بیانیه حوزه علمیه قم پس از شهادت سید عبدالحسین واحدی در سال 1335
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سید عبدالحسین واحدی در سال 1308 در کرمانشاه به دنیا آمد و با علاقه به تحصیل علوم دینی در اوان جوانی به نجف رفت. در سال 1325 هنگامی که نواب صفوی بعد از کشته شدن کسروی به نجف می‌رود، سید عبدالحسین واحدی با او آشنا شده و به افکار و اندیشه نواب صفوی علاقمند می‌شود. او با نواب هم‌پیمان شده و قول عزیمت به قم جهت ادامه تحصیل و همکاری با نواب در راه‌اندازی و گسترش جمعیت فدائیان اسلام را می‌دهد.

او با وورد به قم مبارزات خود را آغاز کرده و در حالی که از هر نظر به نواب صفوی شبیه بود مرد شماره دوی فدائیان اسلام لقب گرفت و با سخنرانی‌های آتشین خود به روشنگری می‌پرداخت. او پس از دستگیری‌های مداوم توسط رژیم پهلوی؛ در درگیری با تیمور بختیار در سال 1335 به شهادت رسید.

پس از شهادت ناجوانمردانه سید عبدالحسین واحدی به دست تیمور بختیار ، حوزه علمیه قم که شاید تا آن روز به طور رسمی بروز و ظهوری در فعالیت‌های سیاسی و درگیری با رژیم پهلوی نداشت طی بیانیه شدیداللحنی از این حرکت مذبوحانه اعلام انزجار کرد. در بخشی از متن این پیام آمده است: « از جانب یک عده افسر بی‌وطن و نامرد به نام فرمانداری نظامی و غیره قتل  ناجوانمردانه  سر زده که دیگر جای صبر و تحمل برای هیچ فرد مسلمان و غیوری باقی نگذاشته و هر کس در هر مقام و سمتی قرار گرفته و مختصری خون غیرت و دیانت در عروق او جاری باشد انتقام این خون به ناحق ریخته را خواهد گرفت. آری چگونه می‌توان تحمل کرد که یکی از غیورترین و فداکارترین شاگردان مکتب اسلام فرزند دلبند حضرت زهراء اطهر سلام‌الله علیها حضرت سید عبدالحسین واحدی نیمه‌شب به دست یک مشت خونخوار آدمکش و یک مشت شارب‌الخمر بی‌وطن شربت شهادت بنوشد و با فجیع‌ترین وضعی جان بسپارد و حوزه علمیه قم ساکت بنشیند؟

شهید ناکام! ما که می‌دانیم تو با رسیدن به درجه رفیع شهادت به منتهی آرزوی خود رسیدی ولی ما به فرزندان دین‌دار و غیور اسلام اطمینان می‌دهیم که خون به ناحق ریخته تو همچون جد بزرگوارت حضرت حسین علیه‌السلام  این دستگاه یزیدی خواهد شد و عنقریب عاملین این جنایت به سزای عمل خود خواهند رسید. در خاتمه لازم می‌دانیم بار دیگر از این عمل وحشیانه نوکران اجانب ابراز تنفر و انزجار شدید حوزه علمیه را اعلام می‌داریم. والسلام علی من‌اتبع الهدی»