از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
بسته مطالعاتی "نفت" معرفی شد
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با سالگرد صدور فرمان ملی شدن صنعت نفت ایران در سال ۱۳۲۹، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بسته کتاب «نفت» را معرفی کرد.

در بسته کتاب «نفت»، کتاب‌هایی با عنوان «نفت و سیاست خارجی ایران در دهه اول انقلاب»، «دولت، نفت و توسعه اقتصادی در ایران»، «تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر»، «خاطرات حسن گرامی» و «خاطرات دکتر شروین» در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

1- تاریخ نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران از نگاهی دیگر
کتاب فوق درواقع خاطرات دکتر محمدحسن سالمی از فعالان دوران نهضت ملی‌شدن نفت است که با توجه به ارتباط راوی با آیت‌الله کاشانی در آن دوران به عنوان منبعی دست اول از نقش‌آفرینی آیت‌الله کاشانی در فضای سیاسی اجتماعی ایران محسوب می‌شود.
بخش اول کتاب به پیشینه مبارزاتی آیت‌الله کاشانی قبل از دهه سی تا شروع نهضت ملی می‌پردازد. در بخش دوم، راوی، نهضت ملی شدن صنعت نفت و نقش آیت‌الله کاشانی را در این دوره تاریخی تا پس از قیام ۳۰ تیر شرح می‌دهد. بخش سوم کتاب به تفصیل به اختلافات آیت‌الله کاشانی و مصدق پرداخته و در بخش چهارم به تببین چگونگی اجرای کودتای ۲۸ مرداد و عوامل آن و همچنین به نقش آیت‌الله کاشانی در مبارزه با کودتا اشاره دارد.
این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۷۷۲ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ جلد و با قیمت ۷۳۰۰ تومان به چاپ رسیده است.

معرفی بسته مطالعاتی ملی شدن صنعت نفت در مرکز اسناد


2- خاطرات حسن گرامی
حسن گرامی از بستگان و نزدیکان آیت‌الله کاشانی است که در ماجرای ملی شدن صنعت نفت و حوادث و وقایع آن دوران حضور عینی داشته است. خاطرات وی زوایای دیگری از ملی شدن صنعت نفت را روایت می‌کند که متفاوت از روایت‌های رایج در این زمینه است.
کتاب «خاطرات حسن گرامی» توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۱۲ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ جلد و با قیمت ۱۹۰۰ تومان به زیور تبع آراسته شده است.

معرفی بسته مطالعاتی ملی شدن صنعت نفت در مرکز اسناد


3- خاطرات دکتر شروین
محمود شروین از نزدیکان آیت‌الله کاشانی بود که اولین آشنایی او با آیت‌الله از جریان اشغال ایران توسط متفقین صورت گرفته بود. وی در کتاب خاطرات خود روایت‌هایی از حضور متفقین در ایران ، نهضت ملی شدن نفت و کودتای ۲۸ مرداد به عنوان روایت اول شخص بازگو می‌کند که بسیار خواندنی است.
این کتاب توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۳۸۰ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ جلد و با قیمت ۲۵۰۰ تومان به چاپ رسیده است.

معرفی بسته مطالعاتی ملی شدن صنعت نفت در مرکز اسناد


4- نفت و سیاست خارجی ایران در دهه اول انقلاب اسلامی(۱۳۵۷-۱۳۶۷)
کتاب فوق شامل چهارفصل کلی است که به موضوعات و قواعد نظری حاکم بر سیاست خارجی و ارتباط آن با نفت پرداخته است که از جمله می‌توان به اشکال مختلف روابط ساختار- کارگزار و تاثیر متقابل آن بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و نظام بین‌الملل اشاره کرد.
کتاب «نفت و سیاست خارجی ایران در دهه اول انقلاب اسلامی» نوشته یدالله محمدی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۴۶۸ صفحه، ۲۰۰۰ شماره و با قیمت ۶۱۰۰ تومان چاپ شده است.

معرفی بسته مطالعاتی ملی شدن صنعت نفت در مرکز اسناد


5- دولت، نفت و توسعه اقتصادی در ایران
کتاب یادشده در ۹ فصل از دریچه اقتصاد سیاسی به موضوع نفت و تأثیر آن در ساخت دولت رانتیر پرداخته است. فصول اولیه کتاب به تشریح اقتصاد سیاسی و مبانی نظری منطقه خاورمیانه پرداخته و در فصول دیگر مفاهیم دولت رانتیر و ظهور بروز آن در ایران در بازه زمانی ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش‌های پایانی به تأثیر نفت و دولت رانتی در اقتصاد ایران و جامعه مدنی اشاره کرده و نتایج ان را بازنمایی می‌کند.
این کتاب با پژوهش امیرمحمد حاجی‌یوسفی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در ۲۶۰ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ جلد و با قیمت ۲۵۰۰ تومان به چاپ رسیده است.

معرفی بسته مطالعاتی ملی شدن صنعت نفت در مرکز اسناد

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بسته کتاب نفت به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.