برشی از خاطرات محسن رفیقدوست
مبارزات مردم گنبد با ضدانقلاب در سال‌های 57 و 58/ نقش سپاه پاسداران در بازگشت امنیت به ترکمن‌صحرا

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌های معاند، به خصوص در نقاط مرزی کشور تحرکات خود را آغاز کردند و ناامنی‌هایی در مناطق مرزی ایجاد کردند. یکی از این ناآرامی‌ها و تحرکات ضدانقلاب در ترکمن صحرا رخ داد که با رشادت‌نیروهای بومی و به کمک مردم محلی این ناآرامی‌ها به پایان رسید و آرامش در این مناطق برقرار شد.

محسن رفیقدوست، از بنیانگذاران و فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش مردم و نیروهای نظامی در بازگشت امنیت به ترکمن صحرا می‌گوید: یکی از اولین مشکلاتی که در آغاز انقلاب ایجاد شد، غائله گنبد بود. در گنبد- ترکمن صحرا۔ چپی‌ها و فئودال‌ها که در اصل با هم مخالف بودند با هم دیگر علیه جمهوری اسلامی متحد شدند.

آنها چون مسلح بودند و اغلب افراد آموزش دیده و چریک هم در میانشان بود، خطرشان بیشتر بود. بنابراین سپاه در اولین اقدام، نیرویی به فرماندهی محمود درویش از بچه‌های سپاه برای ختم آن غائله به آن سامان فرستاد.

در آن زمان، مهمات ما کم بود، ولی با این حال دو وانت نیسان مهمات برایشان فرستادیم که یکی از آنها را در راه منفجر کردند، ولی نیسان دومی به دستشان رسید، اما اوضاع در آنجا بسیار بد بود و آقای درویش پی‌در‌پی تماس می‌گرفت و می‌گفت که اوضاع خیلی وخیم است و درخواست نیرو و مهمات می‌کرد.

اتفاقا یکی از شب‌هایی که ایشان تماس گرفتند من افسر نگهبان پادگان ولیعصر بودم. به ایشان گفتم که شما سربازان امام زمان(عج) هستید و باید ماجرا را تمام کنید.

به هر صورت این ماجرا با کمک مردم و نیروهای اعزامی ما ختم شد و آرامش و امنیت در ترکمن صحرا برقرار گردید و سران آن دستگیر شدند. از میان آنها می‌توان به توماج و مختوم، از فئودال‌های بزرگ منطقه اشاره کرد.

این غائله یک هفته طول کشید و با توجه به اینکه این مأموریت، اولین مأموریت مهم نظامی سپاه بود، پیروزی بزرگی به شمار می‌رفت. سران غائله ترکمن صحرا از جمله توماج و مختوم از سوی دادستان وقت انقلاب، آیت‌الله خلخالی به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام آنها در زندان اجرا شد.