یازدهم شهریور ماه در گذار تاریخ
11 شهریور 1385
كوفي عنان دبيركل سازمان ملل متحد به منظور بحث و تبادل نظر با رهبران جمهوري اسلامي ايران پيرامون مسائل منطقه و انرژي هسته اي وارد تهران شد.

11 شهریور 1384
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب در بيانيه اي به مناسبت حوادث خونين عراق، اشغالگران اين كشور را مسئول حوادث مصيبت بار كاظمين دانستند. مراجع، آيات عظام و مدرسين حوزه علميه قم نيز كشتار زائران كاظمين را محكوم كردند.

11 شهریور 1382
ملك عبدالله پادشاه اردن در رأس هيأتي از مقامات بلندپايه كشورش به منظور گسترش روابط سياسي و اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران وارد تهران شد.

11 شهریور 1382
وزارت امور خارجه ايران تشكيل اولين كابينه منتخب شوراي حكومت انتقالي عراق كه در آن 13 وزارتخانه به شيعيان تعلق يافته است را گام نخست در مسير سپردن امور عراق به مردم اين كشور ارزيابي كرد.

11 شهریور 1381
روابط عمومي و امور فرهنگي بنياد مستضعفان در پاسخ به شايعات منتشره در مجلس شوراي اسلامي راجع به سرقت اتومبيل مظفرالدينشاه قاجار، اعلام كرد اين اتومبيل به سرقت نرفته بلكه به محل جديدي منتقل شده است.

11 شهریور 1381
كاردار عراق در تهران به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران احضار شد و مراتب اعتراض شديد ايران به اظهارات طه ياسين رمضان معاون صدام به وي ابلاغ گرديد.

11 شهریور 1375
آلفونس داماتو ـ سناتور امريكايي ـ خواستار اجراي مجازاتهاي تجاري پيش‌بيني شده برضد چند شركت نفتي خارجي بويژه فرانسوي‌، مالزيايي و تركيه كه با ايران همكاري مي‌كنند، شد.

11 شهریور 1365
عمليات كربلاي سه همزمان با ادامه عمليات كربلاي دو، در جبهه جنوب آغاز شد. تصرف و انهدام پايگاه دريايي الاميه عراق در همين عمليات صورت گرفت.

11 شهریور 1364
ايرج اسكندري دبير اول حزب توده ايران در فاصله سالهاي 1349ـ 1357، در آلمان شرقي درگذشت.

11 شهریور 1360
كابينه آيت‌الله محمدرضا مهدوي كني جهت اخذ رای اعتماد به مجلس شوراي اسلامي معرفی شد.

11 شهریور 1359
امام خميني در پيامي كه به مناسبت فرارسيدن ايام حج صادر كرد، مسئوليت حل مسئله گروگانها را به مجلس شوراي اسلامي واگذار نمود.

11 شهریور 1357
در اعتراض به جنايات مأموران پليس در شهرستان قزوين، امروز سراسر شهر به غير از نانواييها و داروخانه ها و مغازه هاي تأمين كننده ارزاق مردم تعطيل بود. برگزاري نمازهاي جماعت نيز به دستور پليس در اين شهر ممنوع اعلام شد.

11 شهریور 1357
امروز شهرهاي تبريز، قم، زنجان، يزد، ساري، تهران، مشهد، همدان، بندرعباس، شاهرود، انديمشك و اليگودرز شاهد تظاهرات گسترده مردم عليه رژيم شاه بود.

11 شهریور 1354
واحدهايي از نيروهاي ايران در چارچوب نظاميان حافظ صلح سازمان ملل در اختيار اين سازمان قرار گرفتند تا رهسپار جولان شوند.

11 شهریور 1352
واحدهايي از نيروهاي ايران در چارچوب نظاميان حافظ صلح سازمان ملل راهي خطوط تماس در لبنان شدند.

11 شهریور 1350
ايران استقلال قطر را به رسميت شناخت‌.

11 شهریور 1341
به مناسبت زلزله مهيب و پرتلفات بوئين زهرا، دولت در سراسر كشور عزاي ملي اعلام كرد و براي رويارويي با اين بحران از جهانيان استمداد كرد.

11 شهریور 1336
در پي گفت وگوهاي «هوارد پيچ» با مقامات نفتي ايران اعلام شد كه حوزه فلات قاره ايران به وسعت هزار جريب براي جستجو و استخراج نفت به كمپاني «استاندارد اويل» واگذار مي شود.

11 شهریور 1332
فضل الله زاهدي نخست وزیر در نامه اي به آيزنهاور توجه وي را به لزوم ارسال فوري كمكهاي اقتصادي به ايران جلب كرد. آيزنهاور در پاسخ به زاهدي، ضمن تأييد فوري و ضروري بودن احتياجات ايران اعلام كرد: تقاضاي دولت ايران با همدردي مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

11 شهریور 1324
وزيرمختار انگليس در تهران در تلگرافي به وزير خارجه كشورش با اشاره به غائله حزب توده نوشت: «سازمانها و مؤسسات دولتي در شهرهاي چالوس، ساري، شاهي و بابل در دست توده ايها قرار گرفته و تركمنهاي مسلح با كمك توده ايها كنترل ايستگاههاي راه آهن را در بندرگز و بندرشاه به دست گرفتند.»

11 شهریور 1320
يك هفته پس از اشغال نظامي ايران توسط قواي متفقين، فرانكلين روزولت ـ رئيس جمهور امريكاـ طي پاسخي به رضاشاه درخواست او را براي اقدام امريكا در جلوگيري از دخالت نظامي انگليس و شوروي در ايران رد كرد.

11 شهریور 1318
به دنبال حمله آلمان به لهستان و آغاز جنگ دوم جهاني، دولت ايران اعلام بيطرفي كرد.

11 شهریور 1287
درجنگ بزرگي كه در تبريز به وقوع پيوست، نيروهاي دولتي شكست سنگيني از مشروطه‌خواهان خوردند.

11 شهریور 1285
امروز اعلام شد تعداد پناهندگان به سفارت روسيه در جريان حوادث مشروطه به 14 هزار نفر رسيد.