حجةالاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی

حجتالاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی در 1313 در روستای نوق منطقه‌ی بهرمان رفسنجان به دنیا آمد. پس از فراگیری مقدمات علوم دینی در زادگاه خود، در 1327ش عازم قم شد و تحصیلات دینی خود را در حوزه‌ی علمیه‌ی قم تداوم داد و از محضر استادانی چون آیات: امام خمینی, بروجردی و علامه طباطبایی کسب فیض کرد. وی مبارزات سیاسی خود را همگام با دیگر روحانیون مبارز, بعد از آغاز نهضت امام (ره) آغاز کرد و در این راستا بارها دستگیر و زندانی شد. آخرین بار در 1354 دستگیر و به سه سال حبس محکوم شد. در آستانه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی در آبان 1357 آزاد شد و به عضویت شورای انقلاب درآمد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی, همراه با آیت‌الله‌ها موسوی اردبیلی, شهیدان بهشتی و باهنر و مقام معظم رهبری حزب جمهوری اسلامی را تأسیس کرد.

در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی, از طرف مردم تهران به نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزیده شد و از طرف نمایندگان به ریاست مجلس انتخاب شد. وی در دوره های دوم و سوم مجلس شورای اسلامی نیز همچنان نماینده تهران و رئیس مجلس شورای اسلامی بود. از دیگرسمت های وی می توان به امام جمعه‌ی موقت تهران, عضو شورای عالی دفاع, جانشینی فرمانده‌ کل قوا در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران, عضویت درمجمع تشخیص مصلحت نظام, عضویت درشورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی اشاره کرد.

وی در 1368, در انتخابات پنجمین دوره‌ی ریاست جمهوری, به ریاست جمهوری برگزیده شد و در1372 برای بار دوم به ریاست جمهوری ,جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. وی در 1376, از طرف مقام معظم رهبری به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و تا پایان عمر در این سمت مشغول خدمت بود. وی آثاری را تالیف و ترجمه کرده است که از آن جمله می توان به تالیف کتاب امیرکبیر قهرمان مبارز با استعمار و ترجمه کتاب کارنامه سیاه استعمار یا سرگذشت فلسطین اشاره کرد.

وی سرانجام در 19 دی 1395 در تهران درگذشت.