برشی از خاطرات محمود صلاحی
نقش بسیج سازندگی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان بم در سال 1382

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز جمعه 5 دیماه 1382 از تلخ‌ترین روزهای مردم ایران بود؛ در این روز زلزله شدیدی در بم، خسارت‌های سنگین مالی و جانی به مردم این منطقه تحمیل کرد. این حادثه تلخ، نهادهای مردمی را بار دیگر به صحنه آورد تا در کنار زلزله‌زدگان حضور داشته باشند.

محمود صلاحی در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: زلزله بم در تاریخ جمعه 5 دی 1382 ساعت 5 و 38 دقیقه بامداد به وقوع پیوست. براساس نظر کارشناسان، گسل بم در راستای شمال، شمال غرب و جنوب جنوب شرقی قرار دارد. طول این گسل حدود 65 کیلومتر است که در شرق شهر بم واقع شده است.

این زلزله از سایر زلزله‌های اتفاق افتاده در کشورمان متمایز است، زیرا این زلزله به صورت افقی، عمودی و چرخشی اتفاق افتاد. شاید برای تخریب خانه‌های خشتی و بناهای تاریخی بم که هزاران سال قدمت تاریخی داشتند و هر سال توریست‌های زیادی را از کشورهای مختلف به خود جلب می‌کردند، نیازی به زلزله با مدت 12 ثانیه نبود. روز جمعه 5 دی ماه وقتی هوا روشن شد تصاویری که مشاهده می‌شد باور کردنش برای خیلی‌ها ممکن نبود.

هرچه به ظهر نزدیک می‌شدیم عبور و مرور ماشین‌ها در شهر زیادتر می‌شد. هر کسی با هر وسیله ای که می‌توانست زخمی‌های خودش را به نزدیک‌ترین محل درمانی می‌رسانید. عده‌ای از مسئولان بسیج، سپاه، شوراهای اسلامی و استانداری در ساعت‌های اولیه در منطقه حضور پیدا کردند، لذا ما نیز ستادی را در بسیج سازندگی جهت کمک به مردم و بازسازی مناطق آسیب دیده تشکیل دادیم.

نقش بسیج سازندگی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان بم در سال 1382


عملکرد قرارگاه بسیج سازندگی در امدادرسانی به زلزله زدگان بم 

صلاحی ادامه می‌دهد: در پی فاجعه جانسوز زلزله بم، قرارگاه بسیج سازندگی استان از دومین روز حادثه برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را در عرصه‌های ذیل آغاز نمود: آواربرداری از اماکن دامی، کارگاه‌های کشاورزی و سردخانه‌های محصولات کشاورزی؛ اصلاح مسیر قنوات از طریق خاک‌برداری و لای‌روبی و آواربرداری از تأسیسات و موتور پمپ‌های کشاورزی و پاکسازی باغات و مزارع؛ ضدعفونی نمودن اماکن دامی و تخلیه دام‌های تلف شده؛ واکسیناسیون دام‌ها؛ کمک به مدیریت مزارع و باغات بلاصاحب شامل: جمع‌آوری محصولات، تخلیه ضایعات، آبیاری، هرس تلقیح نخلیات؛ بسیج سلامت (اعزام مشاوران بهداشتی به مناطق دوازده‌گانه).

نقش بسیج سازندگی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان بم در سال 1382

بلافاصله با اخذ چادر، پتو و سایر ملزومات از طریق هلال احمر و ارگان‌های ذی‌ربط و در مدت کوتاه اردوگاهی در محوطه جهاد کشاورزی شهرستان بم به استعداد و پذیرش اولیه 150نفر برپا شد و در همان هفته اول مورد بازدید فرمانده فقید منطقه قرار گرفت. با هماهنگی جهاد کشاورزی نیروهای بسیجی و جوانان مشمول طرح از تاریخ 15 دی 1382 از شهرستان تابعه به این مرکز اعزام گردیدند و نسبت به سازماندهی و به کارگیری آنها با آموزش و راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی در فعالیت های یادشده اقدام گردید.

نهایتاً در تاریخ 23 بهمن به علت استقبال روزافزون نیروهای بومی مشمول طرح و اعلام آمادگی ناحیه بم، با توافق سازمان جهاد کشاورزی کرمان و فرمانده ناحیه مقاومت بم مقرر گردید تا سقف 300 نفر در روز از طریق حوزه‌های پنجگانه ناحیه جذب، سازماندهی و به بخش‌های اجرایی یادشده اعزام گردند و عرصه‌های کاری از سوی ستاد نظارت و هماهنگی استان تعیین و نظارت و بازرسی از اجرای آنها و ارزیابی میزان کار و حجم عملیات به صورت متمرکز روزانه از سوی نمایندگان قرارگاه بسیج سازندگی استان و سازمان جهاد کشاورزی به عمل آمده که به ترتیب اشاره می‌کنم:

نقش بسیج سازندگی در امدادرسانی به زلزله‌زدگان بم در سال 1382

برپایی چادرهای بسیج سازندگی برای اسکان امدادرسانان به مردم مصیبت دیده:

*برپایی چادر فرماندهی در محوطه جهاد کشاورزی شهرستان زلزله‌زده بم؛

* برپایی قرارگاه سازندگی در محوطه جهاد کشاورزی بم جهت امدادرسانی به زلزله‌زدگان بم :

* از طرفی تغذیه و ترابری جهت کلیه شرکت کنندگان پیشبینی شد و برای هر گروه عملیاتی یک بیل مکانیکی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان تأمین گردید. ضمناً پس از بازدید سردار جانشین فرمانده کل سپاه از شهرستان بم و ارائه طرح ایشان مبنی بر به کارگیری خواهران بسیجی به عنوان مشاوران بهداشتی در سطح شهرستان و در قالب طرح، با توافق مدیرکل مرکز بهداشت استان 2000 نفر خواهر در عرصه یادشده به کارگرفته شد.

* چادر مسجد قرارگاه بسیج سازندگی مستقر در شهرستان بم؛

برپایی نمایشگاه در محل اردوگاه قرارگاه بسیج سازندگی مستقر در شهرستان بم: علاوه بر مأموریت مطروحه، مسئول قرارگاه استان به عنوان نماینده سازمان در جلسات ستاد احداث 5000 خانه روستایی با همکاری کمیته امداد حضرت امام(ره) شرکت نمود و موارد درخواستی ستاد به سازمان بسیج سازندگی اعلام گردید که در حد توان خود به آنان پاری رساندیم.