به مناسبت کشتار مردم ایران در 8 بهمن 57 به دستور ژنرال آمریکایی
کتاب "ماموریت به تهران" معرفی شد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- فارس نوشت: کتاب "ماموریت به تهران" خاطرات ژنرال رابرت هایزر مأمور ویژه ایالات متحده امریکا برای مقابله با نهضت اسلامی مردم ایران با ترجمه نعمت‌الله عاملی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. هایزر در چهاردهم دی ماه 1357 بطور مخفیانه وارد ایران شد.

درواقع هایزر، روزشمار مأموریت خود از ورود به ایران در 14 دی تا پیروزی انقلاب در 22 بهمن 57 را در قالب خاطرات خود نوشته است.

کتاب دارای سه فصل اصلی است. فصل اول با عنوان " آخرین روزهای شاه " به حوادث روزهای 14تا 26 دی یعنی روز فرار محمدرضا پهلوی از کشور پرداخته است.

فصل دوم کتاب با عنوان "در انتظار امام خمینی" به رخدادهای 27دی تا 11بهمن اختصاص یافته است.

فصل سوم نیز با عنوان "بازگشت آیت‌الله" خاطرات هایزر از روزهای 12تا22 بهمن را شامل می‌شود.

کتاب با سخن پایانی که در واقع تحلیل و نتیجه‌گیری هایزر از این حادثه و ماموریت خویش است خاتمه می‌یابد.

خاطرات هایزر از آن جهت اهمیت دارد که جزئیات قابل توجهی از جلسات خود با سران ارتش رژیم پهلوی و تصمیمات و اقدامات آن‌ها را روایت می‌کند. در بخشی از خاطرات هایزر که به کشتار مردم در 8 بهمن 1357 اشاره دارد آمده است: «به نظر من روش درست این بود كه روی سر راهپیمایان تیراندازی هوایی كنند و از گاز اشك‌آور استفاده نمایند. اگر این روش موثر نبود، لوله تفنگ‌ها باید پایین می‌آمد تا شكی باقی نماند كه نیروها شوخی ندارند. ژنرال قره‌باغی فورا با آقای بختیار تماس گرفت و بعد آجودانش را صدا كرد. خیلی سریع به زبان فارسی دستور آتش داد و به طرف من برگشت و گفت: همان طور كه صحبت كرده بودیم اوضاع دقیقا كنترل خواهد شد... كمی بعد گزارش رسید كه نیروها طبق دستور ما وارد عمل شده‌اند. تلاش كرده بودند با تیراندازی مستقیم مردم را متوقف كنند اما بی‌فایده بوده است. بنابراین رهبران آنان را شناسایی كرده و به سمتشان شلیك كرده بودند. گزارش دقیقی از میزان تلفات نداشتیم. [قره‌باغی] خط و نشان كشید و تلاش كرد مرا مسئول تیراندازی مستقیم به سمت مردم بداند. در واقع با انگشتش به سمت من اشاره كرد و گفت: "تقصیر شماست. شما مسئول مرگ مردم هستید." این حرف خارج از تحمل من بود. با توجه به اینكه خودش دستور تیراندازی را داده بود...»


کتاب


کتاب " مأموریت به تهران " خاطرات خودنوشت ژنرال هایزر با ترجمه نعمت‌الله عاملی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در 2000 شماره و با قیمت 6700 تومان در زمستان 1390 چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «ماموریت به تهران» به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ 22211174 تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

در ضمن شماره 09309674027 پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است.