روایت محمود صلاحی از حیله ناجوانمردانه ضدانقلاب در دوران دفاع مقدس
تله گذاری‌های ضدانقلاب با پیکر شهدا

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی، ضدانقلاب از هر حیله‌ و ترفندی برای ضربه زدن به رزمندگان بهره می‌جست. یکی از خدعه‌های ناجوانمردانه ضدانقلاب، استفاده از پیکر شهدا به عنوان "تله" بود.محمود صلاحی از رزمندگان دفاع مقدس و فرماندهان سپاه در کردستان، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است درباره جنایت‌های ضدانقلاب می‌گوید:زمانی که به خاطر جراحت ناشی از تصادف همراه شهید کمیل میرزازاده در تهران بستری بودم، عملیات مهمی در منطقه سردشت پیش آمد. در این عملیات قرار بود همه رده‌­های استان کمک کنند، از همین رو فرمانده سپاه بوکان، جناب آقای جوانی، نیز به همراه سردار حسن رستگارپناه از اهالی اصفهان، که آن زمان فرمانده عملیات سپاه کردستان بود، جهت شرکت در عملیات به سردشت رفت. خوشبختانه عملیات با موفقیت به پایان رسید.

پس از پایان عملیات سردار رستگار پناه و حاج اصغر جوانی در حال بازگشت جنازه شهیدی را در راه می­‌بینند که جا مانده است لذا تصمیم می­‌گیرند با ماشین خودشان جنازه را از آن­‌جا ببرند. این کار بسیار خطرناک بود، چرا که چنان‌­چه جنازه شهیدی ولو نیم ساعت به دست ضدانقلاب می­‌افتاد، احتمال این­‌که تله شده باشد، زیاد بود. با این حال جنازه شهید بسیار با ارزش و قابل احترام است و رها کردن آن کار درستی نبود.

در نهایت، حسن رستگار پناه پاها و حاج اصغر جوانی دستان و سر شهید را می‌­گیرند تا بتوانند جنازه را بلند کنند. به محض این‌که کمی جنازه را از جای خود حرکت می­‌دهند، نارنجکی که نزدیک سر و زیر شانه شهید تعبیه شده و ضامنش نیز کشیده شده بود، منفجر می­‌شود که یک ترکش از آن به مغز حاج اصغر جوانی اصابت می­‌کند. سردار رستگار پناه آسیبی نمی­‌بیند، ولی حاج اصغر جوانی به کما می‌رود. او پس از۲۱یا۲۹روز که در حالت کما در بیمارستان­‌های تهران بستری بود، به شهادت رسید.

گروه‌­های ضدانقلاب ناجوانمردانه از هر وسیله‌­ای برای کمین گذاشتن و قتل رزمندگان اسلام استفاده می­‌کردند. همچنان که در ماجرای شهادت شهید جوانی زیر جنازه سيد تله گذاشته و سر راه قرار داده بودند. آنان می­‌دانستند جنازه شهدا را رها نمی‌­کنیم. ازهمین رو گاهی نیز جنازه شهید را در محل خاصی قرار می­‌دادند و از دور کمین می­‌گذاشتند تا به محض رسیدن رزمندگان آن­‌ها را به شهادت برسانند.

اوایل درگیری‌ها چندین مورد تلفات در همین گونه کمین­‌ها داشتیم، ولی بعد از آن­که نیروهای ما پی به خدعه ضدانقلاب برده بودند، دقت بیشتری می­‌کردند. بر این اساس پیش از برداشتن جنازه، منطقه را پاکسازی و تأمین نیرو می­‌کردند، سپس اقدام می‌نمودند.