انقلاب اسلامی در اصفهان
تحصن روحانیون اصفهان در اعتراض به ممانعت از ورود امام خمینی به کشور

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در روز 8 بهمن‌ماه 1357، ده‌ها تن از روحانيون تهران در اعتراض به بسته شدن فرودگاه‌های کشور توسط دولت بختیار، در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند. همزمان با این تحصن، علما و روحانیون اصفهان نیز در مسجد سید این شهر متحصن شدند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن رحیمیان، که در تحصن روحانیون اصفهان حضور داشت، در کتاب خاطرات خود که با عنوان "حدیث روشن" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تحصن علمای اصفهان می‌گوید: «همزمان با تحصن علما در دانشگاه تهران علیه رژیم پهلوی و اعتراض به ممانعت از بازگشت امام خمینی به ایران، تحصن بزرگی از علما، وعاظ و فضلای اصفهان در مسجد سید این شهر برگزار شد. چنین تجمعی از علما و وعاظ اصفهان در یک زمان و یک مکان بی‌نظیر بود. مرحوم آیت‌الله سید عبدالحسین طیب که مؤلف تفسیر بزرگ "طیب‌البیان" و از ارکان علم و تقوی در حوزه اصفهان بود، با وجود شرایط سنی نامساعدش، در صدر متحصنین حضور داشت.»

علمای متحصن اصفهان در روز 11 بهمن اعلامیه‌ای با چندین امضاء صادر کردند که در آن آمده بود: «به‌منظور اعتراض نسبت به حملات و کشتارهای وحشیانه مردم مسلمان و آزادیخواه ملت ایران در تهران و سرارسر کشور به دست عمال دولت متجاوز و غیرقانونی بختیار که هدفی جز خدمت به استعمار سرکوبی جنبش قانونی ملت ایران و همچنین اعتراض نسبت به بهانه‌جویی‌های غیر موجه و مغرضانه در مورد تشریف‌فرمایی رهبر دینی و ملی، قائد عظیم‌الشان حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینی که مردم با بی‌صبری در انتظار ورود ایشان هستند، روحانیون اصفهان ضمن ابراز انزجار از این‌گونه اقدامات غیر انسانی با اعلام همبستگی با روحانیون متحصن در مسجد اعظم قم و مسجد دانشگاه تهران و سایر روحانیون کشور و تمام اقشار ملت از تاریخ اول ربیع الاول 1399 در مسجد سید اصفهان متحصن گردیدند.»

تحصن علمای اصفهان در اعتراض به ممانعت از ورود امام به کشور