دستور امام خمینی به وحدت شیعه و سنّی در سال 1343

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ وحدت یکی از اصلی‌ترین گفتمان‌های معاصر علمای تشیع و تسنن است که از زمان آیت‌الله العظمی بروجردی و با ابتکار ایشان وجه راهبردی و مهمی در عالم اسلام به خود گرفته است.

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) هم از بدو تکوین نهضت اسلامی در دهه چهل این گفتمان را گسترش و ترویج داده است؛ چه اینکه یکی از دغدغه‌ها و راهبردهای اصلی امام خمینی وحدت و اتحاد عالم اسلامی بوده است. در سندی از ساواک در سال 43 گزارشگر ساواک از دستورات امام خمینی به حفظ وحدت اهل تسنن و شیعیان می‌نویسد که نشان از عمق بینش امام به این مسئله راهبردی دارد.

گزارشگر ساواک در این سند که به تاریخ 23 شهریور 1343 وصول شده آورده است: « وحیدی یکی از معلمین[ معممین] میاندوآب به قم دعوت شده و پیغام بزرگی به او داده‌اند. گفته می‌شود که آخوندهای آذرشهر، میاندوآب، رضائیه، شاهپور زیر فرمان او می‌باشند و به او مقام آیت‌الله داده شده و قصد دارد که با ملاهای کُرد تماس بگیرد و آخوندهای کُرد و غیر کُرد را با یکدیگر متحد و متقن نماید.

منظور آن‌ها ایجاد [اعتصاب یا اغتشاش] و اختلال امنیت می‌باشد.

ضمناً از طرف آيت‌الله خمینی دستورات مکرری به آخوندها صادر شده تا موجبات نزدیکی آخوندهای سنی و شیعه را فراهم و با [به] شیعیان هم تذکر بدهند از توهین به مقدسات اهل تسنن خودداری نمایند.»


دستور امام خمینی به وحدت شیعه و سنّی در سال 1343 / نگاه امام خمینی به مسئله وحدت مسلمانان در سال 43


* مواردی که در [] آمده جهت تصحیح اشتباهات املایی سند و راحت‌تر خوانده شدن متن آورده شده است.