معرفی کتابی درباره شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی به روایت اسناد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ایکنا نوشت؛ با گذشت بیش از چهل سال از شهادت آیت‌الله سید مصطفی خمینی هنوز ناگفته‌های فراوانی از شهادت ایشان و تأثیر آن بر پیروزی انقلاب اسلامی وجود دارد. کتاب «بازتاب‌ها و پیامدهای رحلت اسرارآمیز آیت‌الله مصطفی خمینی به روایت اسناد» از جمله کتبی است که سعی کرده با ارائه اسناد دست اول، به پرسش‌هایی در رابطه با شهادت اسرارآمیز فرزند ارشد امام خمینی(ره) پاسخ دهد.

اثر حاضر شامل، یک مقدمه و دو بخش کلی است. بخش اول، شامل چهار فصل است که هر کدام از فصل‌ها چندین گفتار را در بر می‌گیرد. این بخش در واقع مقدمه پژوهش است. در فصل اول، حیات فردی و اجتماعی آیت‌الله مصطفی خمینی از زبان خانواده وی از جمله مادر گرامیشان، خواهر و همسر ایشان روایت شده است. برای پوشش بیشتر موضوع در این فصل خاطراتی نیز از دوستان حاج مصطفی خمینی روایت شده است.

فصل دوم این اثر حیات علمی شامل(تحصیل، تدریس و تألیفات) سید مصطفی خمینی را در بر می‌گیرد. فصل سوم، درباره حیات سیاسی وی از ابتدای ورود به فعالیت‌های سیاسی تا پایان حیاتش است و فصل چهارم که مهم‌ترین فصل این بحش نیز هست شهادت مرموز سید مصطفی خمینی و پیامدهای آن برای نهضت اسلامی را بررسی می‌کند.

بازتاب‌ها و پیامدهای رحلت اسرارآمیز آیت‌الله مصطفی خمینی به روایت اسناد

بخش دوم کتاب حاضر نیز شامل فهرست موضوعی و نسخه‌ای از اسناد درباره شهادت سید مصطفی و مراسم‌های یادبود آن و همچنین تحلیل‌های ساواک از پیامدهای آن است. به عنوان مثال، براساس یکی از اسناد مهم این کتاب، ساواک درباره شهادت حاج آقا مصطفی تحلیل کرده؛ «مرگ مصطفی خمینی در بالا بردن شأن و وجهه پدرش بین قاطبه مردم بسیار مؤثر بوده است.» در بخش اسناد این اثر همچنین ابعاد گوناگون مجالس ترحیم از منظر برگزارکنندگان، رژیم پهلوی و ساواک به تصویر کشیده شده است. مطالب مدخل پژوهشی با گاهشمار زندگی سیدمصطفی به پایان می‌رسد.

کتاب «بازتاب‌ها و پیامدهای رحلت اسرارآمیز آیت‌الله مصطفی خمینی به روایت اسناد» از سوی سجاد راعی گلوجه تألیف و توسط مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با شمارگان هزار نسخه و به قیمت 9 هزار تومان چاپ و منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.