بیان‌نامه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
سخنی با کودکان٬ نوجوانان و جوانان در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی بیان‌نامه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را منتشر کرد.

مشروح بیان‌نامه به شرح زیر است:

نهضت اسلامی امام خمینی با قیام خونین 15 خرداد 1342 آغازگر راهی در امتداد مبارزات حق‌پرستانه ملت ایران شد كه با هدایت و سكان‌داری روحانیت مبارز خواست‌‌ها و آمال تاریخی ملت ایران را جامه تحقق پوشاند. با شكست و ناكارآمدی تمام نیروهای سیاسی و ایدئولوژی‌های چپ و راست در مبارزه با رژیم پهلوی و نفوذ بیگانگان در دهه‌های 1320 ـ1330، حركت مذهبی روحانیت شیعی به زعامت امام خمینی پیكارِ دشوار و طاقت‌فرسایی را با رژیم پهلوی و اربابان جهانخوارش آغاز كرد كه در نهایت به سقوط رژیم شاهنشاهی و تحقق جمهوری اسلامی منجر گردید. تأسیس حكومت «جمهوری» با محتوای «اسلامی» به دست امام خمینی نقطه عطف تاریخ ایران و مبدأ عزیمت ایران اسلامی به سوی افق‌های روشن شد كه اكنون پس از گذشت چهار دهه از آن با حاكمیت مردم‌سالاری دینی طراوت و نشاط چشمگیر یافته است. جمهوری اسلامی ایران كه در ظرف و بستر حركت انقلابی مردم ایران به منصه ظهور رسید و بالید، واجد ظرفیت‌ها و استعدادهایی است كه با از سرگذراندن توفان‌ها، بحران‌ها و فتنه‌های داخلی منطقه‌ای و بین‌المللی شكوفا شده و با سرعت به پیشرفت‌ و بالندگی در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی در راستای تحقق حیات طیبه برای انسان مسلمان ایرانی و تبدیل‌شدن به الگویی برای تمام مسلمانان و آزادگان عالم سیر می‌كند.

اربعین عدد مقدس فرهنگ تشیع و چهل سالگی پایان دوره میانسالگی و پختگی رفتار٬ گفتار و تصمیمات است. مرکز اسناد انقلاب اسلامی به عنوان متولّی رسمی ثبت و تدوین تاریخ انقلاب اسلامی درصدد است به منظور پاسداشت چهل سالگی حیات انقلاب اسلامی و تنویر افکار عمومی با تذكر وقایع و سوانح حاكمیت چهل ساله نظام اسلامی و ارزش‌های انقلابی به بررسی و واکاوی دستاوردهای چهار دهه حاكمیت نظام اسلامی (1357-1397) در حوزه‌های مختلف «فرهنگی»٬ «سیاسی»٬ «اقتصادی» و «نظامی» بپردازد.

واکاوی فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌روی انقلاب اسلامی، بررسی وقایع، معرفی و تبیین شخصیت‌های انقلابی و تحلیل مفاهیم انقلاب اسلامی از جمله اقدامی است که فرصت 40 سالگی انقلاب مجالی برای مراجعه مجدد و تامل درباره آنهاست. به نظر می‌رسد با برآمدن نسل‌های جدید به ویژه متولدین دهه‌های 1370 و 1380 ضرورت این اقدامات دوچندان شده باشد که البته باید به کار بستن زبان مشترک و همدلی با این کودکان٬ نوجوانان و جوانان را نیز لحاظ و مراعات نمود.

در کنار واكاوی چهل سال تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی، بررسی رخدادهای دو سال آخر منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نقبی به شاهراه 40 سال تحولات تاریخ انقلاب اسلامی خواهد زد که یقیناً در درک بهتر تحولات چهار دهه عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی مفید و مؤثر خواهد بود.