انقلاب اسلامی در فارس
برگزاری چهلم شهدای ۱۷ شهریور در شیراز

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ "چله‌ها" در تاریخ انقلاب اسلامی از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که هربار برگزاری مراسم چهلم شهدای انقلاب، موج جدیدی از تظاهرات علیه رژیم پهلوی را شکل می‌داد. یکی از چله‌های مهم در طول تاریخ انقلاب، چهلم شهدای 17 شهریور بود که به ویژه بعد از تاکید امام خمینی، در شهرهای مختلف از جمله تهران، اصفهان، شیراز، کرمان و ... برگزار شد.

در کتاب انقلاب اسلامی در شیراز که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره برگزاری چهلم شهدای 17 شهریور میدان ژاله تهران آمده است: با اعلام عزای عمومی در روز دوشنبه24 مهر به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای ۱۷ شهریور و سالگرد شهادت سیدمصطفی خمینی، آیت‌الله بهاءالدین محلاتی نیز در ۲۱ مهر ضمن صدور اعلامیه‌ای از اعلام روز دوشنبه به عنوان عزای عمومی حمایت کرد. لذا در آستانه اعتصاب عمومی به مناسبت چهلمین روز شهدای ۱۷ شهریور در شیراز و برخی دیگر از شهرها تظاهرات گسترده‌ای صورت گرفت.

بنابر گزارش ساواک عده‌ای از مخالفان با اجتماع در مقابل صحن شاهچراغ (ع) به تجمع نمودند که با دخالت پلیس متفرق شدند. اما گروه‌های پراکنده در چند خیابان شیراز با سر دادن شعار در حمایت از امام خمینی، دست به تظاهرات زدند. در این میان با حمله برخی از تظاهرکنندگان به برخی از اماکن‌ شیشه‌های یکی از شعب بانک صادرات، سینما کاپری و چند مغازه مشروب فروشی شکسته شد. در نتیجه دخالت مأموران انتظامی ۲۹ نفر از تظاهرکنندگان دستگیر و متفرق شدند.

با وجود این، درگیری‌ها در شیراز همسو با سایر مناطق کشور کماکان ادامه داشت.در همین رابطه کارکنان پالایشگاه شیراز در ۲۹ مهر دست به اعتصاب زدند. پیرو اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان قصر تهران و زندان تبریز، زندانیان سیاسی زندان عادل‌آباد نیز دست به اعتصاب غذا زدند. انگیزه این اقدام حمایت از مبارزات ملت ایران و اعلام همدردی با خانواده‌های مصیبت دیده وقایع اخیر اعلام شد.

از جمله دیگر وقایع روز ۲۳ مهر ۱۳۵۷ در شیراز ارسال تلگراف از سوی دانشگاه شیراز به رئیس جمهور فرانسه بود. استادان دانشگاه پهلوی شیراز به استادان دانشگاه‌های تهران و اصفهان، که تعداد آنها به ۳۰ نفر می‌رسید، با ارسال تلگرافی به ژیسکاردستن رئیس جمهور فرانسه خواستار آزادی بیان برای امام خمینی در مدت اقامت ایشان در فرانسه شدند.

یکی دیگر از اتفاقاتی که همزمان با چهلم شهدای 17 شهریور رخ داد، آزادی آیت‌الله دستغیب از زندان بود. آیت‌الله دستغیب که در کمیته مشترک ضدخرابکاری زندانی بود، در24 مهر ۱۳۵۷ آزاد شد. به دنبال اعلام خبر آزادی آیت‌الله دستغیب، در شیراز حدود 150نفر از جوانان درحالی که چند نفر از طلبه‌های مدرسه حکیم شیراز در جلوی آنان بودند از مسجد جامع خارج و با سر دادن شعار «سربازان بی گناه فرمانده شما خائن است،»مبادرت به تظاهرات نمودند که با دخالت مأموران انتظامی متفرق شدند. مقارن ظهر نیز عده‌ای دیگر از جوانان و طلاب پس از خروج از مسجد جامع در میدان شاهچراغ (ع) اجتماع کرده و در حمایت از آزادی آیت‌الله دستغیب شعار سر دادند که این تجمع در اثر دخالت مأموران خاتمه یافت.