مسیرهای راهپیمایی اربعین در سال 1357 + سند
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ راهپیمایی و تظاهرات اربعین سال 1357 تاریخی‌ترین مخالفت مردم با رژیم پهلوی بود. صبح روز اربعین مردم سراسر کشور با شرکت در تظاهراتی بی‌سابقه و به فاصله کوتاهی پس از فرار محمدرضا پهلوی، مخالفت همه‌جانبه خود را با رژیم شاهنشاهی اعلام کرد.

جامعه روحانیت مبارز تهران نیز در آستانه اربعین حسینی سال 1357 طی بیانیه‌ای به همگان را به راهپیمایی عمومی در روز اربعین دعوت کرد. کمیته تدارکات راهپیمایی در بیانیه‌ای مسیرهای حرکت عمومی دسته‌های تظاهرات از مراکز مختلف شهر تهران را تعیین کرد.

سند دست‌نوشته قطعنامه راهپیمایی اربعین در سال 1357روز 29 دی ماه 1357 مصادف تظاهرات و عزاداری مردم در اربعین حسینی به بزرگترین راهپیمایی سیاسی مذهبی تاریخ کشور تبدیل شد و سیل جمعیت از همه نقاط به میدان آزادی ختم شد. پس از اقامه نماز و سخنرانی روحانیت مبارز، قطعنامه‌  10  ماده‌ای این روز قرائت شد. متن این قطعنامه به شرح زیر است: «در این روز تاریخی كه ملت مسلمان و مبارز ایران همزمان با اربعین سالار شهیدان و پیشوای آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) و یاران جانبازش به مرحله تازه‌ای از قیام ضدطاغوتی خود رسیده و در پرتوی رهبری قاطع و روشن بینانه مرجع عالیقدر و رهبر بزرگ امام خمینی و سایر مراجع تقلید و روحانیت آگاه و مبارز بر نخستین آرمانش دست یافته و شاهد بارور شدن خون‌های هزاران عزیز و فرزندان انقلاب اسلامی خویش است، شركت كنندگان در این راهپیمایی بزرگ كه اكثریت قاطع ملت قهرمان ایران تشكیل می‌دهند، یك دل و یك صدا خواسته‌های خود را به شرح زیر اعلام و با قاطعیت تمام تحقق و اجرای آن را تعقیب می‌نمایند:
 
1ـ ما غیرقانونی بودن سلطنت خاندان پهلوی و خلع شاه را از مقام سلطنتی كه او و پدرش با قوه‌ قهریه غصب كرده بودند اعلام می‌داریم.

2ـ ما رژیم ارتجاعی شاهنشاهی را مردود می‌دانیم و خواهان برقراری حكومت اسلامی ‌در ایران هستیم؛ جمهوری آزاد اسلامی‌ كه با رأی ملت بر سرِ كار آید و مملكت را بر مبنای تعالیم حیات‌بخش اسلام اداره كند.

3ـ با تشكیل شورای انقلاب اسلامی ‌ایران از طرف مرجع عالیقدر و رهبر مبارزات ملت، امام خمینی كه به موجب رأی اعتماد مكرر قبلی ملت به ‌ایشان صورت گرفته، تأیید و از ایشان درخواست می‌كنیم هرچه زودتر اعضای شورای انقلاب و حكومت موقت را معرفی كنند تا زمام امور مملكت را به‌دست گیرند و مقدمات مراجعه به آرای عمومی ‌را برای تعیین آینده‌ ایران فراهم  سازند.

4ـ ما دولت بختیار را كه از طرف سلطنت غیرقانونی و با رأی مجلس غیرقانونی بر سر كار آمده به رسمیت نمی‌شناسیم.


سند دست‌نوشته قطعنامه راهپیمایی اربعین در سال 1357


5ـ سربازان، درجه‌داران و افسران ارتش كه در كنار مردم پشتیبان انقلاب اسلامی‌ ملت باشند مورد علاقه و احترام ملت‌اند و ما از همه‌ ارتشیان می‌خواهیم كه خود را از ملت و اراده‌ ملت جدا نكنند و اجازه ندهند از آنها به‌عنوان وسیله‌ای برای تهدید ملت و سركوب مبارزان آزادی‌خواه استفاده شود.

6ـ قیام و مبارزه‌ اسلامی ‌ملت ایران كاملاً ماهیت اسلامی ‌دارد و همه‌ قشرهای ملت در آن صمیمانه شركت دارند و به هیچ عامل بیگانه كمترین وابستگی ندارد. ملت ما همواره پاسدار اصالت اسلامی ‌و‌ یكپارچگی مبارزه‌ خود خواهد بود و همه‌قشرها و گروه‌های آزادی‌خواه را از اختلاف و پراكندگی برحذر می‌دارد.

7ـ ما خواستار روابط حسنه با تمام ملت‌ها هستیم. به شرط آنكه دولت‌هایشان در مبارزه‌ ملت قهرمان ما كارشكنی نكنند كه هر نوع توطئه‌ آنان در كار نهضت بر روابط سیاسی و اقتصادی ایران با آنان لطمه‌ جبران‌ناپذیری وارد خواهد كرد.

8ـ مبارزه‌ ملت ما در شكل‌های مختلف تظاهرات، اعتصابات و نظایر آن تا پیروزی نهایی و استقرار حكومت عدل اسلامی ‌ادامه خواهد‌ یافت و ملت ما عملاً ثابت كرده است كه در این راه در تحمل مشكلات مبارزه پرتوان و شكیبا و به وعده‌ نصر و پیروزی  الهی امیدوار است.

9ـ ما از وكلای غیرقانونی مجلسین می‌خواهیم كه از رفتن به خانه‌ ملت خودداری كنند و به صفوف ملت بپیوندند.

10ـ ما از كسانی‌كه در شورای سلطنتی غیرقانونی به‌عنوان عضویت داخل شده‌اند، می‌خواهیم كه غیرقانونی بودن سمت خود را اعلام كنند و بدانند كه از نظر ملت همه‌ مسئولیت‌های كشور باید در دست شورای انقلاب اسلامی ‌باشد كه امام خمینی تعیین خواهد كرد.»