فؤاد ایزدی در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مطرح کرد:
اولین قربانیان "حقوق بشر آمریکایی" مردم آمریکا هستند/ حقوق بشر، اهرمی برای فشار علیه دشمنان آمریکاست/ شواهدی از نقض حقوق کودکان در آمریکا

فواد ایزدی، کارشناس روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با اشاره به سیاست‌های نامتوازن امریکا درباره حقوق بشر، شواهدی از نقض حقوق شهروندان امریکایی و نیز نقض حقوق کودکان توسط دولت امریکا ارائه داد. 

این استاد دانشگاه  با بیان اینکه بیش از نیم قرن است که مسئله "حقوق بشر" به عنوان یک ابزار فشار از سوی امریکا علیه دشمنان و رقبای این کشور استفاده می‌شود گفت: کشورهایی که به هر نحوی در تقابل با امریکا قرار دارند، خود به خود و بدون هیچ مدرکی، متهم به نقض حقوق بشر می‌شوند. به بیان دیگر، هر کشوری که امریکا با آن مشکل دارد، به عنوان ناقض حقوق بشر معرفی می‌شود. 

وی ادامه داد: علاوه بر این، مسئله حقوق بشر به عنوان یک اهرم فشار برای اعمال تحریم‌ها علیه دشمنان امریکا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که شهروندان امریکایی بیشترین فشار را در امر نقض حقوق بشر تحمل می‌کنند.

ایزدی با تاکید بر اینکه مقوله نقض حقوق بشر یکی از راهبردهای سیاست‌خارجه امریکا است گفت: امریکا که ادعای حمایت از حقوق بشر دارد نه ‌تنها علیه مردم دیگر کشورها فعالیت‌های ضد حقوق بشری انجام می‌دهد، بلکه نسبت به مردم خودش نیز همین سیاست را دارد. در واقع می‌توان گفت اولین قربانیان حقوق بشر امریکایی، مردم امریکا هستند.

وی ادامه داد: اقلیت‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند، به شدت از طرف دولت امریکا تحت فشار قرار دارند. در صفحات تاریخ مشاهده می‌کنیم که چگونه سرخ‌پوست‌ها توسط امریکائیان قتل‌عام شدند و سیاه‌پوست‌هایی که به بردگی گرفته شدند. این همه نشان می‎دهد که در داخل مرزهای امریکا هم مردم آن کشور از سیاست‌های حقوق بشری امریکا مصون نیستند و تحت فشار شدید سیاست‌های ضدحقوق بشری به سر می‌برند.

این استاد دانشگاه گفت: یکی دیگر از نمودهای نقض حقوق بشر توسط امریکا، به عدم رعایت حقوق کودکان توسط این کشور مربوط می‌شود. با وجود اینکه حقوق کودکان، از جمله مهم‌ترین حقوق ابتدایی است‌ و همه کشورها نیز به آن معترف‌اند، اما علی‌رغم تبلیغات سنگین امریکا در مورد حقوق بشر، ایالات متحده تنها کشوری است که کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان را امضا نکرده است. این درحالی است که همه کشورها عضو کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان هستند، چرا که حقوق کودکان، یک حق ابتدایی است.

وی افزود: البته امریکایی‌ها هم به این موضوع واقف هستند اما گستره وسیع نقض حقوق کودکان که در امریکا جریان دارد، در عمل مانع از آن می‌شود که امریکا به این کنوانسیون بپیوندد.

ایزدی بیان داشت: طی سال‌های اخیر هم دولت امریکا برای تحقق سیاست‌های ضدمهاجرتی خود، طرح جدایی فرزندان از خانواده‌های مهاجر را پیاده‌سازی کرد و این طرح را به عنوان یک ابزار فشار و ابزار تنبیهی قرار داد. درحالیکه این مهاجرت‌ها به دلیل فشار استعماری است که طی سال‌ها توسط ایالات متحده در امریکای جنوبی و امریکای مرکزی اعمال شده است.

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سایر حوزه‌ها گفت: در حوزه فرهنگی-اجتماعی نیز امریکا به نقض حقوق بشر پرداخته و مشکلات زیادی را برای کودکان و مردم به وجود آورده است. در این زمینه می‌توان به تولید فیلم‌های مستهجن اشاره کرد. 

وی تاکید کرد: امریکا بیشترین محتوای مستهجن (عکس، فیلم، و... ) را در دنیا تولید می‌کند. درآمد صنعت فیلم‌های مستهجن در امریکا تقریبا 15 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که از این مبلغ هنگفت، چهار میلیارد دلار آن مربوط به محتوای مستهجن نسبت به کودکان است.

ایزدی افزود: نگاهی به قوانین امریکا نشان می‌دهد که این قوانین تنها به نفع یک درصد از افراد جامعه نوشته شده است. بنابراین نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا با هدف تامین منافع آن یک درصد از جامعه است.