آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حبیب‌الله مهمان‌نواز در سال 1305 در روستاى كاريزك، از توابع نيشابور، ديده به جهان گشود. وی در ايام كودكى پدرش را از دست داد و با هدايت و راهنمايى برادرش به حوزه‌ نيشابور، سپس به حوزه‌ علمیه مشهد مقدس و بالاخره به حوزه‌ نجف اشرف روانه شد. مهم‌ترين اساتيد وی در ايام تحصيل، شيخ محمد على، اديب نيشابورى، حاج سيد محمد مدرس بزرگ، حاج شيخ هاشم قزوينى، حاج سيد كاظم دامغانى، شيخ حسنعلى مرواريد و آيت‌الله حاج ميرزا جواد تهرانى بودند. با آغاز نهضت اسلامی، آیت‌الله مهمان‌نواز نیز به تبعیت از امام خمینی به مبارزه با رژیم پهلوی‌  پرداخت.  وی در همان نخستین سال‌های نهضت اسلامی، چندين بار براى آگاهی‌بخشی به مردم به نقاط مختلف کشور سفر کرد. 

در سال 1357 و همزمان با اوج‌گیری مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی، مبارزات آیت‌الله مهمان‌نواز در بجنورد و شهرهای مختلف آن نیز وسعت بیشتری پیدا کرد. در این زمان طلاب جوان بجنوردى مقيم قم و مشهد، جامعه‌ فرهنگيان و جوانان حوزه‌ سلطانيه و مسجد امامى به منزل او که پایگاه انقلابیون بجنورد شده بود رفت و آمد مى‌كردند.

با پيروزى انقلاب شكوهمند اسلامى در سال 1357، او علاوه بر زعامت قاطع روحانيت بجنورد، از جانب رهبرى انقلاب اسلامى ايران، حضرت امام‌خمينى(ره) به امامت جمعه‌ شهر نيز منصوب شد. آیت‌الله مهمان‌نواز به مدت 32 سال در کسوت نمایندگی امام و رهبری و همچنین تا آخرین روز حیات به عنوان نماینده مردم بجنورد در مجلس خبرگان رهبری به مردم آن دیار خدمات شایانی کرد و در تاریخ 2 اردیبهشت 1397 دار فانی را وداع گفت.