بازخوانی فرمایشات امام خمینی (ره) درباره آمریكا
امام خمینی در سال 43:"رئیس جمهور آمریكا منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما"

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی(ره) در طول دوران مبارزات خود با استبداد داخلی و استعمار خارجی، بارها و بارها مواضع قاطع و صریحی را درباره آمریكا اتخاذ كردند و تاكید داشتند "ما شعار مرگ بر آمریكا را در عمل ثابت كرده‌ایم" و همواره آمریكا ـ‌در كنار سایر كشورهای استعمارگر‌ـ به عنوان عامل اصلی تیره‌بختی مردم ایران یاد كرده‌اند.

همچنین با بازخوانی فرمایشات امام(ره) درمورد آمریكا، موضع قاطع و سازش‌ناپذیر ایشان در قبال سلطه خارجی، از جمله آمریكا به خوبی نشان می‌دهد بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره نسبت به آمریكا موضعی سازش ناپذیر داشته اند؛ از این رو، در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز امام خمینی(ره) بعد از قطع كامل رابطه ایران با آمریكا می‌فرمایند:"خبر قطع رابطه با آمریكا و ایران را دریافت كردم. اگر كارتر در عمر خود یك كار كرده باشد كه بتوان گفت خیر و صلاح مظلوم است همین قطع رابطه است."

امام خمینی(ره) در سال 43:"رئیس جمهور آمریكا منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما"

در پی تصویب لایحه كاپیتولاسیون در سال 1343 كه دربرگیرنده اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریكایی در ایران بود، امام خمینی(ره) به شدت به این موضوع واكنش نشان داده و در یك سخنرانی شدیداللحن و تاریخی در شهر قم، ضمن افشاگری علیه كاپیتولاسیون، رئیس جمهوری آمریكا را "منفورترین افراد دنیا" خواندند. همین موضع تند امام(ره) نسبت به آمریكا پیش‌زمینه تبعید ایشان به تركیه را فراهم كرد. امام(ره) در بخشی از این سخنرانی كه در 4 آبان 1343 ایراد شد فرمودند:

«انا للّه‏ و انا الیه راجعون؛ من تأثرات قلبی خودم را نمی‏ توانم اظهار كنم. قلب من در فشار است. این چند روزی كه مسائل اخیر ایران را شنیده‏ ام خوابم كم شده است. ناراحت هستم. قلبم در فشار است. با تأثرات قلبی روزشماری می‏ كنم كه چه وقت مرگ پیش بیاید. ایران دیگر عید ندارد. عید ایران را عزا كرده ‏اند؛ عزا كردند و چراغانی كردند؛ عزا كردند و دسته ‏جمعی رقصیدند. ما را فروختند، استقلال ما را فروختند، و باز هم چراغانی كردند؛ پایكوبی كردند. اگر من به جای اینها بودم این چراغانی‌ها را منع می‏ كردم؛ می‏ گفتم بیرق سیاه بالای سر بازارها بزنند؛ بالای سر خانه‏ ها بزنند؛ چادر سیاه بالا ببرند.

عزت ما پایكوب شد؛ عظمت ایران از بین رفت؛ عظمت ارتش ایران را پایكوب كردند .قانونی در مجلس بردند؛ در آن قانونْ اولاً ما را ملحق كردند به پیمان وین؛ و ثانیاً الحاق كردند به پیمان وین ]تا] مستشاران نظامی، تمام مستشاران نظامی امریكا با خانواده ‏هایشان، با كارمندهای فنی ‏شان، با كارمندان اداری ‏شان، با خدمه ‏شان، با هر كس كه بستگی به آنها دارد، اینها از هر جنایتی كه در ایران بكنند مصون هستند!

اگر یك خادم امریكایی، اگر یك آشپز امریكایی، مرجع تقلید شما را در وسط بازار ترور كند، زیر پا منكوب كند، پلیس ایران حق ندارد جلوی او را بگیرد! دادگاه‌های ایران حق ندارند محاكمه كنند، بازپرسی كنند، باید برود امریكا. آنجا در امریكا ارباب‌ها تكلیف را معین كنند! ملت ایران را از سگ‌های امریكا پست‏ تر كردند. اگر چنانچه كسی سگ امریكایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‏ كنند؛ لكن، اگر شاه ایران یك سگ امریكایی را زیر بگیرد باز خواست می‏ كنند؛ و اگر چنانچه یك آشپز امریكایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگتر مقام را زیر بگیرد، هیچ كس حق ‏تعرض ندارد!»

امام خمینى(ره) در این نطق، موضع سازش‌ناپذیر خود را در برابر بلوك‌هاى شرق و غرب روشن ساخته، حمله را مستقیما متوجه آمریكا كرده و فرمودند «امریكا از انگلیس بدتر، انگلیس از امریكا بدتر، شوروی از هر دو بدتر؛ همه از هم بدتر؛ همه از هم پلیدتر. اما امروز سر و كار ما با این خبیث‌ها است. با امریكا است. رئیس جمهور امریكا بداند ـ بداند این معنا را ـ كه منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما. امروز منفورترین افراد بشر است پیش ملت ما.... تمام گرفتاری ما از این امریكاست.»

در اواخر دهه چهل، بار دیگر موضع سازش‌ناپذیر امام(ره) در قبال آمریكا را مشاهده می‌كنیم. در تیرماه 49 به دنبال ورود جمعی از سرمایه ‏داران امریكایی به ریاست "راكفلر" به منظور عقد قرارداد سرمایه‏ گذاری با رژیم پهلوی، امام خمینی (ره) نسبت به ارتباط با آمریكا واكنش نشان داده و فرمودند «اینجانب اعلام می‏ كنم هر قراردادی كه با سرمایه‏ داران امریكا و دیگر مستعمِرین بسته شود، مخالف خواست ملت و مخالف احكام اسلام است.»

امام خمینی: در ایران با امریكا می‌جنگیم

هرچه به سال‌های پایانی عمر رژیم منحوس پهلوی نزدیك می‌شویم شاهد قطعیت موضع امام(ره) نسبت به آمریكا هستیم. به عنوان نمونه امام خمینی(ره) در 29 مهر 57 در جمع دانشجویان و ایرانیان مقیم اروپا در نوفل لوشاتو، آمریكا را دشمن اصلی خوانده و فرمودند: «ما می‏ گوییم كه آن كسی كه به مملكت ما خیانت اصلی را كرده، امریكاست. الآن ما سر و كارمان با امریكاست؛ اینهای دیگر شاخ و برگش هستند. شاه یكی از شاخه‏‌های امریكا است. این نوكر است؛ نوكر است؛ المأمورُ معذور. تو سرش می ‏زنند، باید بكند. ما می‏ گوییم امریكا هم باید برود كه اصل است.»

ایشان در همین سخنرانی به طور صریح خواستار خروج آمریكائیان از كشور شده و فرمودند «ما می‏ گوییم كه نمی ‏خواهیم كه شما ما را به "دروازۀ تمدن" برسانید؛ شما بروید بیرون، ما خودمان می‏ دانیم. امریكا برود؛ مستشارهای امریكا بروند. اگر مستشارهای امریكا رفتند، ما خودمان زندگی‏مان را اداره می‏ كنیم؛ ما خودمان اداره می‏ كنیم؛ چه كار دارید شما؟ ... شمایی كه آقای امریكا هستی و از آن طرف دنیا آمدی این طرف، دستت را گذاشته‏ ای و همۀ مخازن ایران، مخازن نفت و مس و همه چیز، فولاد و همه چیز ایران را دارید می‏ برید؛ شما دستت را بردار، ما خودمان اینها را هرجور دلمان می ‏خواهد چه [اداره] می‏ كنیم. می ‏گوید: نمی‏ توانید! خوب به تو چه؟ من عبایم را نمی‏ توانم درست بپوشم، به شما چه ربط دارد؟ حالا شما بیایید عبای من را بگیرید، چون من نمی‏ توانم عبایم را بپوشم؟ و حال آنكه دروغ می‏ گویید؛ شما نمی‏ گذارید.»

در 7 دی‌ماه 57 "كرككروفت"، استاد دانشگاه "روتكر" امریكا، طی مصاحبه‌ای با امام(ره) از ایشان پرسید كه آیا ایالات متحده اكنون در ایران در حال جنگ است؟ امام در پاسخ به این سوال فرمودند «تقریباً در ایران با امریكا می ‏جنگیم. امریكا به هیچ وجه نمی‏‌خواهد بفهمد كه ملتی قیام كرده است و شاه را نمی‏‌خواهد. چرا با حفظ شاه كینۀ مردم ایران را به خودش افزایش می‏‌دهد؟ ما هرگز موافق مداخلۀ امریكا و شوروی نیستیم. شوروی نیز چون امریكا همیشه از شاه پشتیبانی كرده است. و ما هرگز اجازۀ هیچ گونه مداخل‌ه‏ای را به او نمی ‏دهیم.»

بزرگترین جنایت آمریكا از منظر امام خمینی (ره)

در 10 آذر 57 امام خمینی(ره) در پاسخ به این سوال خبرنگار تلویزیون سراسری پی.بی.اِس امریكا كه "امریكایی‏‌ها چه بلاهایی بر سر شما آورده‏‌اند كه شما به آنها اعتراض می‏‌كنید؟" فرمودند «دولت‌های امریكا بزرگترین جنایتی كه به ما كردند این است كه این دودمان پهلوی را به ما تحمیل كردند و مخازن ما را با دست آن برده‏ اند و در عوض چیزی كه به درد ملت بخورد ندادند و ارتش ما را در تحت حمایت خودشان قرار دادند كه بر ضد ملت ما قیام كند... . در ایران، پایگاه‌هایی درست كردند كه مخالف با استقلال ما بوده است. و ما با وجود حكومت این شاه هیچ زندگی صحیح نمی ‏توانیم بكنیم. امریكاست كه پشتیبانی از شاه می‏ كند. و الآن هم رئیس جمهوری امریكا پشتیبانی خودش را اعلام می‏ كند و كرده است. یك ملتی كه برای احقاق حق خودش، برای آزادی، برای استقلال قیام كرده است، رئیس جمهوری امریكا تعبیر می‏ كند كه اینها مردم پست و رذلی هستند. این منطق آقای كارتر است و ما از ملت امریكا می‏ خواهیم به این آقای كارتر بگویند كه، ملتی كه مظلوم است، ملتی كه در تحت فشار است، ملتی كه آزادی و همۀ آزادی‌ها از او سلب شده است، ملتی كه استقلال ندارد، ملتی كه كشته می‏ دهد، ملتی كه ظالمین بر او غلبه كرده‏ اند ... اینها الآن می‏ خواهند احقاق حق خودشان را بكنند. فریاد می زنند كه ما آزادی می‏ خواهیم، ما استقلال می‏ خواهیم. آیا چنین چیزی پستی و رذلی است كه كارتر تعبیر می ‏كند؟ ما از ملت امریكا می‏ خواهیم و امیدواریم كه از رؤسای خودشان مؤاخذه كنند.»

امام خمینی (ره): آمریكا و كارتر دشمن شماره یك ما هستند

امام خمینی(ره) در مصاحبه با خبرنگار اندونزیایی در دی‌ماه 1357، با تاكید بر اینكه كارتر و آمریكا دشمن شماره یك ایران است باز هم موضع سازش‌ناپذیر خود نسبت به كاخ سفید را نشان دادند. ایشان در قسمتی از این مصاحبه فرمودند: «دشمن شمارۀ یك ملت ایران كارتر و دیگر همفكران او در دولت امریكاست و الاّ همه می ‏دانند كه شاه از آنهاست و بدون حمایت آنها چیزی نیست.»

در 14 دی‌ماه همان سال امام(ره) به خبرنگار تلویزیون "سی.بی.اِس" درمورد ضدیت با آمریكا فرمودند «اگر معنای ضدیت با امریكا این است كه ما می‏ خواهیم وابسته به امریكا نباشیم،آری ما ضد امریكایی هستیم! و اگر ترس امریكا از این است، آری باید بترسند!» ایشان در مصاحبه با خبرنگار رادیو و تلویزیون آلمان، باز هم تاكید كردند كه «ما فعلاً امریكا و انگلیس و شوروی را دشمن شمارۀ یك مردم خود می‏ دانیم؛ البته امریكا از همه بدتر است.»

پیش از این تاریخ، زمانی كه خبرنگار تلویزیون سراسری ایتالیا در 11 آذر 57 از امام(ره) درمورد روابط آیندۀ ایران با امریكا سوال كرده بود ایشان قاطعانه فرموده بودند: «ما برای امریكا حق تعیین سرنوشت خود را قائل نخواهیم بود. آنچه تا به حال دولت‌های گذشته در امریكا و اكنون دولت آقای كارتر انجام داد و می‏ دهد، نشان می‏ دهد كه هنوز به تمام وسایل متوسل می ‏شوند كه این سلطنت را برای تأمین منافع خودشان حفظ كنند، و لذا هنوز حالت خصمانه نسبت به نهضت اسلامی كنونی دارند. تا وضع به این منوال است نظر ما نیز نسبت به سیاست امریكا نظری منفی است.»

امام خمینی(ره) طی مصاحبه‌ای كه در 17 اكتبر 1978 در روزنامه "لوموند" منتشر شد، كارتر را "بزرگترین خطاكار حقوق بشر" خوانده بودند، در مصاحبه با "كرككروفت" بار دیگر به این موضوع اشاره كرده و فرمودند: «آیا امریكا واقعاً مدافع حقوق بشر است؟ یا این شعاری است كه برای انتخاب شدن برای رئیس جمهوری امریكا مطرح كرده است؟ و یا شعاری است علیه چند زندانی شوروی؟ آیا او مدافع حقوق بشر است و حال آنكه در ایران شاه دست نشاندۀ خائن او حمام خون به راه انداخته است و او شاه را پشتیبانی می‏ كند. آیا كشتار بی ‏حد و حصر شاه را در سراسر ایران نمی ‏بیند و نمی‏ داند؟ لابد آقای كارتر پشتیبانی از این جنایتكاران تاریخ را كه روی جلادان تاریخ را سفید كرده است، دفاع از حقوق بشر می ‏داند. كارتر چندی پیش گفت كه منافع امریكا بر حقوق بشر مقدم است.»

امام خمینی (ره): من هیچ گونه رابطه‏‌ای با آقای كارتر ندارم و اصولاً با هیچ رئیس جمهور و یا رئیس دولتی رابطه ندارم

امام(ره) در همین مصاحبه هرگونه ارتباط با كارتر را انكار كرده و فرمودند: «من هیچ گونه رابطه‏‌ای با آقای كارتر ندارم و اصولاً با هیچ رئیس جمهور و یا رئیس دولتی رابطه ندارم. من از مردم امریكا می‏ خواهم كه هرچه زودتر به نفع مردم مظلوم ایران اقدام كنند و از آقای كارتر و دولت امریكا بخواهند تا از شاه پشتیبانی نكنند و افكار عمومی جهان را علیه مردم امریكا نشورانند.»

امام خمینی (ره):ما حساب ملت امریكا را با دولت امریكا جدا كرده و می‏‌كنیم

امام خمینی(ره) در صحبت‌های خود اغلب نشان می‌دادند كه با ملت آمریكا دشمنی ندارند بلكه دولت آمریكا را غاصب و استعمارگر می‌دانند. به عنوان مثال ایشان در 10 آذر 57 در مصاحبه با خبرنگار تلویزیون سراسری پی.بی.اِس امریكا  فرمودند: «نمى‏‌خواهیم كه به امریكا ظلم كنیم و نمى‏‌خواهیم كه زیر بار ظلم امریكا برویم. آنها كارهایى كه كردند و ظلم به ما بوده است، ما آنها را تحمل نخواهیم كرد. اما روابط دوستانه با همۀ ملت‌ها داریم و دولت‌ها هم اگر به طور احترام با ما رفتار كنند، ما هم احترام متقابل را رعایت مى‏ كنیم.»

علاوه بر این، امام (ره) در مصاحبه‌ای دیگر ضمن تفاوت قائل شدن میان مردم آمریكا و دولت آمریكا فرموند «البته ما حساب ملت امریكا را با دولت امریكا جدا كرده و می‏‌كنیم و از ملت امریكا می‏ خواهیم كه از نهضت اسلامی ایران پشتیبانی كنند.» ایشان در 14 دی در مصاحبه با خبرنگاران "آسوشیتدپرس"، "فیگارو"، "میامی هرالد" و روزنامۀ یونانی "ای.تی.اِ" بار دیگر تاكید كردند كه «ما با ملت امریكا هیچ مخالفتی نداریم.»

امام(ره) در 7 بهمن 57، و چند روز پیش از ورود قهرمانانه به ایران پیام صلح انقلاب اسلامی را به مردم آمریكا ابلاغ كرده و فرمودند: «وقتی من دولت موقت را اعلام كنم خواهید دید كه رفع بسیاری از ابهامات خواهد شد و خواهید دید كه ما با مردم امریكا دشمنی خاصی نداریم و خواهید دید كه جمهوری اسلامی كه بر مبانی فقه و احكام اسلامی استوار است چیزی نیست جز بشر دوستی و به نفع صلح و آرامش همۀ بشریت است.»