شهید سپهبد "علی صیاد شیرازی"

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید سپهبد "علی صیاد شیرازی" در روز چهارم خرداد ۱۳۲۳ در شهرستان "درگز" از توابع استان خراسان به دنیا آمد. در خرداد 1342 از دبیرستان امیر کبیر در تهران در رشته ریاضی دیپلم متوسطه گرفت. یک سال بعد در آزمون ورودی دانشکده افسری پذیرفته شد و به تحصیل علوم نظامی پرداخت و سه سال بعد در مهر 1346 با درجه ستوان دومی در رسته توپخانه فارغ‌التحصیل شد.

شهید صیاد شیرازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین سال در بخش‌های مختلف ارتش به ویژه در غرب کشور به پاسداری از کشور پرداخت و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاشی گسترده داشت.

وی از ابتدای پیروزی انقلاب تا مهر ماه ۱۳۵۸ در اصفهان بود و در این مدت با همکاری نیروهای نظامی و دوستان انقلابی خود - که بعداً پاسدار شدند - گروه ۳۰ نفره‌ای را تشکیل داده و به حفظ و حراست از پادگان پرداخت. تلاش‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد.

از مهم‌ترین اقدامات او پس از پیروزی انقلاب اسلامی، می‌توان به تهیه طرح‌های عملیاتی که منجر به شکستن حصر شهرهای سنندج و پادگان‌های مریوان، بانه و سقز شد، اشاره کرد.

شهید صیاد شیرازی در هشت سال دفاع مقدس از پیشروان وحدت ارتش و سپاه بود و ابتکار تشکیل قرارگاه مشترک سپاه ارتش را  به همراه دیگر نظامیان ارائه داد . فرماندهی نیروی زمینی ارتش و عضویت در شورای عالی دفاع از مهم‌ترین مناصبی بود که در دهه شصت بر عهده داشت. یکی از شاهکارهای نظامی صیاد شیرازی طراحی عملیاتی برای خنثی کردن عملیات فروغ جاویدان منافقین در سال 1367 بود که به عملیات مرصاد معروف شد. معاونت بازرسی و پس از آن جانشینی ستاد کل نیروهای مسلح از مهم‌ترین مسئولیت‌های وی بعد از جنگ  بود. شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ در حالی که به قصد عزیمت به محل کار خود از منزل، خارج شده بود مورد سوء قصد یکی از اعضای گروهک تروریستی منافقین قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.