گوشه‌ای از مبارزات مردم یزد در عید فطر 57
برپایی نماز 50 هزار نفری مردم یزد در عید فطر 57 / اولين‌ جرقه‌‌ پيوند مردم‌ و ارتش‌ در یزد/ انعکاس تظاهرات مردم یزد در رسانه‌های خارجی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ برپایی راهپیمایی و تظاهرات عظیم عید فطر سال 1357 که یک "نه" بزرگ به رژیم پهلوی بود، آن چنان با عظمت بود که همچون بمب آتشين در سراسر جهان صدا كرد و همه‌ راديوها و رسانه‌هاي خارجي از آن به عنوان يك حركت مهم ياد كردند.

در استان یزد نیز نماز عید فطر 1357 با حدود 50 هزار نفر از مردم این استان به امامت آیت‌الله صدوقی برگزار شد؛ نمازی که حضور زنان چادری جلوه‌های خاصی به آن داده بود که این راهپیمایی حتی در تلویزیون لندن هم به نمایش گذاشته شد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در یزد" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره فعالیت‌های مردم یزد در روز عید فطر 57 آمده است: در روز عيد فطر 57، بيش‌ از پنجاه‌ هزار نفر از مردم‌ يزد پس‌ از اقامه‌‌ نماز عيدفطر در مقابل‌ مسجد حظيره‌ اجتماع‌ كردند. جمعيت‌ در حالي‌ كه‌ آيت‌الله صدوقي‌ و چند تن‌ از روحانيون‌ در پيشاپيش‌ آنها در حركت‌ بودند، در صفوف‌ منظم‌ در خيابان‌هاي‌ شهر به‌ راه‌ افتادند.

تظاهركنندگان‌ از مسير خيابان‌ پهلوي‌، ميدان‌ اميرچخماق، خيابان‌هاي‌ ثريا، سلسبيل‌ و شهرباني‌ عبور كردند. تعداد زيادي‌ از زنان‌ با چادر مشكي‌ نيز در اين‌ راهپيمايي‌ شركت‌ داشتند. اولين‌ جرقه‌‌ پيوند بين‌ مردم‌ یزد و ارتش‌ در اين‌ راهپيمايي‌ زده‌ شد.

در همين‌ ايام‌ بود كه‌ تصاویر محمدرضا پهلوی از دیوارها پایین کشیده شد و مردم تصاویر امام را بر همه جا نصب کردند.

در گزارش‌ ساواك‌ يزد اين‌ اقدام‌ چنين‌ منعكس‌ شده‌ است‌: «اكثر مغازه‌هاي‌ شهرستان‌ يزد، اخيراً تمثال‌هاي‌ مبارك‌ اعلي‌حضرتين‌ و والاحضرت‌ همايون‌ وليعهد را برداشته‌ و به‌ جاي‌ آن‌، عكس [امام]‌ روح‌الله خميني‌ را نصب‌ نموده‌اند».

در اسناد ساواك‌ يزد همچنین انعكاس‌ تظاهرات‌ مردم یزد در روز عید فطر57 در رسانه‌های خارج‌ی چنين‌ گزارش‌ شده‌ است‌: «شخصي‌ ناشناس‌ ضمن‌ تماس‌ با حاج‌ شيخ‌محمد صدوقي‌ گفت‌: تازه‌ از خارج‌ آمده‌ام‌ و در لندن‌ مجالسي‌ داشتيم‌. خيلي‌ خوب‌ بود و موقعي‌ كه‌ عكس‌ تظاهرات‌ در يزد را در روزنامه‌ ديدم‌ خوشحال‌ شدم‌ و اگر تمام‌ شهرستان‌ها مثل‌ شما عمل‌ كنند ما پيروز مي‌شويم‌. صدوقي‌ گفت‌: جمعيت‌ حدود سي‌ چهل‌ هزار نفر بود. شخص‌ ناشناس‌ اضافه‌ نمود: تلويزيون‌ لندن‌ دو سه‌ بار خيلي‌ از تظاهرات‌ ايران‌ پخش‌ نمود كه‌ زنان‌ چادري‌ و مردم‌ فقير را نشان‌ مي‌داد...»