسليم شد.

10 شهریور 1362
بر اثر بمباران مناطق مسكوني شهر مريوان 46 نفر شهيد و بيش از 200 نفر مجروح شدند. در جريان اين بمباران حدود يكصد رأس دام اهالي نيز تلف شد.

10 شهریور 1360
«گرانما» ارگان رسمي حزب كمونيست كوبا اعلام كرد به مناسبت شهادت محمدعلي رجايي رئيس جمهور و محمدجواد باهنر نخست وزير جمهوري اسلامي ايران، مدت سه روز در كوبا عزاي عمومي اعلام شد و از امروز تا 12 شهريور پرچم هاي كوبا در ادارات دولتي به صورت نيمه افراشته درخواهد آمد.

10 شهریور 1360
مجلس شوراي اسلامي 2 روز پس از انفجار نخست وزيري، آيت الله مهدوي كني را به رياست هيأت دولت منصوب كرد.

10 شهریور 1359
سفارت سوئيس در تهران امور كنسولي و ديپلماتيك آمريكا در ايران را عهده‌دار شد.

10 شهریور 1359
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي جوابيه مفصلي به نامه نمايندگان كنگره آمريكا دادند. در اين پاسخنامه موارد و سوابق دخالتهاي آمريكا در ايران يادآوري شد و از نمايندگان كنگره خواستند خسارات وارده از سوي آمريكا به ايران را بررسي كرده و حقوق ايران را تأديه نمايند.

10 شهریور 1358
دكتر ابراهيم يزدي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران امروز در هاوانا با صدام حسين رئيس جمهور عراق ملاقات و به مدت دو ساعت مذاكره كرد. يزدي در پايان، اين ملاقات را رضايت بخش و سازنده خواند.

10 شهریور 1358
«كريستوفر دوكرستر» خبرنگار روزنامه انگليسي «ديلي تلگراف» به دليل «عدم رعايت مقررات مربوط به فعاليت خبرنگاران خارجي» از ايران اخراج شد.

10 شهریور 1357
صدها دانشجوي ايراني كه در تظاهرات عليه شاه در لوس‌آنجلس شركت كرده بودند، با پليس امريكا درگير شدند.

10 شهریور 1357
شهرهاي تهران، تبريز، شيراز، قزوين، اراك، كرمانشاه، جهرم، كرمان، آمل، بابلسر، آبادان، زاهدان، ميانه، اردبيل، قزوين و اهواز، امروز شاهد تظاهرات گسترده مردم عليه رژيم شاه بود.

10 شهریور 1357
200 نفر از نمايندگان مجلس شوراي ملي اعلام كردند كه در حزب رستاخيز باقي خواهند ماند.

10 شهریور 1356
روزنامه «بونر روند شاو» چاپ آلمان در شماره امروز خود پس از بررسي انقلاب اسلامی ايران نوشت «شاه در مواجهه با بحرانها، هويدا را قرباني كرد و هويدا كه از نخست وزيري بركنار و به وزارت دربار رفته است مي گويد طي 13 سال گذشته فقط دستورات شاه را اجرا مي كرده است.»

10 شهریور 1353
كمال ادهم رئيس سازمان اطلاعات عربستان و شاهزاده سعودالفيصل به نمايندگي از ملك فيصل پادشاه عربستان به همراه محمد اشرف مروان فرستاده ويژه انورسادات رئيس جمهور مصر براي ميانجيگري در بحران ايران و عراق وارد تهران شدند.

10 شهریور 1347
زلزله در شرق استان خراسان صدها روستا را از بين برد و هزاران نفر را به كام مرگ فرستاد.

10 شهریور 1344
روزنامه الرأي العام چاپ كويت با معرفي 5 روزنامه نگار ايراني، آنان را عامل تحكيم رابطه رژيم شاه با اسرائيل خوانده و شديداً ايشان را مورد حمله قرار داد.

10 شهریور 1341
زلزله در بوئين زهرا 100 دهكده را ويران و بيست هزار نفر را به كام مرگ فرستاد.

10 شهریور 1339
محمدرضا پهلوي از تمامي انتخاب شدگان انتخابات بيستم مجلس شوراي ملي خواست دسته جمعي استعفا دهند. اين درخواست به خاطر تقلبات فراوان در جريان انتخابات بود.

10 شهریور 1332
لوئي هندرسن سفير امريكا در يادداشتي به زاهدي آمادگي دولت امريكا را براي پرداخت 22 ميليون و 400 هزار دلار به ايران در قالب «اصل چهار» اعلام كرد‌.

10 شهریور 1331
هندرسن ـ سفير امريكا ـ و ميدلتون ـ كاردار انگليس ـ در تهران در ملاقات با دكتر مصدق پيام مشترك چرچيل و ترومن را تسليم وي كردند.

10 شهریور 1330
آيت الله ابوالقاسم كاشاني خواستار انتقال وجوه نقدي مردم از بانك شاهي (بانك انگليس در خاورميانه) به بانك ملي يا هر بانك ايراني ديگر شد.

10 شهریور 1329
دكتر برنارد، عضو سفارت آمريكا در پي فوت مشكوك بانويي در منزل ايشان از سوي دادستان تهران توقيف شد.

10 شهریور 1328
ان وايلي، سفير آمريكا در تهران و علي اصغر حكمت، وزير امور خارجه ايران، قرارداد فرهنگي فولبرايت را در تهران امضا كردند. منظور از اين قرارداد پيشرفت بيشتر براي تفاهم فرهنگي ميان مردم دو كشور از راه تماسهاي علمي و فرهنگي اعلام گرديد.

10 شهریور 1327
هيأت نفتي انگليس به رياست «گس» عضو هيأت مديره شركت نفت جنوب مذاكرات خود را با نخست وزير (عبدالحسين هژير) در تهران آغاز كردند.

10 شهریور 1320
سپهبد احمدي فرماندار نظامي تهران در اعلاميه اي اخطار كرد «چنانچه مغازه داران تهراني از روز 12 شهريور، مغازه های خود را باز نكنند تحت تعقيب قرار خواهند گرفت.» از سوم شهريور كه عمليات اشغال ايران توسط متفقين آغاز شد بازارها و مغازه هاي تهران و بسياري از شهرها تعطيل شدند.

10 شهریور 1320
راديو برلن امروز در بخش اخبار فارسي خود تلفات بمباران چند روزه شهرهاي ايران توسط انگليس و روسيه را صدها غيرنظامي از جمله زنان و كودكان خواند.

10 شهریور 1314
دفتر مركزي فرهنگستان ايران به مدرسه عالي سپهسالار (دانشكده معقول و منقول) منتقل شد.

10 شهریور 1301
سر پرسي لورن وزيرمختار انگليس امروز در نامه اي به وزير خارجه دولت متبوع خود، وي را از تعطيل شدن 9 روزنامه مخالف انگليس توسط قوام السلطنه مطلع كرد.

10 شهریور 1301
به دنبال تقاضاي ايران از تركيه براي استرداد اسماعيل سيميتقو كه پس از شكست از قواي دولتي به خاك آن كشور گريخته، وزيرخارجه تركيه امروز گفت سيميتقو باخانواده و دو هزار نيروي مسلح و غيرمسلح خود به خاك عثماني پناهنده شده و بين دو كشور نیز قرارداد استرداد مجرمين منعقد نشده است.

10 شهریور 1300
دولت انگليس نسبت به اقدام دولت ايران در واگذاري امتياز نفت شمال كشور به كمپاني آمريكايي سينكلر اعتراض كرد و آن را برخلاف حقوق شركت نفت انگليس و ايران دانست.

10 شهریور 1295
تشكيلاتي به نام «كميته مجازات‌» به طور مخفي تشكيل شد تا اشخاصي را ترور كند. اين كميته عده زيادي از آدمكشان حرفه‌اي را اجير كرد.