به مناسبت یازدهمین سالروز درگذشت قیصر امین‌پور،
کتاب "قیصر شعر انقلاب" معرفی شد
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- ایکنا نوشت: قیصر امین‌پور، نویسنده و شاعر معاصر و یکی از تأثیرگذارترین شاعران انقلاب اسلامی، هشتم آبان 1386 دار فانی را وداع گفت. به همین مناسبت، در آستانه یازدهمین سالروز درگذشت این شاعر متعهد،  کتاب «قیصر شعر انقلاب» معرفی می‌شود.

کتاب "قیصر شعر انقلاب" که از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است، می‌کوشد با زبانی روان و به دور از تکلف، زندگی، آثار و فعالیت‌های قیصر امین‌پور را به تصویر بکشد. 

چنانکه در مقدمه کتاب آمده است: «قیصر امین‌پور را به حق می‌توان از بارزترین رویش‌های هنر انقلابی دانست. او و هم‌قطارانش از نسلی نو بودند که فراز و نشیب سال‌های پیروزی نهضت اسلامی و شور و شیرین روزهای سخت جنگ را با گوشت و پوست خود لمس کردند و با زلال طبع نازک خویش و زبان شعر و هنر، آن را منعکس کردند.»

کتاب «قیصر شعر انقلاب» از سه فصل تشکیل شده است. فصل اول با عنوان «زندگی و آثار قیصر امین‌پور» مطالبی درباره تولد، خانواده، دوران کودکی و تحصیلات قیصر امین‌پور و آثار وی دارد. در این فصل به گوشه‌ای از فعالیت‌های انقلابی او نیز اشاره می‌شود. فصل نخست همچنین اطلاعاتی درباره فعالیت‌های مبارزاتی امین‌پور در دانشگاه تهران و فعالیت‌های او در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ به خواننده می‌دهد. 

براساس مندرجات فصل اول کتاب، قیصر امین‌پور مدتی از روزهای پر التهاب انقلاب را در دزفول سپری کرده و در این شهر در قالب انتشار یک روزنامه زیرزمینی، با رژیم پهلوی مبارزه می‌کرد.


نگاهی به کتاب «قیصر شعر انقلاب»

فصل دوم به بررسی اشعار قیصر امین‌پور می‌پردازد. در این فصل تلاش می‌شود در چهار بخشِ شعر انقلاب، شعر جنگ، اشعار آیینی و اشعار اجتماعی، گوشه‌ای از ابعاد فکری و اندیشه‌ای قیصر امین‌پور مورد واکاوی و تحلیل قرار گیرد.

فصل سوم کتاب به بازتاب شخصیتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری و علمی قیصر امین پور در نگاه دیگران اختصاص دارد. در این فصل دیدگاه‌های مقام معظم رهبری و افراد دیگری چون مرحوم حمید سبزواری، سیدحسام‌الدین سراج، علیرضا افتخاری، موسوی گرمارودی و ... درباره قیصر امین‌پور بازخوانی شده است.

کتاب «قیصر شعر انقلاب» به قلم لیلا نوری‌حسینی و در قالب مجموعه دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان تألیف شده و از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. این کتاب با شمارگان 2500 نسخه، در 144 صفحه به چاپ رسیده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به  روش‌های زیر اقدام کنند:

مراجعه به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی: www.irdc.ir

مراجعه به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران

تماس با شماره تلفن 22211174