دانشجویان "كجا" تصمیم به تسخیر سفارت آمریكا گرفتند؟

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ جان كینفر خبرنگار روزنامه نیویورك‌تایمز ، كسی است كه اخبار انقلاب اسلامی ایران را قبل از پیروزی تا تسخیر لانه جاسوسی امریكا مرتب مخابره می‌‌كرده است. او تنها خبرنگار امریكایی بود كه در موقع آزادی گروگان‌ها در تهران حضور داشت.

 

كینفر در گزارشی درباره جلسه تصمیم‌گیری تسخیر سفارت امریكا توسط دانشجویان پیرو خط امام می‌نویسد: « در روزهای جمعه كه روز تعطیل هفته در سرزمین‌های مسلمان‌نشین است، هزاران نفر جوان و پیر به كوه‌ها روی می‌آورند تا برای مدتی از زندگی در شهر در امان باشند. قبل از انقلاب نیز این كوه‌ها به عنوان محلی برای طرح مقاومت‌های پنهانی به كار می‌رفت و در آنجا جوانان به دور هم گرد می‌آمدند و با صدای آهسته علیه رژیم شاه نقشه می‌كشیدند.

 

در روز جمعه 26 اكتبر 1979 یعنی 4 روز پس از پذیرفته شدن شاه در مركز پزشكی كورنل بیمارستان نیویورك، جوانان انقلابی یكبار دیگر در آن مسیرهای كوهستانی گرد هم آمدند. این بار آشكارا، تعداد این دانشجویان شاید به هشتاد نفر می‌رسید. آنها اعضای انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌های مختلف بودند و اكثرا از دانشگاه پلی‌تكنیك تهران. آن‌ها از چند مسئله ناراحت بودند. مخصوصاً از ورود به شاه به امریكا ، 9 روز بعد آن‌ها رهبری تصرف سفارتخانه امریكا را به عهده گرفتند.

 

یكی از اعضای این گروه كه بعدها دانشجویان مسلمان پیرو خط امام نام گرفت در یك مصاحبه اعلام داشت كه " تمام افرادی كه در جلسه كوه بودند گفتند می‌بایست كاری بكنیم و قدمی برداریم. زیرا پای اعتبار كشورمان در میان بود و شرف ما لكه‌دار شده بود. ما تصمیم گرفتیم قدمی برداریم تا صدای فریاد مردم مظلوم ما به گوش‌های تمام دنیا برسد و از طریق مسئله شاه ما می‌خواهیم نشان بدهیم كه امریكا با نیرنگ‌های بین‌المللی خود چه بر سر تمام جهان آورده است."

 

آن جلسه حوادثی را به دنبال داشت كه باعث تغییرات بین‌المللی فراوانی شد. تصمیم دانشجویان، خیلی جلوتر از هدف اولیه آن‌ها پیش رفت و به اشغال سفارتخانه امریكا و به گروگان گرفتن دیپلمات‌ها و سایر پرسنل امریكایی به مدت 444 روز ، تشدید بحران و تلاطم سیاسی در داخل ایران و تا حدود زیادی  به سقوط نهائی رئیس جمهور ایالات متحده امریكا منجر گردید.»

 

سید حسین امامی رضوی هم در خاطرات خود در زمینه تصمیم‌گیری برای تسخیر سفارت امریكا می‌گوید: « در روز قبل از موعد من در جریان چنین كاری قرار گرفتم. جلسه‌ای در دانشكده پزشكی تشكیل شد. حبیب بیطرف آمد و 5-4 نفر از ما را جمع كرد و ماجرا را گفت كه قرار است حركتی شود. افراد خاصی هم در جمع بودند و شناخته شده بودند. از دانشكده پزشكی حدود 10 نفر انتخاب شدند. صحبت شد و گفتند فردا می‌خواهیم برویم مقابل سفارت امریكا حركت اعتراض‌آمیز انجام دهیم. گفتند فردا صبح ساعت 6 بیایید یك هماهنگی داریم.»